Zápisník zhýralé matky: I Love jídlo

Dnes se mi chce pět ódu na jídlo. Miluji jídlo a mám s ním překrásný vztah. Jenže tomu vždy takhle nebylo a jako velká část ženské populace jsem zápolila s váhovými výkyvy a trvalo mi několik let, než jsem pochopila proč.

Zápisník zhýralé matky: I Love jídlo
Zobrazit fotografii v galerii

Kořeny našeho způsobu stravování jsou pochopitelně v první rodině, do které se narodíme. Rodiče jsou prvotními „lektory jedení“ a také jsou zodpovědní za to, jak se budeme v budoucnu živit my. Pravda je taková, že žádný manuál k tomuto není a nikdo učený z nebe nespadl. Na druhou stranu, čím méně chyb v rámci stravovacích návyků uděláme, tím lépe budou naše děti prospívat. Základ je v nás, tak se pojďme podívat na tři nejrozšířenější přehmaty


Jelikož jsem sama matka a vystudovaná pedagožka, vím, že nemá cenu děti nutit nebo vychovávat ke zdravému jezení. Děti milují dobré jídlo. Pokud dobře vaříte, ideálně ze sezónních surovin a lokálních zdrojů, získáte nejen kuchyňskou slávu, ale srdce vašich ratolestí. Vybavíte je stravovacími návyky, za které vám budou děkovat. Nakupujme na farmách, vařme s nadšením a láskou. Zapojujme děti do přípravy jídel a probuďte v nich správné chutě. 


My jsme v této divnodobě s mladší dcerou nastoupily do kuchyně pod dohledem kamer a obě si užíváme nejen čas trávený společně, ale i vaření a přípravu oblíbených a metabolicky přívětivých dobrot. Adina se učí o potravinách a jejich vhodné kombinaci. Naše facebooková rodina se rozrůstá a denně mi píši sledující a fanoušci o recepty a naskakují do mých kurzů redukce váhy. Takhle si společné přípravy jídel užíváme my. Takže nabízejte dětem možnosti seznámit se s kvalitními potravinami a jejich přípravou. 


Dalším důležitým aspektem je rodič jako příklad. Když nás děti vidí polykat blafy, jíst v autě, za chůze, ve spěchu nebo při práci, co myslíte že bude následovat. Ano, budou tyhle zlozvyky brzy provozovat samy. Pro děti jsou rodiče božstvo. Bezmezně nás obdivují, ano do puberty, máte pravdu a napodobují. Vzpomínám, když mě dcera Adina napodobovala ve dvou letech. Snídala a u toho hrála, že telefonuje. Byla hlučná a velice důležitá. Ovšem, že mne její představení pobavilo, ale zároveň jsem se lekla, když jsem si uvědomila, že přesně takhle funguji. A samozřejmě si nastavila stravovací rituály a dávám dobrý pozor, abych je dodržovala. Stejný význam má i obsah talíře. Nevyšiluji, když si rodina chce dát smažený květák s tatarkou nebo burger, ale jedině domácí z kvalitních surovin. 


Poslední jev, který je poměrně rozšířený a já sama jsem s ním bojovala je emoční jezení a stravovací vzorce s ním spojené. Co skutečně řeším s klientkami nejčastěji je jejich vztah k jídlu. Obrovská část žen řeší jídlem emoce. Stres, vztek, smutek, ale i radost. Jídlo funguje jako odměna i trest. Zrovna včera jsem při koučovacím sezení slyšela větu: „Proč jsem před chvílí snědla celé balení Toffife?“ Ptala jsem se: „Co tě k tomu vedlo“. Odpověď zněla: „Smutek!“ Častokrát se takto začneme chovat ve vztahu k jídlu už v dětství. 


Sama si vzpomínám na chvíle, kdy mě učitelka vyzdobila žákovskou poznámkou a já se pak bála domů. Ze strachu z přísného otce a trestu, jsem si cestou nakoupila baterii sladkostí a následně polykala Tatranky a Mily pod peřinou. Tam jsem se cítila bezpečně a sladké mne uklidnilo. Pak se tento vzorec stal na téměř čtyři dekády jedním z mých nejopakovanějších. Až když jsem prozřela, ukončila jsem velmi ráda tuto etapu a vybudovala si k jídlu zdravý vztah a tím pádem i fit tělo. Zkuste se i vy zamyslet nad tím, kdy a kde děláte ve stravování chyby a jestli je náhodou nepředáváte dál. Dobrou chuť.


Zápisník zhýralé matky předchozí díl


Autor: Petra Krajčinovič, FIT a FRESH 

Foto: Petra Krajčinovič

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Nic si z toho nedělej. Vždyť i ženy jsou jenom tvorové. A že ti chutná hrníčková bábovka? No tak no. Já jsem dříve také neměla dost peněz na to, abych si pekla doma různé dorty nebo snad chodila do cukráren. A když někdo umí tu bábovku udělat vynikajícně, tak se rádo chodí i na návštěvu do 1+kk.

ODPOVĚDĚT

3

já si nemohu stěžovat ,měla jsem ukázkové rodiče

ODPOVĚDĚT

2

Moje mamka nás vykrmovala. V roce jsme s bratrem měli 16 kilo. Vyrostla v bídě, tak chtěla, aby jsme se měli lépe.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zápisník zhýralé matky: Boj s nadváhou a stará influencerka

Zápisník zhýralé matky: Boj s nadváhou a stará influencerka

Ženy, matky, spolubojovnice, chlapíci též samozřejmě. Přináším vám další díl Zhýralky – zpátky do budoucnosti,...

Zápisník zhýralé matky: Hubená a nešťastná nebo komfort bytí

Zápisník zhýralé matky: Hubená a nešťastná nebo komfort bytí

V předchozím díle Zápisníku zhýralé matky Poměřování a posuzování – zabiják sebevědomí jsem se rozepsala...

Zápisník zhýralé matky: Time management

Zápisník zhýralé matky: Time management

Když se rozhodnete před padesátkou zhubnout a všichni kolem vám "fandí".

Zápisník zhýralé matky: Poměřování a posuzování - zabiják sebelásky

Zápisník zhýralé matky: Poměřování a posuzování - zabiják sebelásky

V nabídkách na rozhovory a články, které chodí, mě jedna z minulého týdne - velmi...

Zápisník zhýralé matky: Nepřestávejte být dobrým člověkem kvůli špatným lidem

Zápisník zhýralé matky: Nepřestávejte být dobrým člověkem kvůli špatným lidem

Kdyby se měřil psychologický index, zcela určitě budeme, po roce, kdy padaly jistoty a bortilo...

Zápisník zhýralé matky: Dobrodružství čeká venku, to ostatní uvnitř.

Zápisník zhýralé matky: Dobrodružství čeká venku, to ostatní uvnitř.

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce hledá důvod. Je to logické, důvody poletují všude kolem....

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz