Kariéra

Studium při práci i mateřství

Sbírání kytiček

Práce při studiu je splněným snem mnoha mladých, finančně stále ještě podporovaných vysokoškoláků. Naopak studium při práci je ale docela jiná písnička. Peníze za vás nikdo nevydělá, dítě nepohlídá a zkoušky nejsou o nic lehčí, než pro studenty na plný úvazek. Jde to tedy vůbec zvládnout?

Pro kombinaci studia, práce a mateřství je největší překážkou nedostatek školek. Vždyť kvůli tomu mnoho matek nemůže ani nastoupit do práce, natož ještě studovat. Volná místa jsou zpravidla pouze ve školkách soukromých, kde dítě rádi pohlídají, ale za cenu málokdy pod hranicí 10 000 Kč měsíčně. To si pak mnoho matek rychle rozmyslí, jestli se celé dny dřít v práci, jejíž jediný výsledek bude zaplacení školkovného, které by vlastně bez té práce ani nemusely platit.

Hledání vhodné práce

Mnoho matek na mateřské dovolené si hledá práci z domova. Ideální je domluvit se na možnosti plnění svých pracovních povinností z domu se svým původním zaměstnavatelem. Mnoho zaměstnavatelů o tom nechce ani slyšet a nezřídka kdy to nedovoluje pracovní náplň. Vyplatí se to ale zkusit, protože pak je velká část problémů zažehnána.

Většinou je ale potřeba se porozhlédnout znovu a jinde, ať už na pracovním portálu Flek.cz nebo na menších inzercích. První volba mnohdy padá na práci z domova, ale těch opravdu solidních s možností postřehnutelného výdělku je minimum. Pro maminky s kreativním potenciálem pak může být řešením i vlastní podnikání. Často si takto přivydělávají účetní, švadleny a v poslední době i nemálo šikovných žen, které vyrábějí vlastní šperky a jiné doplňky, pro jejichž distribuci využívají specializované inzertní portály a obyčejnou poštu.

Pro ženy na mateřské se hodí i práce na částečný pracovní poměr, kdy dítě několik hodin denně může hlídat například ochotná babička. Pracovních příležitostí na VPP je ale samozřejmě také omezené množství a nelze tak vykonávat vše.

V čem může pomoci vysoká škola?

Problémů je tedy dost i tak, a když se k tomu všemu přidá ještě studium na vysoké škole, bez intenzivnějšího hlídání už to nepůjde. Státní školky jsou silně nedostatkové zboží a na přednášku nebo zkoušku jít s dítětem prostě nelze. Uvědomují si to i některé vysoké školy, jež v současné době shánějí peníze na vybudování vlastních školek. Dlouhodobé hlídání dětí totiž nehledají pouze studentky/matky, ale také pracovnice školy. Tuto iniciativu mají například vysoké školy v Brně, kde vznikl jeden z prvních dětských koutků při VŠ a to na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Vzdát se studia ale nemusíte, ani pokud si docházku do školy dovolit opravdu nemůžete. Stále jsou v nabídce také kombinovaná nebo dálková studia vysokých škol, kam lze docházet jen jednou za týden, případně jednou za měsíc. Téměř neomezené možnosti vzdělání pak nabízí také internet, kde naleznete spoustu online kurzů vysokých škol z celého světa. Snadno tak můžete získat certifikát o absolvování vámi blízkého předmětu třeba na Harvardu, a mít tak další bonus do svého životopisu.

Komerční prezentace
Foto: archiv firmy
16. 10. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků