Domácnost

Živý vánoční stromek: správný výběr i skladování

K tradičnímu pojetí vánočních svátků patří beze sporu vůně čerstvého jehličí. Někdo jí docílí dekorací z větví jehličnanů, jiní nedají dopustit na živé vánoční stromky.

Pokud patříte k těm, kteří se letos chystají pořídit stromeček živý, podívejte se, jak ho správně vybrat a pečovat o něj.

Správný výběr

Při výběru je důležité zvolit vhodný druh a velikost. Zatímco rodiny s dětmi ocení větší stromek, starší lidé naopak raději volí menší vzrůst. Vhodný druh záleží spíše na osobním vkusu. Největší zájem je dlouhodobě o dánské jedle. Jehličnan si pěkně prohlédněte, nenechte si vnutit stromeček už zabalený, na kterém nepoznáte rozložení větví.

Skladování vánočního stromku

Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánocemi, ale musí se skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám.

Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení. Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, postavte a připevněte ho do stojanu se zásobníkem vody. Díky nádobě na vodu s ukazatelem maximálního množství vody docílíte toho, že stromek zůstane déle zelený a čerstvý.

Pokud je to možné, neumisťujte vánoční stromek na koberec, usnadníte si tak úklid spojený s jeho manipulací. Pokud nemáte jinou možnost, dejte pod něj alespoň podložku, deku či vánoční papír. Úklid bude snadnější. Ze stromku sundejte všechny ozdoby a svíčky, pozor i na háčky. Následně stromek obalte třeba starým prostěradlem či něčím podobným, aby vám při přesunu neudělal zbytečný nepořádek.

Pokud máte kamna nebo krb, můžete stromek nasekat na menší části a zatopit s ním. Ve městech je většinou možné stromek odložit vedle kontejnerů nebo popelnic a úklidová služba si s jeho odvozem a likvidací poradí.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků