Zdraví

Zranění a úrazy: homeopatie jako první pomoc

Homeopatie umí velmi dobře pomoct i při různých úrazech, poraněních i otřesu mozku.

Lékem číslo jedna v těchto situacích je arnika montana, většinou používám nízké potence 5-30CH. Arnika zastaví krvácení, zmírní bolest, zmenšuje tvorbu modřin, uleví od počátečního šoku z bolesti, zmírní první následky otřesu mozku.

Arnika je asi 20 cm vysoká bylina, která roste na vysokohorských loukách, tradiční bylinkáři ji znají a dřív jí hodně používali, dnes už tolik ne, je jedovatá. Nemusím snad připomínat, že vážnější úrazy, ale hlavně úrazy hlavy, otřesy mozku potřebují následnou kontrolu u lékaře.

Arniku v případě krvácení nebo otřesu mozku používáme v nízkých potencích (9CH), opakovaně v 10-15 minutových intervalech, 2 kuličky nechat rozpustit až do zlepšení stavu.

Také je dobré mít v lékárničce jako první pomoc traumeel, to je homeopatický polykomponentní lék na bolesti.

Při zraněních kloubů – vymknutí, podvrknutí, namožení šlach – dobře funguje rhus toxicodendron, ruta + arnica montana.

Rhus tox použijeme v případech, který je spojen s určitým neklidem, nemocný těžce hledá úlevovou polohu, bolest ho nutí k neustálému pohybu.

Opakem je ruta, pacientům, kteří potřebují tento lék je nejlépe v klidu. Ruta je skvělý lék také na únavu zraku po přílišné práci u počítače nebo po namáhavé ruční práci (vyšívání). Nejčastěji používám nízké potence (9C), 2 kuličky 2-3x denně, nebo rozpustit ve vodě a několikrát denně lok.

Autor: Marie Valášková – homeopat

Zdroj informací: Homeopatická materia medica s repertoriem, William Boericke, Oscar E. Boericke, Alternativa 2017
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků