Blogy

Zápisník zhýralé matky: Nepřestávejte být dobrým člověkem kvůli špatným lidem

Kdyby se měřil psychologický index, zcela určitě budeme, po roce, kdy padaly jistoty a bortilo se to naše nejcennější, bezpečí – v pátém stupni.

Rodiče opakovaně zažívají syndrom „domácího vězení“ s dětmi a sahají do psychických rezerv. Sousedi načuhující přes plot mají lepší přehled o počtu členů vaší rodiny než vy samotní. Otevřeno, zavřeno, otevřeno zavřeno. Dá se koupit prášek na praní a v kolika lidech smíme na ulici? 

Do vysokých obrátek psychického indexu se dostávají už i apatičtí flegmatici, kteří doposud odolávali. Protože se před tím nedá utéct. Uši naplněné negativními zprávami působí jako mocné zaklínadlo. Slova jsou mocná zaklínadla. Pokud k sobě opakovaně pouštíte nepříjemné zprávy a jste otevření špatným lidem, může se stát, že se dobrovolně dostáváte do záporného modu. Tato doba nás nemilosrdně zkouší všechny. Zkouší naši frustrační toleranci, zkouší naši toleranci omezení a zákazů. Toleranci osamění, ale i přílišné blízkosti. Trávíme najednou dny bez přátel a kolegů, nebo naopak v neustálé přítomnosti těch, kteří ráno odcházeli do školy a do práce, za sportem, na kroužky a lekce, za kamarády. Téměř vymizely tolik potřebné psycho-hygienické drobné vztahové pauzy. Současný psychosociální model je stejný jako virus samotný. Zasahuje do psychiky každého z nás a dlouhodobý duševní nelad má pochopitelně vliv na to, jak se cítíme. 

Jestli se v první vlně zvedla vlna solidarity, v druhé a třetí vlně nastal odliv. Mezi lidi se pomalu vplížilo zoufalství bez slibnějších vyhlídek. Nemusí to tak být. Protože každý den vychází slunce, každý den se můžeme smát, každý den se můžeme obejmout, klidně samy sebe. Můžeme chodit ven, místo sledování zpráv. Na souseda můžeme vypláznout jazyk a upozornit ho na to, že trvalé sledování je narušování soukromí. Můžeme si dát metabolicky přívětivé jídlo a dávku pohybu a sexu a lásky. Všechno jmenované, a jistě samy víte nejlépe, co ještě do vašeho seznamu doplnit, přispívá k vnitřní vyrovnanosti a je skvělým doplněním psychických rezerv. 

Nemusíte přestat být dobrým člověkem, kvůli špatným lidem. Teď koncem roku, který vnímám jako všeobecné vyčerpání psychických rezerv, máme nárok se hroutit nebo vybuchnout. Důležité je najít možnosti, jak ušetřit energii a zároveň jak ji dobít. Říci si, co potřebujete do každodenního života dodat a co chcete ubrat. Zvážit co je třeba udělat na co se můžete vykašlat. Vzít si papír a tužku a tohle všechno si zapsat a vystavit na viditelné místo. Několikrát denně si přečíst. Naučit se nazpaměť. 

Přeji vám všem, milé čtenářky mnohem snazší, a hlavně FITa FRESH rok 2021.

Zápisník zhýralé matky předchozí díl.

Autor: Petra Krajčinovič, FIT a FRESH
Foto: Petra Krajčinovič

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků