Reklama na přípravky péče o pleť bývá plná cizích slov a fantastických slibů. Ztratit se v nich je snadné. Dám vám náskok: přicházím s přehledem technologicky nejvyspělejších látek proti stárnutí pleti, a taky vám vysvětlím, jak fungují.
Ceramidy
Jedním ze slov, které se v souvislosti s péčí o pokožku objevuje často, jsou takzvané ceramidy. K čemu jsou a proč je ve složení kosmetiky 21. století chceme vídat?
Představte si, že buňky naší kůže jsou cihly. Když se na ně podíváte pod mikroskopem, nebudete daleko od pravdy – naše buňky jsou jen o trochu šišatější. Prostory mezi cihlami je přitom potřeba vyplňovat „maltou“ stejně, jako když stavíme dům.
Ceramidy jsou látky lipidického charakteru – jsou to, zjednodušeně řečeno, mastné látky, které naše pleť je produkuje ve formě kožního mazu. Že jste měli dojem, že toho se potřebujeme zbavovat? Kdepak!
Kdyby se naše pokožka nemastila a prostor mezi buňkami „netěsnil“, kůže přijde o řadu zásadních funkcí, ale také by rychle ztrácela vodu. Výsledkem by byl vysušený, svraštělý obličej. Voda v buňkách zajišťuje nejen to, že fungují, jak mají, ale navíc jsou „blahobytně nafouknuté“ a naše pleť pak vypadá svěže. Ano – je hydratovaná.
Novou generací ceramidů, které se prosazují v nejluxusnější kosmetice, jsou takzvané EcoceramidyTM. Vyrábějí se v Jižní Koreji, zemi, která patří k technologicky nejvyspělejším na světě. Výhodou Ecoceramidů je to, že strukturou napodobují naše přirozené ceramidy, které produkuje naše pleť sama. Kůže je proto dokáže mnohem lépe zužitkovat. Až tedy někde uvidíte ve složení uvedené ceramidy, je to dobrá zpráva.
Kyselina hyaluronová
Další aktivní látka, na kterou si posvítíme, vám nejspíš nebude znít exoticky, ale to je dobře. V kvalitní kosmetice se používá, protože je účinná: skvěle na sebe váže vodu. Jmenuje se kyselina hyaluronová. Když formuluji kosmetiku pro světový i český trh, vybírám si z několika druhů. Když překročíme čtyřicítku, máme v kůži už jen zhruba polovinu jejího původního objemu. I proto ji musíme pleti dodávat zvenčí.
V kosmetice ráda používám kyselinu hyaluronovou s nejnižší molekulovou hmotností, případně kombinace několika různě modifikovaných řetězců HA. Co to znamená? Představte si ji jako balonek, na který se dokáže nalepit spoustu jiných a důležitějších balónů – molekul vody. Opět: buňky se vyplní vodou, nafouknou se, a vaše pleť vypadá mladší, zářivější a odpočatější. „Hyaluronku“ chceme!
Peptidy
Kosmetika se během posledních 15 let ohromujícím způsobem proměnila. Abyste si to lépe představili: vzpomeňte si na svůj první tlačítkový mobil – a teď si představte nejnovější smartphone se skládací obrazovkou a spoustou aplikací.
Když jsem s formulováním kosmetiky začínala, byly k mání zhruba tři druhy takzvaných peptidů – high-tech molekul s nepřímým účinkem – a výrobci se o ně přetahovali. Dnes mám v laboratoři 130 druhů peptidů a škála jejich využití je ohromující. Fungují na principu zámku a klíče. Jde o látky, které si kůži najdou konkrétní receptor, tedy místo, kam se navázat, a tam spustí proces, který v našem organismu přirozeně probíhá. Až na to, že s věkem to může jít našemu tělu o poznání hůř.
Peptidy se dnes dají zapojit do boje proti vráskám. Stařeckým skvrnám. Šedivění vlasů. Jen je důležité umět si na jejich účinek počkat. Efekt není okamžitý, ale dostaví se.
Prebiotika
Asi jste už slyšeli o tom, že naše kůže je orgán, který funguje v symbióze s obrovským množstvím mikroorganismů, které ovlivňují její zdraví. Zjednodušeně si je rozdělíme na „hodné“ a „zlé“. Prebiotika jsou látky, kterými se živí „hodné“ mikroorganismy. Funkční kosmetika jim pomáhá, aby se na naší pleti rozmnožily a vytlačily ty „zlé“.
Pak se nemusíme trápit se zhoršenou bariérovou funkcí pokožky, která vede k jejímu předčasnému stárnutí anebo třeba k akné. Jde o relativně nový, ale tuze chytrý nápad, jak neřešit problémy, když nastanou, ale předcházet jim.
Kannabidiol
CBD, tedy kannabidiol, je látkou s vysoce regeneračním potenciálem, která se získává z konopí. Neplést ovšem s psychoaktivní látkou (THC) ani s obyčejným konopným olejem, to je něco jiného!
Kannabidiol přispívá k rovnováze a obnově pokožky, pokud je výrobce chytrý a umí mu najít správné „kamarády“. Třeba látky, o nichž jsme si vyprávěli v tomto článku. Důležitá je také jeho forma – čím čistší, tím lepší. V posledních letech se stal předmětem různých mýtů a přehánění o jeho účincích spotřebitelům dvakrát nepomohlo.
Pokud se však ve složení vyskytuje v kombinaci s jinými high-tech molekulami, je to to, co v kosmetice chceme: přinese souhru vlastností a účinků, které poznáte. Přeji šťastnou ruku ve výběru péče a krásnou pleť.
Autor: formulátorka a hodnotitelka kosmetiky Ing. Lenka Průšová.
Je odbornicí v oblasti vývoje finálních kosmetických produktů a zdravotnických prostředků a léčiv a také v oblasti bezpečnosti kosmetiky. Od roku 2018 je jejím zázemím společnost CB21 Pharma, pod niž spadá značka Canneff. K dnešnímu dni pro Canneff a pro jiné, převážně zahraniční značky, vyvinula zhruba 500 kosmetických produktů, které se úspěšně prodávají na trhu EU.