Právo

Tipy na zdravé rodinné finance

Sbírání kytiček

Nedaří se vám našetřit na dovolenou? V dnešní době je pro spoustu českých rodin obtížné našetřit větší obnos peněz, který by mohly využít na dovolenou, novu ledničku nebo hezčí bydlení. Proto jsme pro vás sepsali pár tipů, jak lépe vycházet s rodinnými financemi.

Klíčem k úspěchu je rodinný rozpočet

Základem, bez kterého by neměla fungovat žádná domácnost je, aby rodinné výdaje odpovídaly rodinným příjmům. V současné době se rozhodně nevyplácí žít nad své možnosti, jelikož pohledávky se velmi snadno kontrolují a exekuce není nic příjemného.

Proto mějte přehled o svých rezervách, výdajích i příjmech pěkně pohromadě. Ideální je mít tak na papíře nebo v excelu vytvořený přehled rodinného rozpočtu. Díky němu bude snazší najít možné rezervy a budete mít své finance na očích a pod kontrolou.

Pro běžnou domácnost se doporučuje sestavovat rodinný rozpočet přebytkový. Úspory se pak využívají v náročnějších měsících, jako jsou Vánoce nebo kdy se jede na dovolenou, úspory je nutné mít k dispozici také v případě, kdy se kupuje nové vybavení nebo se staré rozbilo.

Proč mít rodinný rozpočet?

  • umožňuje velmi pečlivě řídit výdaje
  • umožní najít možnosti úspor a rezerv
  • odhalí možnost snížení výdajů (slevy v obchodech, levnější konkurence)
  • odhalí místa, kde se zbytečně utrácí
  • poskytne celkový měsíční přehled o rodinných financích

Železná finanční rezerva

Obecně se doporučuje mít železnou zásobu v hodnotě 4 – 6 měsíčních platů. Ty mají být k dispozici, pokud by došlo k nečekaným a vyšším výdajům, jako je například dočasná nezaměstnanost, nemoc nebo koupě nových spotřebičů.

Právě v případech, kdy vypadne jeden z příjmů, se lidé dostávají do problémů se splácením svých pohledávek. Jindy běžné splácení půjčky se stává nezvladatelné a hrozí tak exekuce. Z toho důvodu je dobré mít rezervu, díky které se tomu lze vyhnout.

Železnou rezervu je dobré mít uloženou na spořícím účtu. Peníze budete mít neustále k dispozici. Navíc je něm vyšší úrok než na běžném, účtu. Rezerva se vám tak bude zhodnocovat.

Nakupujte s rozvahou

Spousta lidí nakupování velmi podceňuje a nepřikládá nakupování vysokou váhá. zvláště ve spojení s rodinným rozpočtem. Správné nakupování je ale věda. Důležité je kupovat pouze potřebné věci, na druhou stranu je důležité dbát na poměr kvalita – cena. A zde bývá nejčastěji problém.

Jak efektivně nakupovat?

  • nakupujte pouze skutečně potřebné věci
  • udělejte si čas na porovnávání cen na internetu
  • nakupujte mimo sezónu, tedy zimní věci v létě a naopak
  • plánujte pravidelné velké nákupy s nákupním seznamem
  • udržujte kola, lyže nebo elektroniku “jako nové”, bude je možné po čase lépe prodat

Buďte disciplinovaní

Základním pravidlem každé rodiny by mělo být “ teď na to nemám, tak si to nekoupím”. Bohužel se tím moc lidí neřídí. Je pro ně jednodušší si půjčit. To je zásadní chyba. většina lidí, kteří si půjčují na dovolené, vánoční dárky nebo nové telefony, pak na splátky nemají a dostávají se do problémů s dluhy.

Stále více Čechů se tak dostává do začarovaného kruhy. na splátky si půjčují a tak stále dokola. Možným řešením je oddlužení. jedná se o řešení, kdy člověk vyhlásí osobní bankrot. Dostane se mu tak druhá šance na normální život bez dluhů.

Komerční prezentace
Foto: oddluzeni.cz

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků