
Systém sdílených jízd z celosvětového pohledu existuje něco přes deset let, u nás se prosazuje hlavně v poslední době. A postupně oslovuje lidi bez rozdílu generací.
Proč volit spolujízdu
Třeba vy pravidelně jezdíte pěknou dávku kilometrů a běžná autobusová nebo vlaková doprava vám z různých důvodů nevyhovuje. Možná máte auto, ale jezdit jen tak v jednom není zrovna levné. Anebo auto nemáte, a jako na potvoru se potřebujete dopravit na jiné místo, jenže vlak nebo autobus tím směrem zrovna nejedou. V všech těchto i jiných případech se nabízí zkusit spolujízdu.
Dobrý nápad
Myšlenka spolujízdy pochází z hlavy Francouze Frédérica, který se na vánoce roku 2003 potřeboval dopravit domů, jen už jaksi nebylo čím. Tak ho napadlo optat se některého z projíždějících řidičů, a nabídnout mu sdílení nákladů na společnou cestu výměnou za jedno místo v autě.
Nejde o stop
Spolujízda má svá pravidla. Nejde tedy o náhodné setkání, jako kdybyste třeba na některé pražské výpadovce stopovali. Na webu firem, které spolujízdu provozují, si najdete, zda někdo jede vaším směrem. Vidíte tu detailní profily, ale také hodnocení spolujízdy od někoho, kdo to už s konkrétním řidičem vyzkoušel. Mimo jiné zjistíte i to, jak velká zavazadla můžete mít s sebou nebo jestli řidič „vezme“ také vašeho mazlíčka. Rovněž váš budoucí „řidič“ musí vědět, koho by vezl. Bezpečnost je zásadní. Zárukou bývá i ověření telefonních čísel a e-mailových adres.
A co za to
Spolujízda autem se jeví jako výhodná rovněž z pohledu peněz. Například cena lístku tradiční dopravy na nejfrekventovanější trase Praha – Brno pro dospělého přesahuje 210 Kč. Když tímto směrem však někdo jede autem a vezme dva spolucestující, náklady na cestu se budou pohybovat kolem 150 Kč. Navíc na některých trasách není zrovna ideální doprava, a právě spolujízda nabízí řešení, jak se dostat tam, kam potřebujete.
Noví přátelé
Někdo vnímá spolujízdu jen čistě prakticky, jiný zase díky ní poznává nové lidi. Jako třeba Ondřej. „Prvně jsem použil BlaBlaCar, když jsme jeli do Říma a nabral jsem holčinu z Turecka v Benátkách. Pomohl jsem jí potom najít lepší hostel a nakonec za pár dní s námi ještě jela z Říma do Florencie,“ vypráví.
Zdá se být zřejmé, že tento způsob dopravy vyhovuje hlavně mladým lidem, ale i to se pomalu mění. Například u nás cestuje za prací asi 300 000 dospělých. A pokud nejste zrovna mluvní, nevadí. Stačí to jen označit na webu ve svém profilu, či si naopak vybrat řídiče, který je na tom podobně jako vy.
Časy se mění
Spolujízda se stále rozšiřuje. Například společnost BlaBlaCar má asi 25 milionů členů ve 22 zemích a kromě České republiky a Slovenska působí například v Belgii, Francii, Německu, Polsku nebo Velké Británii. Mimo Evropu pak v Brazílii, Indii a v Mexiku.
Připravila: mar
Foto: BlaBlaCar
3. 3. 2016