Blogy

Zápisník zhýralé matky: O čem ženy sní a bojí se realizovat 1. díl

Víte, že každá třetí žena o podnikání sní, ale pouze osm procent svůj sen dotáhne do konce? Proč? Jaké mohou být důvody k tomu, že celých 92 % žen zůstane pouze u představ nebo se vzdá v polovině cesty?

Stojí za tím strach ze změny, obavy ze selhání, nízká motivace a slabá pro aktivita. V následujících dílech Zhýralky bych se s vámi ráda podělila o zkušenosti z vlastního podnikání a koučování v oblasti HR na téma ženy a podnikání. 

Jednou z příčin toho, že ženy v podnikání selhávají více, než muži je strach ze změny. Obavy ze ztráty pohodlí. Neochota vysoukat se z ulity, které se moderně říká komfortní zóna. Z mých zkušenost spíš, než o komfortní zónu jde o důvěrně známé prostředí, kde je relativně klid, ale nic moc nového se zde neučí, není totiž z čeho. Všechno důvěrně známé je obehrané. Nové zkušenosti čekají mimo pohodlný prostor a dostat se k nim je náročnější. 

Komfortní zónu si představte třeba jako malý dvorek, kam jsme se dobrovolně skryly. Sem tam vykoukneme přes plot, na velký svět plný možností. Jenže radši se budeme držet dobře známých jistot, to znamená, že radši nebudeme vycházet. Tam venku není bezpečno. Právě pro výraz „důvěrně známé“ existuje v řeči psychologie synonymum bezpečné. Znám to = je to pro mne bezpečné, mohu se na to spolehnout. Protože vycházky mimo komfortní zónu představují opuštění důvěrně známého, stojí mnoho žen nadměrné úsilí. Navíc čím jsme starší, tím je pro nás opouštění zaběhnutého řádu složitější. 

Co si možná neuvědomujeme je fakt, že díky změnám osobnostně rosteme. Zvyšujeme šance k nabytí nových důležitých zkušeností. A jen s dalším rozvojem můžeme postupně dosahovat úspěchů. Výlety mimo komfortní zónu utužují naše předsevzetí i charakter. Zocelují nás a posouvají k dalším krokům, které vedou ke splnění cíle (snu). 

Rozumím ženám, které svou bezpečnou zónu prostě opouštět nechtějí. Změnu mají zafixovanou jako strach ze ztráty osobního pohodlí, raději setrvávají na místě. Je to škoda, protože mnohá přesvědčení se během let mění ve výrazná omezení. Z omezení, která máme dlouho uložená v našem podvědomí, se stávají programy, které nás automaticky řídí, aniž bychom tušily, že nás brzdí. Dobrovolně si tak snižujeme kvalitu života a připravujeme se o mnohé radosti. 

Prvním krokem k přepnutí na jiný kanál je rozhodnutí opustit bezpečnou zónu. Odhodlat se překročit pomyslnou hranici ven z důvěrně známého. Zapnout radar a naladit pozornost a vydat se malými krůčky k většímu cíli. Je to jediný způsob, jak dosáhnout vyšší životní kvality. Čím častěji vystupujeme z komfortní zóny, tím se stáváme odolnější, silnější, sebevědomější. Věřte, že není nic příjemnějšího než pocit úspěchu spojený s novým, lepším způsobem života. Pro začátek potřebujeme poznat, co nás zdržuje na místě.

Zápisník zhýralé matky předchozí díl

Autor: Petra Krajčinovič FIT a FRESH
Foto: Petra Krajčinovič


Diskuze: příspěvků