Sůl: jak správně solit a čím se dá sůl nahradit

Nedokážete si jídlo bez soli vůbec představit a saháte po slánce dřív, než na vašem stole definitivně přistane talíř s kouřící polévkou?

Sůl: jak správně solit a čím se dá sůl nahradit
Zobrazit fotografii v galerii

Bohužel jsme závislí na soli. Jenže sůl v případě zdravého životního stylu není nad zlato. Představte si jednu čajovou lžičku, plnou bílého prášku. Přesně tolik soli do sebe můžete dostat za jeden jediný den, aniž by to škodilo vašemu tělu. 


Doporučená denní dávka soli totiž činí 6 gramů na den, tedy zhruba jednu čajovou lžičku. Ještě 8 gramů je relativně rozumná dávka soli, se kterou si náš organismus poradí. Podle výzkumů ale průměrný obyvatel západní Evropy mnohdy zkonzumuje přes 10 gramů soli denně, přičemž existuje i řada lidí, kteří doporučenou denní dávku přesahují až desetinásobně. 


Výsledkem může být vysoký krevní tlak, který výrazně zvyšuje riziko mrtvice a srdečních chorob. Ve vyspělých zemích, kde si lidé dopřávají sůl v hojné míře, je vysoký tlak běžný, zatímco ve státech, jejichž obyvatelé nejsou zvyklí jídla příliš dosolovat, znají problémy z krevním tlakem víceméně jen z odborné literatury. Navíc, když svůj organizmus věčně zásobujete koňskými dávkami soli, může docházet ke zhoršení i celé další řady chorob – za všechny jmenujme například osteoporózu či některá onemocnění ledvin. 


Sůl a dieta 

Pokud se snažíte o snížení tělesné váhy, slánka není zrovna vaším nejlepším přítelem. Voda vázaná na nadbytečnou sůl na sebe totiž může vázat vodu, která vám v konečném efektu může přidat až dvě kila váhy. Navíc může způsobovat nadýmání, které rozhodně nepřispívá ke štíhlé linii. Dalším nezanedbatelným argumentem proti nadměrnému solení, je fakt, že lidé s nadváhou mívají většinou sklon k vyššímu tlaku. A vášeň pro slané jídlo tlak ještě zvyšuje. Držíte-li běžnou redukční dietu, vlastně už tak děláte i něco pro snížení svého tlaku. Nízkotučné mléčné výrobky, ovoce, zelenina, cereálie – to vše obsahuje i jídelníček pro ty, kteří potřebují svůj tlak držet pod kontolou. Jediný rozdíl mezi oběma dietami spočívá v omezeném přísunu soli. Pokud tedy při hubnutí omezíte navíc i solení, uděláte tím mnohem více pro své zdraví, než kdybyste vesele solili dál. 


Skrytá sůl 

Sůl nejíme jen přímo, ale v neposlední řadě se do našeho těla dostává i prostřednictvím řady kulinářských lahůdek. Následující pokrmy raději vypusťte ze svého každodenního jídelníčku, jsou totiž solí doslova prošpikované. Na černou listinu patří ančovičky, slanina, sójová omáčka, nasolené či uzené ryby a maso, oříšky, salámy, olivy a samozřejmě chipsy. U některých jídel musíte postupovat opatrně, někdy se v nich totiž skrývá spousta soli, zatímco jindy je její obsah v normě. Sem patří některé sýry (zejména tavené a plísňové), balené sandwiche, párky, cereálie, omáčky na těstoviny, polévky a instantní jídla. Při jednom namátkovém testu bylo zjištěno, že jedna porce předvařeného kuřete s pilafem v sobě měla 5 g soli, tedy takřka celodenní porci. Proto studujte etikety na obalech. Pokud je na nich uveden pouze obsah sodíku, vypočítejte si obsah soli sami. Vynásobte obsah sodíku číslem 2,5 a zjistíte, kolik soli se s tím kterým pokrmem dostane do vašeho těla. Je-li výsledkem vyšší číslo než 1,5 g na 100 g, buďte na pozoru. 


Chuť i bez slánky 

Raději šetřete dochucovadly, jako je například majonéza, kečup nebo dressinky. Místo klasické soli si pořiďte sůl bylinkovou, či se sníženým obsahem sodíku. Některé omáčky mohou v jedné porci přesáhnout množství soli, které v sobě skrývá hamburger s hranolkami. V čínských a indických restauracích dávejte zase přednost neochucené rýži před ochucenou. Právě v ní se totiž často skrývá notná dávka soli. Další „slanou bombou“ z exotické kuchyně je sójová omáčka. Můžete ji nahradit chilli, limetkovám džusem či česnekem. Pořiďte si mlýnek a jídlo ochucujte čerstvým, jemně namletým kuličkovým pepřem, který výrazně chutná a navíc obohatí váš požitek z jídla svým výrazným aromatem. Stejnou službu vám prokážou čerstvé bylinky. Například kopr dodá říz rybímu masu a rozmarýn jehněčímu. Zvykněte si také na čerstvé ovoce, luštěniny, ořechy a zeleninu. Nemusí se (s výjimkou luštěnin) solit a navíc v sobě mají spoustu draslíku, který snižuje krevní tlak. 


Zeleninu zpracovávejte chytře. Namísto zeleninového salátu se zálivkou, která se většinou neobejde bez soli, si připravte jednoduchou oblohu bez ochucení. Sůl skladujte v uzavřené kuchyni, mimo jídelní stůl. Nebude vás to tak pokoušet, abyste svůj organismus neustále zahlcovali kvanty bílého prášku. Pořiďte si kvalitní slánku s jemnými otvory, které vám pomůžou sůl opatrně dávkovat. A v první řadě navždy opusťte zlozvyk solení jídla ještě předtím, než ho ochutnáte. 


Detoxikační kúra 

Určitě už se vám to někdy stalo. Poručili jste si k obědu své oblíbené jídlo, ale protože na stole nebyl couvert, museli jste svou oblíbenou lahůdku spořádat bez obvyklé dávky soli. Připadalo vám ale najednou mdlé a nezajímavé, prostě jako by to nebylo ono. Jakmile se totiž rozhodnete snížit příjem soli, zpočátku se vám zdá, že vše co jíte, postrádá ten správný šmrnc. Může za to fakt, že se během zvýšeného přísunu soli na vašem jazyku otupily receptory citlivé na sodík. Když ale vydržíte solný půst dodržovat nejméně tři týdny, vše se vrátí do starých kolejí a chuťové buňky se začnou chovat jinak. Najednou si začnete mnohem lépe uvědomovat původní chuť jídel a sůl už pro vás nebude alfou a omegou stolování. 


Tajemství soli 

Sůl je anorganická sloučenina chlóru a sodíku. Už staří Číňané znali na čtyřicet druhů soli. Římští vojáci zase dostávali část mzdy v podobě bílých krystalků. Z historie známe až 14 000 nejrůznějších způsobů jejího využití, hlavně v potravinářském a chemickém průmyslu. Běžné prodávaná kuchyňská sůl je obohacená o jód, který slouží jako prevence proti nejrůznějším chorobám, mořská či alpská sůl pak navíc obsahuje i zdraví prospěšné minerály. Je spojená i s některými lidovými zvyky, ne nadarmo se u nás sypala děvčátkům do peřinky sůl, aby byla zdravá, a návštěvy se vítaly právě chlebem a solí.


Připravila: Eva
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já solím jen minimálně. Pěstuji si bylinky a naučila jsem se je používat při vaření, takže jsem jimi sůl skoro úplně nahradila. I bez soli je jídlo krásně chutné a hlavně zdravější. Když jsem si v jednom článku přečetla, co všechno může způsobit nadměrná konzumace soli, tak jsem hrozně ráda, že se u nás v rodině skoro nesolí :-) .

ODPOVĚDĚT

5

Solím spíš míň, dosolit se dá vždycky, jo a čočku zahušťuju taky.

ODPOVĚDĚT

4

velmi málo solím

ODPOVĚDĚT

4

Také se snažím solení omezovat, ale vařit bez soli?

ODPOVĚDĚT

3

solíme málo ale vůbec nesolit se nedá

ODPOVĚDĚT

3

souhlasím, bez soli se obejít nedá... dá se omezit, ale ne úplně vyřadit. Vždyť obsahuje i důležité minerály! Proč se dává v zimě lízat zvířatům, když je tak škodlivá??!!

ODPOVĚDĚT

4

Souhlasím a je obohacená o potřebný jód...

ODPOVĚDĚT

2

Ale nic se nemá přehánět, a tak je to se vším. I se zdravou výživou...

ODPOVĚDĚT

5

souhlasím, solit, ale málo a doplnit bylinkami

ODPOVĚDĚT

4

Přesně tak, jen manžel má stále tendenci dosolovat...

ODPOVĚDĚT

4

můj to dělá taky... a všude dává maggi tekuté koření

ODPOVĚDĚT

3

U nás syn pořád dosoluje. Čekám, kdy konečně ho to přejde.

ODPOVĚDĚT

2

Snažím se solit méně:-).

ODPOVĚDĚT

3

Já zrovna tak.

ODPOVĚDĚT

5

jj, jsou 3 "bílé jedy" - sůl, cukr, mouka :o)

ODPOVĚDĚT

6

ale sůl je přece nad zlato.... hihihi

ODPOVĚDĚT

2

ale myslím, že mouka je horší než sůl, ona je návyková jako droga

ODPOVĚDĚT

4

to mi povídej, známá ZAHUŠŤUJE i čočku... na to jsem koukala jak tele na nová vrata :o) :o) Čočka je přeci hustá dost... muhahaha

ODPOVĚDĚT

2

tak vidíš... hodně ženských čočku zahušťuje ...

ODPOVĚDĚT

6

taky zahušťuji čočku :-)

ODPOVĚDĚT

4

Já také čočku zahušťuji.

ODPOVĚDĚT

2

Já teď někde četla, že se nezahušťuje ani rajská polívka, že stačí jen kečup... zkusím to hned tento týden

ODPOVĚDĚT

5

no tak jsem ji nakonec stejně zahustila, ale jen trochu. Zdálo se mi to řídké

ODPOVĚDĚT

5

a jak jste dopadla vy?

ODPOVĚDĚT

3

já ji nezahušťovala, dala jsem tam rozvařit oloupaná rajčata a protlak ... a potom zavařit rýži... byla řidší, ale šlo to...

ODPOVĚDĚT

5

Smažim se nesolit, vždy se to nedaří, ale článek je pravdivý.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (26 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz