Tip na výlet: Na jižní Moravu za vínem i s rodinou a dětmi

Na jižní Moravu často jezdíme za dobrým vínem. Vinařská Morava toho kromě vína nabízí tolik, že zde budou prodloužený víkend nebo dovolené nezapomenutelné i pro ty nejmenší.

Tip na výlet: Na jižní Moravu za vínem i s rodinou a dětmi Foto: Vinařský fond
Zobrazit fotografii v galerii

Pokud vyrazíte na jižní Moravu primárně za konzumací vína, tedy na nějakou řízenou degustaci do sklepa, tak je jasné, že to pro děti úplně vhodné není. Mnoho aktivit se dá ale na výletě dělat ve spojení s vínem a klidně s celou rodinou. Jen namátkou to jsou třeba procházky nebo projížďky na kole po vinicích, prohlídka unikátní vinařské architektury, návštěva vinařských akcí s folklórním kulturním doprovodem, rozhledny ve vinicích nebo různá muzea a expozice. V každé vinařské podoblasti je těchto možností nespočet. Přinášíme vám jen několik tipů. 


Znojemská vinařská podoblast 

Ve Znojmě, v jeho okolí a vlastně v celé Znojemské vinařské podoblasti je toho opravdu hodně, co s rodinou podniknout. Jedna věc se ale asi nabízí úplně nejvíc a tou je návštěva nádherné vinice Šobes. Tato unikátní vinice, ikona našeho vinařství a zároveň jedna z nejstarších a nejkvalitnějších vinic v Evropě, se nachází v meandru řeky Dyje v samém srdci Národního parku Podyjí. K ní se dá pohodlně dojít procházkou z nedaleké vinařské obce Hnanice, anebo dojet na kole po přilehlé cyklostezce. Zážitkem pro děti také určitě bude lávka, tedy tzv. houpací most přes řeku Dyji. Kromě příjemné procházky v krásné přírodě se děti něco dozvědí a navštíví český unikát. Rodiče si pak pochutnají na vínku v místním degustačním stánku a ochutnají třeba Ryzlink rýnský, Rulandské bílé nebo Sauvignon, kterým se zde velmi daří.   


Mikulovská vinařská podoblast 

Co jiného navštívit na Mikulovsku než samotné historické a vinařské město Mikulov. Toto město je mnohými považováno za neoficiální vinařské centrum na jižní Moravě. Každoročně se zde koná jedno z největších a neznámějších vinobraní, tedy vinařský svátek spojený s kulturní akcí. Kromě toho zde i v přilehlém okolí sídlí několik skvělých vinařů, kteří vyrábějí jedinečná vína. A co je tady tedy pro děti? Třeba zámek, který se tyčí na kopci nad městem a v jehož areálu mohou návštěvníci vidět hned dvě věci z kategorie „nej“, tedy největší sud na víno a kládový lis na víno u nás. Když ještě chvíli zůstanete v areálu zámku, můžete navštívit expozici věnovanou vinařství, která se jmenuje Víno napříč staletími. Jedná se o nejrozsáhlejší vinařskou expozici v České republice, která snese srovnání se všemi významnými evropskými expozicemi o víně. Samostatnou kapitolou je pak výlet na nedaleký slavný masiv Pálava.


Velkopavlovická vinařská podoblast

Na Břeclavsku, poblíž jedné z nejznámějších vinařských obcí, Velkých Pavlovic, kilometr východně od obce mezi vinohrady, ve výšce 225 m n. m. se nachází krásná rozhledna Slunečná. Neobvyklá unikátní architektura vytváří optický klam, když působí, jako by byla rozhledna nakloněná. Z výšky necelých 19 m jsou vidět třeba Velké Bílovice, Hodonín nebo Bořetice. K rozhledně se dá pohodlně dojít z Velkých Pavlovic, nebo se zde zastavit cestou po cyklostezce Modré Hory. Pro méně zdatné turisty je ale možné až k ní dojet i autem. Vedle rozhledny se nachází malé občerstvení, kde je možné samozřejmě ochutnat také vína pavlovických vinařů, chvíli posedět a odpočinout si před další cestou a poznáváním krás jižní Moravy. 


Slovácká vinařská podoblast 

Přesuneme-li se na Slovácko, tak určitě musíte navštívit nejstarší vesnickou památkovou rezervaci. Na okraji obce Petrov se nachází unikátní areál historických vinných sklepů zvaných Plže. V roce 1983 byl vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury, a je tak nejstarší vesnickou památkovou rezervací u nás. Malebné sklepy s barokně zdobenými průčelími v nezaměnitelné modro-bílé kombinaci objevíte v horní části vinohradnického areálu. V Plžích je okolo 80 vinných sklepů, z nichž ty nejstarší vybudovali vinaři už v 15. století. Tímto areálem se můžete v klidu projít, pokochat se krásou historických a unikátních sklepů, něco se dozvědět a samozřejmě také něco ochutnat. Během léta bývá u vstupu do areálu otevřena vinotéka, kde mohou návštěvníci ochutnat vína z místní produkce. 


Kromě různých tipů a příležitostí, jak je zmíněno výše, jsou i samotní vinaři čím dál tím víc připraveni na návštěvy rodin s dětmi. V mnoha areálech, zatím tedy spíš větších vinařství, najdete dnes dětské koutky nebo malá hřiště. Hodně vinařů má také venkovní posezení, díky čemuž si děti mohou hrát pod dohledem rodičů. Moderní a populární je pak nabídka nealkoholických produktů z hroznů jako hroznový mošt či šťávy, vinné želé atd. Rodiče se tedy nemusí ochudit o své oblíbené moravské víno a zároveň ani o čas s dětmi. 


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz.
Foto: Vinařský fondDISKUZE K ČLÁNKU

3

MORAVA JE KRÁSNÁ

ODPOVĚDĚT

2

na Moravě jsem se narodila,mám tam všechny příbuzné,ale vzala jsem si Liberečáka,tak zde žiju už 45 let,je mi občas velmi smutno,hlavně když hrají "Morava je přeci krásná zem"to brečím,ale jezdím tam už poměrně málo-věk-

ODPOVĚDĚT

4

Morava je prostě nádherná.:-)

ODPOVĚDĚT

3

na Moravě jsem ještě nebyla..

ODPOVĚDĚT

3

Na Moravu jsem jezdila často, několikrát jsem byla na Znojemském vinobrani. Do sklípka ke známému jsme jezdili pro vínko pravidelně. Vše už je pryč. Stáří vše vyřeší.

ODPOVĚDĚT

2

Na Moravu jsem jezdila ráda. Nyní nejezdím nikam, starám se o maminku, 92 let. Nevadí mi to, máme velkou zahradu, tak mám přírodu okolo sebe stále.

ODPOVĚDĚT

3

Na Moravě je krásně, určitě stojí pár dnů tu strávit

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

Cestování jako životní styl

Cestování jako životní styl

Není tajemstvím, že cestování právě zažívá obrovský boom a láká velkou většinu z nás. Není...

Bulharsko pláže

Ideální rodinnou dovolenou s malými dětmi si užijete na Slunečném pobřeží

Dovolená u Černého moře je vhodná pro rodiny s dětmi. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu...

Titulka pro: Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Mobilní aplikace na cesty. Které spolehlivě užijete?

Chystáte se na krátkou dovolenou nebo už řešíte delší letní odpočinek? Pokud je vám blízké...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Brumík doporučuje zajímavá místa

Brumík doporučuje zajímavá místa

Jelikož jste si oblíbili projekt, ve kterém si maminky navzájem doporučovaly tipy na výlety, přinášíme...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz