Právo

Životní pojistky a daně od ledna 2015

Sbírání kytiček

Pojišťovny nyní obesílají svoje klienty dopisy s dodatky k životním pojistkám. Proč? Co se děje?

Od ledna 2015 začne totiž platit změna zákona o dani z příjmu, která tuto poštovní smršť způsobila. Životní pojistky, které si klienti i nadále chtějí odečítat z daňového základu, totiž nově nesmějí umožňovat mimořádné výběry. Proto se musíte rozhodnout, jak chcete nadále se svojí životní pojistkou pracovat:

 

  • Buď nebudete nijak reagovat a pak bude zaslaný dodatek od 1. 1. 2015 platit a tím dojde k naplnění podmínek zákona o dani z příjmu, z pojistky nebudete moci vybírat nainvestované prostředky a pojistné si můžete i nadále odečítat z daňového základu.
  • Nebo písemně pojišťovně sdělíte, že s dodatkem nesouhlasíte a pak můžete z pojistky i nadále vybírat nainvestované prostředky, ale nemůžete již zaplacené pojistné odečítat z daňového základu.


Stejné pravidlo platí i v případě, že vám na Vaši životní pojistku přispívá zaměstnavatel nebo naopak, že vy na ni přispíváte svým zaměstnancům.

Určitě zvažte, zda v tuto chvíli nevybrat nainvestované peníze před tím, než si pojistku na hodně dlouhou dobu zamknete.

Podrobnější vysvětlení najdete na blogu: stoneandbelter.cz/profil/19/helena-lestinova-nedvedova
 

Autor: Helena Leštinová
Foto: iStock
8. 12. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků