Akce

Skleněné Vánoce v Betlémské kapli

Sbírání kytiček

Přemýšlíte, co podniknete o vánočních svátcích a prázdninách? Vypravte se do Betlémské kaple, kde se vánoční výstavy staly doslova tradicí. Tématem té letošní je tentokrát sklo. Máte se opravdu nač těšit. Budete žasnout nad krásou foukaných i korálkových ozdob, figurek a dalších nádherných výtvorů ze skla. Akce potrvá až do 3. ledna 2011.

 J.Hlaváček - darák z Betlému

J. Hlaváček – darák z Betlému

Sklo je jedinečný materiál, který člověka provází už 5000 let od doby, kdy si nevědomky vytvořil první korálky při pálení keramiky. Další tisíce let pak trvalo, než se naučil tavením křemičitého písku a jeho následným ochlazováním sklo vyrábět. Mnohdy tak vznikaly záhadné a tajné postupy, které skláři často předávali svým synům až na smrtelné posteli.

Tradice „vánočního“ skla u nás sahá do 1. poloviny 19. století a zahrnuje především skleněné foukané ozdoby, korálkové ozdoby a skleněné figurky. Tomuto řemeslu se u nás dobře dařilo, dokonce byla období, kdy Čechy svými skleněnými ozdobami slušně zásobovaly velkou část světa. Dlouholetou tradici má podmalba na sklo – kořeny této techniky najdeme už ve starém Egyptě. U nás se nejvíce rozšířila ve středověku a i dnes se jí věnuje mnoho lidových tvůrců.

Na vánoční výstavě si můžete prohlédnout podmalby na sklo od Jany Bílkové, Jiřího Honysse, Barbory Štísové, Václava Říhy a Valérie Benáčkové, která právě pro tuto výstavu namalovala ve svých 85 letech (!) velký betlém na šestitabulkové okno. Vystaveny budou i skleněné vitráže od několika tvůrců, například od manželů Richarda a Jitky Kantových, Martina Hoplíčka a dalších.

Skutečnou pastvu pro oči slibují překrásné foukané ozdoby od mnoha výrobců, které udiví a okouzlí svou rozmanitostí a barevnou nápaditostí. Ještě větší údiv ale nejspíš vyvolají překrásné korálkové ozdoby. Návštěvníci si je navíc mohou sami zkusit sestavovat podle vlastní fantazie z připravených korálků.

 Božena Kopalová - Skleněný betlém

Božena Kopalová – Skleněný betlém  

Další část expozice bude věnována barvení skla, které je dokonalou detektivkou. Návštěvníci se například u 50 barevných vzorků skel dozví, jaký druh přísady se postaral o jejich zabarvení. Zajímavá bude i ukázka prastarého postupu výroby plochého, tzv. léhaného skla. Na výstavě nebudou chybět ani těžítka, rozmanité lahve a také duhové kuličky. Expozici vhodně doplní i skleněné originály od našich významných uměleckých sklářů, jako jsou Jaromír Rybák, Zdeněk Lhotský, Jindřich Doležal, Zdeněk Petr, Pavel Trnka, Martin Štefánek a další.

Krásu skla ještě podtrhnou díla z dalších materiálů, jako je dřevo, papír, různá těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno a nejrůznější přírodniny. K vidění bude např. Jáchymovský betlém od řezbáře Jiřího Laina, zajímavé betlémy od Vladimíra Morávka, velký pastýřský betlém z lipového dřeva vytvořený právě pro tuto výstavu Romanem Galekem a už tradičně nesmí chybět hraví čerti řezbáře Oldřicha Drozdy. V rámci výstavy se rovněž uskuteční i setkání řezbářů a krajkářek. Pro velký úspěch na minulých výstavách bude opět přítomen i mistr houslař Richard Opplt, který předvede výrobu mistrovských houslí.

Návštěvníky jistě potěší i nízké vstupné: dospělí 50 Kč, děti, studenti a důchodci 25 Kč

Více informací: Bonsai servis Praha, www.vanocnivystava.cz

Časový harmonogram výstavy:
– otvírací doba denně 9.00 – 18.00
– 24. 12., 31. 12. 2010 9.00 – 14.00
– 25. 12. 2010 a 1. 1. 2011 13.00 – 18.00
– krajkářské sympozium 11. 12. a 12. 12. 2010
– uzavření výstavy 3. 1. 2011

Připravila: Zuzana
Foto: archiv
16. 12. 2010
 

 

 

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků