Hobby

Velikonoční kraslice: plstěné, romantické i zdobené mozaikou

Sbírání kytiček

K Velikonocům neodmyslitelně patří také velikonoční kraslice. V křesťanské tradici jsou spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození. To většina z nás ví. Znáte jejich historii?

Možná vás překvapí, že zdobení vaječných skořápek se objevovalo už v pravěku. Ve starověkém Egyptě či Persii se barvila vajíčka červeně. Křesťanství přijalo symboliku červené, jako Krve Krista.

Víte, že dříve si dívka nechávala červené vajíčko pro hocha, na kterého si myslela? Kraslice darovaná z lásky musela být nejen červená, ale také plná. Na wikipedii vysvětlují také důvod zdobení vyfouknutých vajec. V moderní době se kraslice staly oblíbeným obchodním artiklem a je potřeba je začít zdobit a prodávat s dostatečným předstihem. Proto se nemohou malovat vajíčka plná, protože by se zkazila.

I dnes většina z nás zdobí na Velikonoce kraslice. Někdo je povaří v cibulových slupkách, jiní použijí rovnou kupované barvy v obchodě. Takto zdobíme uvařená vajíčka pro koledníky. Zdobené kraslice často využíváme i jako velikonoční dekorace. Pokud máte chuť vyzkoušet nějaké nové techniky, můžete se inspirovat prací s ovčím rounem, ubrouskovou technikou nebo tradiční mozaikou.

Plstěná vajíčka

Potřeby

 • polystyrenové vajíčko vysoké 4,5, 6 a 8 cm,
 • bílé, růžové a světle zelené ovčí rouno,
 • česané bílé a světle zelené ovčí rouno,
 • univerzální jehlu na plstění.

Postup

Rouno rozložte na vajíčko naplocho a jehlou je vpichujte do vajíčka. Rouno by mělo ve vajíčku dobře držet, ale neměli byste jehlu vpichovat mnohokrát do jednoho místa, jinak by se polystyren rozbil. Pokračujte tak dlouho, dokud není vajíčko celé pokryté.

Na spirály a úponky odtrhněte pramínek bílého rouna, rukou z něj usoukejte šňůrku, položte ji na vajíčko, vytvarujte a cílenými vpichy připevněte do vajíčka. Na květy udělejte z rouna volnější kuličky. Jednu kuličku položte vedle druhé na konci stonku a opět ji vpichujte do vajíčka. Kuličky by neměly být příliš velké a ani příliš hrubé; pokud by byly menší, vlnu raději přidejte.

Romantické motivy

Potřeby

 • vyfouknutá očištěná bílá slepičí vejce nebo umělohmotná vajíčka vysoká asi 6 cm,
 • ubrousky a kapesníky s motivy levandule, fialek a listů,
 • lepidlo na ubrousky, měkký plochý štětec,
 • světle fialovou saténovou stužku širokou 3 mm a dlouhá 25 cm (na 1 vajíčko),
 • bílé dřevěné korálky o průměru 6 mm.

Romantická velikonoční vajíčka

Postup

Používáte-li umělohmotná vajíčka, vytvořte do nich nahoře a dole dírku pro pozdější zavěšení. Pro tuto techniku můžete použít ubrousky a kapesníčky s modrofialovými květy, travinami a listy na bílém pozadí.

Palcem zatlačte na zvolený motiv a druhou rukou jej opatrně vytrhejte. Motivy můžete vystřihnout i nůžkami na manikúru, jen při nalepování jsou pak ostřižené okraje na vajíčku viditelnější. Horní potištěnou vrstvu oddělte od ostatních. Měkkým štětcem naneste na vajíčko lepidlo na ubrousky a motiv (pokud možno bez skladů) na ně položte a přetřete další vrstvou lepidla. Motiv by měl ležet na vajíčku úplně hladce (můžete jej také trošku uhladit štětcem nebo opatrně prstem). Nechte dobře uschnout a pak vajíčko zavěste na saténovou stužku s korálkem.

Mozaika ze skořápek

Co budete potřebovat:

 • vyfouknutá očištěná bílá slepičí vejce,
 • akrylové barvy různých odstínů,
 • párátka,
 • univerzální lepidlo.

Velikonoční vajíčka s mozaikou

Postup

Nejprve pomalujte vyfouknutá vajíčka různými barvami. Po uschnutí je rozbijte na malé kousky (můžete však využít i rozbitá vajíčka).

Požadovaný motiv namalujte jemně tužkou na vajíčko a mozaikové kousky pomocí párátka a lepidla nalepte. Mezi mozaikovými kousky nechejte trošku místa, aby prosvítal bílý podklad. Vajíčka můžete také zavěsit na šňůrky.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Kraslice, kniha Velikonoční tvoření, Pia Pedevilla, BOOKMEDIA 2015
Zdroj fotografií: BOOKMEDIA
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků