Zdraví

Týká se vás rakovina děložního čípku?

Sbírání kytiček

Rakovina děložního čípku je zhoubný nádor. Každý rok v České republice nově onemocní 1000 žen. Bohužel 400 z nich na následky tohoto onemocnění zemře. Každých dvacet hodin zemře jedna žena…

Hlavní příčinou onemocnění je infekce lidskými papilomaviry (zkratka HPV – Human papilomavirus). Tato virová infekce přenosná především pohlavním stykem má na svědomí až 80% případů rakoviny děložního čípku. S papilomaviry se v průběhu života setká až 70% osob, ženy i muži. Riziko infekce zvyšuje časný začátek pohlavního života, časté střídání partnerů, jiné pohlavní nemoci, poruchy imunity a další, například kouření.

Existuje přibližně 100 typů papilomavirů. 30 typů postihuje oblast pohlavních orgánů. Dělí se na HPV s vysokým rizikem, které způsobují rakovinu (nejčastěji typy 16 a 18, dále 31, 33, 35, 45…) a na HPV s nízkým rizikem, které způsobují některé typy bradavic v oblasti pohlavních orgánů a papilomy v hrtanu (nejčastěji typy 6, 11, 42…).

Je třeba si uvědomit, že žena sama nepozná, že se nakazila papilomaviry, infekce probíhá bez příznaků. Zdravý mladý organismus by měl být schopen infekci překonat, i když to trvá někdy rok i déle. Nemusí tomu tak ale být vždy. Pokud je žena oslabena jinými onemocněními nebo stresem a velkou zátěží, může infekce přetrvávat a postupně dojít k rozvoji rakoviny. Čísla uvedená v úvodu tuto skutečnost potvrzují.

Co můžete udělat pro svou ochranu?
1. Očkovat se proti HPV infekci, a tím významně snížit riziko onemocnění.
2. Chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke gynekologovi.

Pro ulehčení finanční náročnosti očkování vyhlásily zdravotní pojišťovny do konce roku 2010 akci „3. dávka zdarma“. Díky této akci platíte pouze první dvě dávky očkování. Třetí dávku platí pojišťovna. Informace jsou dostupné na internetových stránkách pojišťoven nebo osobně na všech pobočkách. Horní věkovou hranicí pro využití této akce je 25 let, u RBP 30 let věku.

Pokud se rozhodnete vzít budoucnost a zdraví do svých rukou, můžete postupovat takto:
1. Využít akci zdravotní pojišťovny a vyzvednout si v pojišťovně „voucher“.
2. Navštívit lékaře s tímto dokladem a naočkovat se proti HPV infekci.
3. Pokud přesahujete věkovou hranici, můžete se samozřejmě očkovat také.
Očkování se skládá ze tří dávek očkovací látky Cervarix, nebo Silgard, které se podávají během půl roku.  Interval mezi 1. a 2. dávkou je obvykle 1 – 2 měsíce. Interval mezi 2. a 3. dávkou je obvykle 4 – 5 měsíců.

Očkovat se můžete v očkovacích centrech (MUDr. Hana Ševčíková, OC Ostrava, Hornická poliklinika, Sokolská třída 81, Ostrava, telefon 597454123, www.ockovacicentrum.cz, zelená linka 800123321), můžete také oslovit svého gynekologa nebo praktického lékaře.

Autorka: MUDr. Hana Ševčíková

Foto: iStock

2. 11. 2010

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků