Rodina

Tip pro zahrádkáře: V září vysaďte náhradu za uschlou zeleň

Letošní extrémně teplé léto potrápilo nejen lidi, ale také mnohé rostliny. Pokud zrovna na vaší zahrádce některé rostliny nepřežily „tropy“, nesmutněte. A pusťte se do výsadby nové zeleně!

Správně založená výsadba bez velké újmy přežije i horko nebo mráz. Odolné rostliny by měly tvořit základ zahrady nebo výsadby v nádobách. A proč vůbec sázet dřeviny v září?

Září je výhodné

Obecně platí pravidlo, že rostliny v kontejneru lze vysazovat téměř po celý rok, tedy pokud není mrazivé počasí ani zmrzlá půda. U prostokořenných či v balech už čas hraje roli, ale i tady se doporučuje jaro nebo podzim. Podzim je dokonce pro vysazování vhodnější, zeleň stihne do zimy zakořenit. Navíc o rostliny nemusíte tolik pečovat a zalévat je, protože v podzimním období obvykle více prší.

Extrémy jako prověrka

Horko, které nás nedávno zasáhlo, vlastně prověřilo kvalitu rostlin. Proto platí, že nyní byste měli vysazovat pouze kvalitní, důkladně prokořeněné dřeviny. Jak je v zahradnictvích poznáte? Když rostlinu vyjmete z kontejneru, bal musí zůstat kompaktní. A také zkontrolujte, jestli jsou kořeny živé a připravené na další růst, takové mají světlé konce.

Nepřehlédněte

Mnohem důležitější než přídavek hnojiva je kvalitní zemina na stanovišti. Pro nádoby představuje vlastně nezbytnou podmínku, protože rostlina bude žít v omezeném prostoru. A v zahradě obohaťte aspoň půdu ve výsadbové jámě. Poté nezapomeňte na zálivku.

Na co ještě myslet

Pokud budete nahrazovat uschlou zeleň, pamatujte: kostru výsadby, v nádobě nebo i na zahradě, je vhodné tvořit z několika odlišných, odolných rostlin. Vždy zvažte, jaké půdní podmínky a klima máte na zahradě, a podle toho volte konkrétní druhy.

Na co se obvykle sází? Na jehličnany a stálezelené rostliny. Jsou totiž hezké po celý rok a neopadávají. V sortimentu jehličnanů je dnes k dostání mnoho odstínů od jasně zelené přes šedozelenou až do modravých odstínů, také rozměry rostlin nabízejí velkou variabilitu – od kobercovitých až po stromovité tvary.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: zahradnictví Hraňo
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků