Krása

Větší prsa a menší boky? Kmenové buňky to zvládnou.

Sbírání kytiček

Krásný dekolt a pevná ňadra přestaly být výhradní doménou prsních implantátů. Další moderní metodou je aplikace vlastního tuku. Je k tělu mnohem šetrnější a navíc má hned dvojí účinek. Přidá centimetry kolem hrudníku a zároveň zeštíhlí zadeček, boky, nebo bříško – podle toho, odkud byl tuk odebrán. Jako všechno na světě i tahle záležitost má svůj háček.

Obyčejný přenos tuku totiž nezaručí dlouhodobý efekt. Vlastní tuk se po přenesení v těle velmi rychle vstřebává, a to navzdory všem nově používaným technikám. Šanci na dlouhodobý efekt máte pouze tehdy, podstoupíte-li zákrok založený na využití vlastních kmenových buněk. Jde o tělu vlastní buňky, jež fungují jako perfektní náhradní díly. Dokážou se totiž doslova přeměnit v libovolnou tkáň. Díky tomu mohou „opravit“ různá poškozená místa (například nervy, kosti, měkké tkáně, případně chrupavku apod.). V případě zvětšování poprsí vlastním tukem mají kmenové buňky za úkol zamezit vstřebání přeneseného tuku. Pojďme se nyní podívat, jak celý zákrok probíhá.


Kmenové buňky zabraňují vstřebávání tuku

Operace začíná liposukcí. Odebraný tuk se rozdělí na dvě části. Z té první se speciální technikou získají kmenové buňky a těmi je pak následně obohacen zbylý tuk. Tak vznikne unikátní „koktejl“, který se pak použije ke zvětšení prsou pomocí injekční techniky, tedy bez nutnosti řezů. Hlavním úkolem kmenových buněk tedy není samotné zvětšení poprsí, ale omezení či úplné zastavení vstřebání přeneseného tuku a zároveň i jeho lepší přijetí organismem. To je největší přínos nové techniky. Naproti tomu – obyčejný přenos tuku, který není obohacen kmenovými buňkami, bude mít vždy za následek vysoké procento vstřebávání.

Na konci zákroku následuje fixace prsou a na místa, odkud byl tuk odebrán, jsou navlečeny elastické návleky. Celkově postačí 24 hodinová hospitalizace a pacientky mohou odejít domů následující den ráno. U tohoto způsobu zvětšení prsou je nesmírnou výhodou výrazně menší pooperační bolestivost v porovnání s bolestivostí u silikonových implantátů.


Zákrok se obejde bez trvalých jizev

Tuk se nejčastěji odsává z břicha nebo boků, případně z oblasti zevních či vnitřních stehen. V podstatě se tedy jedná o dva zákroky v jednom. Na jedné straně je pacientce upraven tvar postavy liposukcí a současně jsou jí zvětšena prsa (zhruba o jednu podprsenkovou velikost). Zní vám to až příliš ideálně? To je možné, nicméně taková je skutečnost. Ženy také jistě ocení, že celá operace se obejde bez trvalých jizev. Zůstanou pouze male vpichy v místech, kde byl odebírán tuk. Na prsou nezůstanou jizvy žádné.


Co se týká doby celkového zotavení, je prakticky stejná jako u všech ostatních estetických zákroků. První týden je nezbytné dodržovat klidový režim na lůžku, další týden následuje domácí rekonvalescence a ve třetím týdnu lze již vykonávat běžnou činnost, přičemž větší tělesná námaha a cvičení jsou možné přibližně šest týdnů po operaci.


Buněčná terapie vyžaduje zvláštní povolení

Zvětšování prsou vlastním tukem nabízí v současné době více klinik. Ale jen některé z nich mohou pracovat s kmenovými buňkami na základě získaného státního certifikátu. Buněčnou terapii mohou provádět totiž pouze pracoviště, která mají speciální povolení pro výkon tohoto druhu terapie. K jeho získání je třeba vyhovět celé řadě velmi přísných podmínek a kritérií, jež stanovuje a schvaluje Státní ústav kontroly léčiv Praha (SÚKL). Mezi takového pracoviště patří i Klinika plastické chirurgie Ostrava. Zdejší lékaři pod vedením MUDr. Otakara Lucáka úzce spolupracují s předními domácími i zahraničními odborníky na buněčnou terapii.


Ptáte se na cenu?

Ceny zákroků na jednotlivých pracovištích se výrazně liší. Prostý přenos tuku s rizikem vstřebání je samozřejmě levnější a vyjde na cca 60 tis. Kč. Zvětšení prsou tukem obohaceným o kmenové buňky vyjde nad 100.000 Kč.

Připravila: Zuzana
Podklady: MUDr. Otakar Lucáka
Foto: Klinika plastické chirurgie Ostrava
14.10. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků