Zdraví

Základní doporučení nejen pro kardiaky v době pandemie

Pacienti s onemocněním srdce a cév jsou velmi rizikovou skupinu ohroženou pandemií koronaviru. Hrozí jim totiž komplikovanější průběh než u zdravé populace.

Samozřejmě záleží na rozsahu onemocnění. Navíc je třeba vidět fakt, že kardiak trpí velmi často několika onemocněními současně. Vedle aterosklerózy, zánětlivého ukládání tukových plátů do stěny cév, to může být například cukrovka, zvýšený cholesterol nebo zvýšený tlak. Nebo jak často říkáme trpí metabolickým syndromem, který výše uvedená onemocnění sdružuje,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc. 

Následující základní doporučení by měla snížit riziko nákazy a zároveň zabránit dalšímu zhoršení kardiovaskulárního onemocnění. Jejich dodržování je určitě zdraví přínosné nejen u kardiaků. 

Pravidlo 3R 

I při přísném respektování protiepidemických opatření není úplně vždy možné se nákaze vyhnout. Nicméně dodržování pravidla 3R (Rouška, mytí Rukou a Rozestupy) by pro mělo být každodenní samozřejmostí všech občanů. Noste proto vždy při sobě malou dezinfekci, náhradní roušku a ruce si myjte teplou vodou alespoň 20 vteřin. 

Choďte aspoň hodinu denně 

„Zdravý pohyb je základním prvkem prevence kardiovaskulárních chorob. Spoustu aktivit můžeme provozovat v přírodě a uzavření vnitřních sportovišť je často jen výmluvou „proč to nejde“. Nejpřirozenější formou udržení si pravidelné aktivity je chůze. Nastavte si denní cíl, kolik kroků chcete ujít. Ideální je 6 až 10 tisíc kroků za den. To se rovná cca hodině procházky ve svižném tempu chůze a s počítáním vám pomůže třeba aplikace mobilního telefonu,“ doporučuje prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc. 

Hlídejte to, co jíte 

Zdravá strava nepřestává být důležitým režimovým opatřením. Dodržujte správné stravování bez ohledu na situaci. Vyvarujte se konzumaci živočišných tuků (sádlo, máslo, tučné maso), naopak dlouhodobě zvyšujte konzumaci zdravých potravin – ovoce, zeleniny, ryb, rostlinných olejů či obilovin. Zbytečně se nepřejídejte a nejezte před spaním. 

Omezte sociální kontakty 

Pokud je to možné, omezte na přechodnou dobu fyzické návštěvy příbuzných a známých. Rozhovor po telefonu je v současné situaci bezpečnější a nehrozí riziko nákazy. Pokud se již s kamarády či členy rodiny musíte vidět, volte spíše společné procházky v přírodě než posezení v uzavřeném prostoru. 

Nestresujte se 

Stres a panika srdci nesvědčí. Sledujte zprávy, ale zároveň nevěnujte veškerý čas monitorování každé nové informace o protiopatřeních. Nadměrný strach z nákazy může u chronicky nemocných zhoršit psychickou situaci a nepřímo tak ovlivnit jejich onemocnění. Když si uvědomíme, že srdeční příhody se vyskytují častěji třeba i při mistrovství světa ve fotbale, nepřekvapil by nás nárůst těchto onemocnění ani v době pandemie. 

Užívejte svědomitě předepsané léky 

V případě, že vám léky dojdou, kontaktujte telefonicky svého lékaře. Recept vám v dnešní době může být poslán i formou SMS. Jistě najdete někoho, kdo léky v lékárně bude schopen vyzvednout. Své léky užívejte pravidelně, dle doporučení lékaře. Zároveň zůstaňte se svým ošetřujícím lékařem v kontaktu. V případě náhlého zhoršení vašeho zdravotního stavu jej neprodleně kontaktujte,“ uzavírá doporučení prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc. 

Více informací o zdravém životním stylu lidí se srdečním onemocnění se dozvíte na www.srdcevhlave.cz.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj: srdcevhave.cz

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků