Děti

Učte děti hodnotě peněz

Sbírání kytiček

Životní standard naší společnosti se pomalu zvyšuje. Někteří rodiče si vůbec neumí připustit, že by svému dítěti nedali to, po čem touží. Proč ne, když na to mají?

Začíná to celkem nevinně, třeba čokoládou kdykoli při běžném nákupu nebo malou hračkou za pár korun. Jenže dítka si velmi rychle zvyknou na to, že dostanou, o co si řeknou. Nic si nemusí zasloužit. Mají pak postupně vyšší nároky a svých věcí si příliš neváží. Jak vyrůstají, ze sladkostí a malých autíček za pár korun se stávají drahé věci. Narozeniny, svátky a Vánoce pak bývají pro jejich rodiče trochu problém. Neví totiž, čím svého potomka ještě obdarovat, když už vlastně všechno má.

Základem je výchova

Děti, které mají, na co si vzpomenou, mnohdy v dospělosti narazí. Když se totiž mají postavit na vlastní nohy a nemají za zády rodiče, najednou zjistí, že vydělat dost peněz není vůbec jednoduché. Psychologové proto radí rodičům, aby své děti v žádném případě nerozmazlovali a neplnili vždycky jejich požadavky, i když jde třeba o maličkosti za pár korun. Snažte se dětem vysvětlit, že není potřeba mít to, co mají ostatní. Nekupujte drahé věci za každou cenu jenom proto, aby se vyrovnaly ostatním spolužákům.

Buďte vzorem

Myslete na to, že již velmi malé děti se respektu k penězům učí na základě toho, jak před jejich očima nakupují rodiče. Neměly by se domnívat, že karta, s níž maminky nebo otcové platí, je „nekonečný“ automat na peníze, který splní všechna jejich přání. Základy finanční kázně dětí se tvoří právě v těchto situacích. Čím dříve začnete své dítě učit, tím lépe pro vás i pro něj. Zhruba od šesti let věku můžete začít dětem dávat kapesné. Vysvětlete mu, že není výhodné utratit celý obnos najednou, ale že si musí částku rozložit na několik časových úseků. Postupně vysvětlujte výhody toho, když mu něco zůstane do budoucna.

Hranice musí být

I děti z movitějších rodin by měly občas slyšet, že mu rodiče něco nekoupí, protože je to příliš drahé nebo prostě jen proto, že to není potřeba. A co je ještě důležité:

  • Děti by měly vědět, že si musí něco také zasloužit. Dobrou příležitostí, jak splnit přání vašeho potomka, je třeba hezké vysvědčení nebo plnění povinností doma i ve škole.
  • Učte děti znát hodnotu peněz. Čím bude dítko starší, tím více ho zasvěcujte do rodinného hospodaření. Vysvětlete mu, že máte k dispozici určité množství peněz na jistou dobu a musíte zvážit, za co je utratíte. Mělo by vědět, jak je těžké rozhodnout se, jestli mu koupíte novou hračku, nebo půjdete do kina.

Účet pod dohledem

Děti dnes kromě klasické kasičky mohou mít i svůj bankovní účet. Konto slouží k usnadnění prvních kroků do života, a zároveň učí děti hospodařit s penězi. Od 8 let věku dítěte je možné vydat platební kartu k výběru kapesného.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.wikihow.com/Teach-a-Child-the-Value-of-Money
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků