Rodina

Jak na lepší partnerský vztah

Vycházet co nejlépe s ostatními lidmi je vždycky důležité. Což platí dvojnásobně pro partnerský vztah. Na co byste neměli zapomínat, chcete-li ve dvou prožít spokojený život?

Dovolíme si parafrázovat klasika: štěstí nemusí být přelétavé jako muška zlatá. Nic však není zadarmo, a tak i na vztahu dvou lidí se musí neustále pracovat. Nabízíme vám pár doporučení, kterými je vhodné se řídit. Nebo se o to alespoň pokusit.

Důvěra a upřímnost

Neprohlížejte partnerovi mobil ani maily, nestopujte ho, když odchází na pivo s kamarády. A totéž platí i opačně. Což však neznamená, že byste si měli lhát, jen to ne! Buďte k sobě upřímní, říkejte si věci na rovinu. Nikdo není vševědoucí a těžko odhadnout, co se tomu druhému honí v hlavě, když to nevysloví.

Kompromis je potřebný

Každý může mít jiná očekávání a ne vždy a ne na všem se s partnerem shodnete. To je normální. Jednou ustoupí muž, podruhé žena. Když si však dokážete říci, co vlastně chcete, snáze budete hledat přijatelné řešení. Pro oba.

Smějte se. I sobě.

Smysl pro humor je obrovská devíza. S ním se dobře proplouvá životem, když je všechno růžové, ale i ve chvílích kritických. Ještě lepší je, když se dokážete zasmát také sami sobě.

Projevujte si lásku

Nezapomínejte na důležitá partnerova data, a nejde jen o narozeniny či svátek. Nebojte se vzájemných dotyků, přestože třeba právě vy musíte „toho svého“ i po letech učit, že pohlazení nebo polibek je pro vás důležitý. A občas svému drahému vyjádřete svou lásku jasně a řekněte: mám tě ráda. Pro vztah je samozřejmě důležité, aby projevy náklonnosti byly vzájemné.

Nikdo není dokonalý

A i kdyby se někdo takový našel, asi byste se s ním obrazně řečeno unudili. Každý máme svoje zlozvyky, více či méně odlišnou povahu. Důležité je přijmout toho druhého s jeho drobnými nedostatky. Zásadní je také umět se omluvit, pokud uděláte chybu.

Zajímejte se o sebe navzájem

Povídejte si nejen o super zážitcích, ale i o obyčejných věcech. Třeba jaký jste měli pracovní den. Toto doporučení míří hlavně na pány. A pro obě pohlaví platí – zajímejte se, co čeká toho druhého. Když víte, že má před sebou něco nepříjemného, povzbuďte ho. Třeba milým telefonátem.

Spolu. Ale i zvlášť.

Dokážete sdílet například návštěvu divadla nebo horskou túru či jinou zálibu pěkně ve dvou? Super! Neměli byste však být na sobě závislí. Proto bude stejně tak skvělé, když si uchováte určitý prostor, který patří jen vám.
Totéž platí o přátelích. Najděte si nové díky partnerovi a současně si hýčkejte svoje „staré“ kamarádky, třeba ze základní školy.

Vzali jste si rodinu

Až na výjimky má většina lidí nějaké příbuzné, a říká se, že při svatbě si berete partnera i jeho rodinu. Počítejte s tím a nečertěte se, když máte jít na návštěvu k manželově tetičce, která je hodně upovídaná, nebo tchánovi, s nímž jste si prostě do oka nepadli. Změnit druhé jde někdy stěží a jindy vůbec, avšak váš přístup k nim můžete ovlivnit.

Do postele s čistou hlavou

Tohle pravidlo je stokrát prověřené, a platí pro jakýkoliv vztah dvou lidí, kteří žijí v jedné domácnosti. Přestože se s tím druhým někdy poškorpíte, či on s vámi, neměli byste usínat rozhádání. Je to sice hodně těžké, ale zkuste spor vyřešit dříve, než vlezete do postele.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Je načase být šťastný, Kateřina Kantová, Grada 2016
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků