Domácnost

Vybíráme vánoční stromek: smrk, borovice nebo jedle

Nejkrásnější svátky v roce se ve většině domácností neobejdou bez stromečku. Kterému letos dáte přednost?

Živý stromek je klasika, umělý zase dlouho vydrží. Prodej živých stromků je v plném proudu, máte tedy velký výběr.

Základní nabídka vánočních stromků

Mezi řezanými stromečky převažuje smrk ztepilý, i když každý ví, že poměrně rychle opadá. Déle vydrží a téměř neopadává smrk pichlavý neboli stříbrný. Kromě smrků jsou v kurzu borovice, například lesní a velice pěkně vypadá jedle kavkazská. Při nákupu si stromek důkladně prohlédněte; všímejte si také barvy jehličí, která by měla být svěže zelená.

Co s vánočním stromkem doma

Uložte ho na balkon, do chladné chodby nebo nevytápěné komory. Optimální je stromek zkrátit asi o 2 cm a postavit ho do nádoby s vodou. Na co si dát pozor? Až ho budete dávat do stojanu, nezbavujte ho kůry, která představuje zásobárnu živin. Mnohé stojany disponují nádržkou na vodu, s objemem asi 1,5 až 2 litry, a většina výrobků je určená i pro velmi vysoké stromy, mezi 2 až 3 metry.

Vánoční stromek jako hrnkovka

Další řešení nabízí koupě stromku v kořenáči. Posléze ho můžete vysadit na zahradě, a příští prosinec zase vyjmout a znovu použít jako vánoční. Podstatné však je stromeček postupně přivykat na změnu prostředí, aby přežil teplotní šok. Stromek by měl být v pokoji, který není příliš vytápěný, jako optimální se jeví teplota 15 až 18 °C. Po asi třech dnech byste ho měli odstrojit a uložit do chladnějšího prostoru, a pak přemístit tam, kde bude do jara chráněný před mrazy.

Umělé vánoční stromky jsou také pěkné

Dnešní sortiment umělých stromků nabízí neskutečný výběr. Jejich výhoda je zřejmá – před svátky stromek vyložíte z krabice a sestavíte, po Vánocích ho stejně snadno složíte a nemusíte řešit opadané jehličí. Navíc se prodávají spreje imitující vůni jehličí, takže iluze živého stromku bude ještě věrnější. Hitem letošních svátků je stromeček s takzvaným umělým sněhem. Ostatně efekt zasněžení je patrný i na ozdobách a dalších vánočních dekoracích.

Jak ozdobit vánoční stromek

Klasická je zlatá barva a vůbec třpytivé ozdoby, stále frčí i bílá, chybu neuděláte ani se stříbrnou nebo tradiční červeno-zelenou kombinací. Nezapomeňte ani na světelné řetězy; zde převažují LED světélka.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: OBI
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků