Tipy, jak mazlíčkům o svátcích přilepšit: pozor, ať jim neublížíte

Vánoce jsou svátky hojnosti. A rádi dopřáváme nejen sobě a svým blízkým, ale i našim čtyřnohým kamarádům.

Tipy, jak mazlíčkům o svátcích přilepšit: pozor, ať jim neublížíte
Zobrazit fotografii v galerii

Právě těm, ač v dobré víře, kolikrát nabídneme pochoutku, která jim může přivodit velké trápení. Nikdo z nás nechce trávit vánoční svátky v ordinaci veterinární kliniky. Které potraviny vás do ní určitě dovedou? A čím naopak můžete mazlíčkům misku svátečně zpestřit? Inspirujte se našimi tipy. 


Především je nepřekrmujte. Mějte na paměti, že psi jsou příležitostní lovci a stačí jim větší potrava v delších časových rozestupech. To kočky si chodí „zobnout“ menší porce několikrát denně. A většina koček se ani není ochotná přejíst. 


Bez cukroví nejsou Vánoce

Cukroví k Vánocům neodmyslitelně patří. A asi víte, že pokud ho necháte na dosah psům, moc vám nezbyde. Psům zcela jistě chutná, pro jejich zdraví to ale není nic dobrého. Pokud malý pes sní, byť jen kousek perníčku, je to jako byste si na posezení dali půl krabice vanilkových rohlíčků. 


Tip: Nechcete-li svého mazlíčka o vánoční dobroty ošidit, upečte mu třeba sušenky. Není to nic složitého a existuje hned několik variant – s tuňákem, játry, sýrem anebo ovocem či zeleninou. Anebo vsaďte na kupované chuťovky, které mají hlídané vyvážené složení – a existují i ve variantě pro psy s nadváhou. 


Kdo by odmítl čokoládu

Zatímco kočky jsou zarputilí masožravci, psi neodmítnou ani dětmi nenáviděnou brokolici. A právě děti by se možná chtěly podělit o čokoládovou figurku. Mezi pejskaři je naštěstí již známo, že čokoláda je kvůli obsažené látce theobromin pro jejich mazlíčky silně toxická. Obzvlášť nebezpečná je čokoláda na vaření. Bílá čokoláda má této látky sice minimálně, ale vysokým obsahem tuku a cukru způsobuje bolestivé křeče. Ještě nebezpečnější než čokoláda je však řada bonbonů a žvýkaček, které obsahují, pro psy škodlivé, náhradní sladidlo xylitol. 


Tip: Ideální sladkou psí tečkou je tvaroh rozmíchaný s vajíčkem a pár piškoty. Vyhněte se však dětským piškotům a zvolte ty určené pro psy, které obsahují výrazně méně cukru.  


Ovoce není zdravé pro všechny 

Věděli jste, že život psa i kočky může vážně ohrozit už pár rozinek? Hroznové víno a rozinky způsobují u našich čtyřnohých parťáků otravu. Projevuje se zvracením, průjmem, nechutenstvím a někdy i nadměrnou žízní. Obzvlášť pozor dejte na to, když kočka nebo pes přestanou chodit na malou. Mohlo by to znamenat problémy s ledvinami a dokonce i jejich selhání. 


Tip: Daleko vhodnějším ovocem jsou pro psy jablka, avšak zbavená jadérek, která obsahují kyanid. Kočce neuškodí třeba pár kuliček borůvek, ale pravděpodobně nad nimi ohrne nos. 


Přípitek nesmí chybět 

Popíjení drinků ke svátečnímu setkávání zkrátka patří. Vánoce se neobejdou bez vaječného likéru, svařeného vína, punče, grogu, nebo také piva a vína. Mnohdy bohužel nepřijdou zkrátka ani naši domácí mazlíčci, kteří se neostýchají nabídnout si z volně odložené sklenice. Jakýkoliv alkohol je však pro zvířata zcela nevhodný, a to i v malém množství, které se může zdát zanedbatelné. 


Tip: Trváte-li na slavnostním přípitku, vsaďte na pár lžic nekořeněného (a nesoleného) vývaru. U koček se rozhodně vyhněte podávání mléka. Pohádky jsou pohádky, ve skutečnosti kočky v dospělosti mléko nejsou schopny strávit a zaděláte jim jen na břichabol.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Purina
Foto: Purina

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Musí uznat, že pořídit si skinny morče přes Vánoce bylo jedno velké neštěstí. My jsme si nějak neuvědomili, že letos nejsou obchody otevřené ani po té době, co jsme běžně do obchodů po svátcích chodili. Pitomá vláda nám málem nechala naše skinny morče vyhladovět. Já bych je střelila kdyby se našemu miláčkovi něco stalo!

ODPOVĚDĚT

2

Máme pejska a dvě kastrované kočky. Žádné takové jídlo jim nedáváme.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se cvičí psí pomocníci: asistenční a vodící psi pomáhají handicapovaným lidem Foto: Pomocné tlapky o.p.s.

Jak se cvičí psí pomocníci: asistenční a vodící psi pomáhají handicapovaným lidem

„V začátcích byla potřeba především odvaha, zkušenost se psy, chuť, empatie a trocha drzosti“, říká...

Titulka pro: Psi ve městě a jejich slavní páníčci

Psi ve městě a jejich slavní páníčci

Více jak 55 % obyvatel měst nad 25 tisíc obyvatel má doma psa. Z toho...

Pes

Pes je nejloajálnější zvíře zvěrokruhu, věrný, čestný, pečlivý, spravedlivý, poctivý, ale i pedantský, pesimistický,...

Pes

Pes je nejloajálnější zvíře zvěrokruhu, věrný, čestný, pečlivý, spravedlivý, poctivý, ale i pedantský, pesimistický, chladný...

Praktické tipy, jak správně krmit pejska

Praktické tipy, jak správně krmit pejska

Pro zdravý a vitální život by i krmení psa mělo mít svá pravidla a měli...

Jak bezpečně cestovat se psem autem Foto: Pixabay

Jak bezpečně cestovat se psem autem

Ve vozidle musí být váš čtyřnohý parťák dostatečně zajištěn, jinak mu hrozí vážná zranění. Víte,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz