Domácnost

Vybíráme vánoční stromek

Nejkrásnější svátky v roce se ve většině domácností neobejdou bez stromečku. Kterému letos dáte přednost?

Živý stromek je klasika, umělý zase dlouho vydrží. Prodej živých stromků je v plném proudu, máte tedy velký výběr.

 

Základní nabídka vánočních stromků

Mezi řezanými stromečky převažuje smrk ztepilý (orientační cena 160 Kč/m), i když každý ví, že poměrně rychle opadá. Déle vydrží a téměř neopadává smrk pichlavý neboli stříbrný (asi 200 Kč/m). Kromě smrků jsou v kurzu borovice, například lesní (zhruba 240 Kč/m) a velice pěkně vypadá jedle kavkazská (přibližně 400 Kč/m). Při nákupu si stromek důkladně prohlédněte; všímejte si také barvy jehličí, která by měla být svěže zelená.

 

Co s vánočním stromkem doma

Asi nikdo z nás by uříznutý jehličnan nedával do interiéru. Uložte ho na balkon, do chladné chodby nebo nevytápěné komory. Optimální je stromek zakrátit asi o 2 cm a postavit ho do nádoby s vodou. Na co si dát pozor? Až ho budete dávat do stojanu, nezbavujte ho kůry, která představuje zásobárnu živin. Mnohé stojany disponují nádržkou na vodu, s objemem asi 1,5 až 2 litry, a většina výrobků je určená i pro velmi vysoké stromy, mezi 2 až 3 metry.

 

Vánoční stromek jako hrnkovka

Další řešení nabízí koupě stromku v kořenáči. Posléze ho můžete vysadit na zahradě, a příští prosinec zase vyjmout a znovu použít jako vánoční. Podstatné však je stromeček postupně přivykat na změnu prostředí, aby přežil teplotní šok. Stromek by měl být v pokoji, který není příliš vytápěný, jako optimální se jeví teplota 15 až 18 °C. Po asi třech dnech byste ho měli odstrojit a uložit do chladnějšího prostoru, a pak přemístit tam, kde bude do jara chráněný před mrazy.

 

Umělé vánoční stromky jsou také pěkné

Dnešní sortiment umělých stromků nabízí neskutečný výběr, co do tvarů i barev: běžně jsou k dostání variace bílé, dále i modré, oranžové nebo třeba červené. Jejich výhoda je zřejmá – před svátky stromek vyložíte z krabice a sestavíte, po Vánocích ho stejně snadno složíte a nemusíte řešit opadané jehličí. Navíc se prodávají spreje imitující vůni jehličí, takže iluze živého stromku bude ještě věrnější. Hitem letošních svátků je stromeček s takzvaným umělým sněhem. Ostatně efekt zasněžení je patrný i na ozdobách a dalších vánočních dekoracích.

 

Jak ozdobit vánoční stromek?

Pokud chcete dosáhnout neotřelého designu, zvolte umělé květy – růže, vánoční hvězdy, pivoňky či orchideje. Trendy budou také hladké skleněné vánoční baňky, vybírat můžete mezi ozdobami bez potisku s kovovým leskem nebo sáhněte po vintage vzorech. Jednoduchou, ale velmi pěknou výzdobu vytvoří i vánoční ozdoby potažené lesklou hedvábnou nití,“ radí Alena Pobudová z hobbymarketu OBI.


Z dalších hitů letošních svátků připomeňme zlatou barvu a vůbec třpytivé ozdoby, stále frčí klasická bílá, chybu neuděláte ani se stříbrnou nebo tradiční červeno-zelenou kombinací. Nezapomeňte ani na světelné řetězy; zde převažují LED světélka, což je ostatně patrné u většiny svítících dekorací.

Připravila: Marcela
Foto: OBI
18. 12. 2014


Diskuze: příspěvků