Skoncujte s bolestí zad

Bolest zad není nic příjemného, což může potvrdit kde kdo. Vždyť se s nimi ve svém životě setkalo dokonce 80% lidí. Nejdůležitější je si uvědomit, že bolesti zad musíme aktivně zvládat, ne jen pasivně trpět!

Titulka pro: Skoncujte s bolestí zad
Zobrazit fotografii v galerii

Bolesti zad jsou asi jen ze čtvrtiny způsobeny skutečným onemocněním páteře, zbytek je následkem špatných životních návyků při práci a v běžném životě. Velká část bolestí je vyvolána zvýšeným napětím svalů podél páteře. Typickým projevem jsou hmatatelné zatvrdlé body, ze kterých se bolest rozšiřuje.

Spouštěcím mechanismem bolesti zad bývá nejčastěji stres a přemíra zátěže. Další příčinou je ochablé svalstvo, které nezajišťuje dostatečnou pevnost postavení páteře. Ta je pak náchylnější k poruchám i při mírné zátěži. Akutní bolesti zad často vymizí samovolně. Důležité je zůstat i přes bolesti v pohybu, což se ovšem často lépe říká, než provádí.Jak se bolestem zad vyhnout?

  • Pravidelně cvičte! Nedostatek pohybu způsobuje ochabnutí svalstva. Pro člověka není přirozené sedět, ale právě naopak – hýbat se! Vhodné cvičení vám pomůže zpevnit svaly kolem páteře, a tak zachovat vaše záda v perfektním stavu.
  • Soustřeďte se na držení těla! Ať už sedíte, stojíte, řídíte auto, pokuste se soustředit na to, jak to děláte! Je dobré vzpomenout si na školní časy a příkazy, které na počkání vydávali naši rodiče a učitelé: „Stůj rovně! Seď rovně! Nehrb se!“ a pokusit se podle nich řídit. Staromódní, ale účinné!
  • Správně se ohýbejte a zvedejte věci! Nejčastěji se bolesti zad dostavují po nešetrném ohýbání se a zvedání různých věcí ze země. Záda jsou nejsilnější, když jsou narovnaná. Proto se snažte věci zvedat nejlépe z podřepu a záda držte hezky rovná. Většinu zátěže tak přenesete na stehenní svaly, a vyhnete se tak nepříjemnostem se zádovým svalstvem.
  • Hodně a dobře spěte! Vydatný hluboký spánek může pomoci uvolnění zádových svalů a uspíší léčbu bolestí. Pokud vás záda bolí, je dobré před spaním užít lék proti bolesti, abyste v klidu usnuli.
  • Zaměstnejte své tělo i mysl! Čím více na bolest myslíte, tím je to horší. Pokuste se myslet na něco jiného a snažte se vykonávat obvyklé denní činnosti. Pokud je to možné, není důvod, proč byste nemohli jít na procházku, na výlet, na dobrou večeři do restaurace. Vyhněte se ale raději návštěvě kina nebo divadla, kde byste byli nuceni sedět strnule i několik hodin!
  • Při procházkách nemluvte! Bude se vám to zdát zvláštní, ale australští lékaři tvrdí, že bychom při doteku chodidel o zem měli vydechovat, abychom nezpůsobovali naší páteři zbytečné otřesy. Tudíž bychom při chození neměli mluvit, protože se tím toto pravidlo porušuje a naše zádové svalstvo nepracuje tak, jak by mělo. Ostatní lékaři s tímto tvrzením nesouhlasí, ale pokud vás záda opravdu bolí, můžete to zkusit a při procházkách hezky mlčet. Za zkoušku nic nedáte.
  • Zajděte do lékárny. Pořiďte si některý z volně prodejných léků proti bolesti zad. Silné bolesti je zkrátka nutné tišit, aby z nich nevznikly bolesti chronické. Užívání těchto léků je vhodné doplnit masážemi, gymnastikou, rehabilitací nebo cvičením na dnes tak populárních gymnastických míčích.


Při současném moderním způsobu léčby už skutečně nikdo nemusí trpět bolestmi zad, a i kdyby nepomohla samoléčba volně dostupnými léky, je zde vždy lékař, který pro vás může leccos udělat. Mnohé medicínské výzkumy prokázaly, že člověk, který věří, že mu bude lépe, že se vyléčí, má opravdu mnohem větší šanci zbavit se svých zdravotních problémů.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
23. 9. 2014
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE

Ahojky :) Holky, ať chceme nebo ne, vánoce se blíží. A s tím i ...

SILVESTR

Nevíte někdo o nějaké dobré chatě na Silvestra?

VÁNOCE

Holky, co plánujete na vánoce pro své chlapy? :) Docela bych ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz