Kariéra

Vysoká škola bez přijímaček může být kvalitnější než kdejaká jiná

O vysokých školách, kam se lze dostat bez přijímacího řízení, mezi lidmi často nepanuje příliš dobré mínění. Domnívají se, že na takových školách panují méně přísné podmínky a na studenty jsou tam kladeny nižší nároky. Skutečnost ale často bývá jiná.

Důvodů, proč se školy rozhodnou přijímat uchazeče bez přijímaček, může být mnoho. Tím nejčastějším je, že se jedná o menší instituci, která nemá tolik zájemců o studium. To ovšem opět nic nevypovídá o její kvalitě. 

Menší škola znamená osobnější přístup 

Na obrovských univerzitách je každý student jenom číslem. Vyučující ho tam neznají jménem a je jim zpravidla úplně jedno, zda studium dokončí. Nijak zvlášť jim na něm nezáleží, vždyť místo něj mohou nabrat další. 

Vysoké školy bez přijímaček s menším počtem studentů to mívají jinak. Dočkáte se zde osobnějšího přístupu a mnohem většího pochopení – například pochopení toho, že student čtvrtého ročníku střední školy má dost starostí s maturitou a není třeba mu přidávat ještě další s přijímacími zkouškami. 

Bez přijímaček lze studovat i atraktivní obory 

Kdo chce na vysokou bez přijímaček, má trochu omezenější výběr škol. Zřejmě se nemůže poohlížet u těch největších a nejznámějších. Přesto si může vybrat obor dle svých představ, po jehož absolvování bude mít na trhu spoustu možností uplatnění. Například vysoká škola Praha nabízí studijní programy zaměřené na cestovní ruch a vychovává budoucí piloty, letušky, letové dispečery, pracovníky cestovních agentur, průvodce, překladatele apod. 

Chce to mít aspoň jednu jistotu 

I kdybyste primárně chtěli na jinou školu, vždycky je dobré mít nějaké záložní řešení. Nejlepší záložní řešení je pochopitelně to, které máte jisté. Prohlédněte si tedy zajímavé obory vysokých škol bez přijímaček a podejte si přihlášku. Třeba nakonec zjistíte, že právě taková škola by se vám líbila nejvíc.

KP

Foto: freeimages


Diskuze: příspěvků