Kultura

Výstava Alfonse Muchy na Lázeňském ostrově ho představuje jako brilantního fotografa

Sbírání kytiček

Muchova nadace připravila výstavu s názvem Mucha a fotografie: osobní vize, která je třetí částí projektu Muchova stezka. Slovenská část výstavy byla zahájena 11. května na Lázeňském ostrově v Piešťanech, který měl Alfons Mucha v oblibě a často jej navštěvoval.

Mucha a fotografie

Lázně Piešťany se v roce 2023 staly prvním místem mimo Českou republiku, které se k projektu Muchovy stezky připojily. Letos Muchova nadace představuje světoznámého umělce jako geniálního fotografa. Výstava Mucha a fotografie: osobní vize představí na 120 fotografických děl. Dále také ikonické plakáty, kresby, studie, osobní věci, sochy a obrazy z rodinné Muchovy sbírky. Výstavu bude možné vidět na celkem šesti místech: v Ivančicích, Moravském Krumlově, Hrušovanech nad Jevišovkou, Doubravici nad Svitavou, na zámku Zbiroh v Čechách a v Piešťanech na Slovensku.

Jak ukázala předchozí série, výstavy Nadčasový Mucha: Propojení světa (2022) a Alfons Mucha: Květinové světy (2023), je Mucha znám jako přední představitel secese. Proslavil se zejména svými plakáty a širokou škálou dekorativních prací, které vytvořil v Paříži koncem 19. století. Méně známým faktem ale je, že Mucha se začal věnovat fotografii dávno předtím, než se v Paříži proslavil. A tato vášeň jej pronásledovala až do závěrečné fáze jeho umělecké kariéry ve 30. letech 20. století,“ vysvětluje kurátorka výstavy Tomoko Sato.

Dnes uchovává Muchova nadace přibližně 2500 jeho fotografií. Dochovaly se jako dobové tisky nebo jako negativy na skleněných deskách/celuloidu. A pokrývají mimořádně širokou škálu námětů: nejen studiové modely, snímky své rodiny a přátel, portréty, krajiny, přírodní a architektonické studie, ale také dokumentární a inscenované fotografie.

Mucha a jeho oblíbené lázně

Alfons Mucha trávil na Lázeňském ostrově příjemné chvíle se svými blízkými. Jsem rád, že v této tradici pokračují jeho vnuk John Mucha a pravnuk Marcus Mucha. Nabízejí domácím i zahraničním návštěvníkům Lázní Piešťany možnost obdivovat unikátní díla přímo v srdci Lázeňského ostrova, v blízkosti hotelu Thermia Palace, pro který umělec vytvořil své jediné dílo se slovenským motivem Buď pozdraven požehnaný pramen zdraví,“ dodává Peter Bednarčík, generální ředitel léčebných lázní Piešťany.

Grand Restaurant s originálem obrazu Alfonse Muchy_Thermia Palace
Grand Restaurant s originálem obrazu Alfonse Muchy_Thermia Palace

Výstavy na Moravě mají pro mě zvláštní význam a Muchova stezka, která spojuje místa, kde Alfons tvořil, je pro mě osobně velmi důležitá. Jsem nesmírně potěšen velkým zájmem o Muchovu stezku a velmi mile nás překvapila vysoká návštěvnost Piešťan, první zahraniční zastávky Muchovy stezky,“ říká John Mucha, vnuk Alfonse Muchy.

Výstavu uspořádala Muchova nadace, v jejímž čele stojí předseda správní rady John Mucha, vnuk Alfonse Muchy, a společnost Slovenské liečebné kúpele Piešťany, která je součástí skupiny Ensana Health Spa Hotels. Na piešťanské části výstavy Mucha a fotografie: osobní vize se podílelo také Balneologické muzeum Imricha Wintera exponáty ze svých sbírek mapující vztah Alfonse Muchy a jeho rodiny k Piešťanům.

Výstava bude probíhat od 12.5. do 31.10.2024 ve výstavní síni přímo v srdci lázeňského ostrova v budově Napoleona II. každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00 hodin.

Komerční prezentace

Zdroj informací: Ensana hotels
Zdroj fotografií: Ensana hotels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků