Krása

3 kroky, díky kterým se nebudete bát krátkých sukní

Letos pofrčí krajky, roztrhané džíny a asymetrické sukně. Tedy mnoho příležitostí pochlubit se krásnýma nohama. Abyste se nemuseli vzdát módních trendů kvůli nevzhledným metličkám či křečovým žílám, dodržujte 3 důležité kroky.

Ty zabrání zhoršování příznaků, nebo objevení nových modrých žilek po již podstoupené operaci. A mějte na paměti, že metličky a křečové žíly jsou nejen kosmetický, ale hlavně zdravotní problém. Jejich základem je totiž zánět žil. 

1. životní styl: sukně a šaty = volnost pro nohy 

Sukně a šaty nahrávají tomu, že při chronickém žilním onemocnění (křečové žíly a metličky jsou jeho příznakem) je důležité volné oblečení. Je přirozené, že v létě se hýbeme více, ať již na dovolené nebo když jezdíme po výletech a plaveme na koupališti. Tím je splněna další důležitá zásada – dostatek pohybu. Místo typických letních balerínek a sandálků ale dejte přednost botám na tří milimetrovém podpatku. 

2. odborná léčba: k praktickému lékaři jděte nejlépe už před tím, než se u vás objeví metličky a křečové žíly – jejich předznamenáním jsou pocity těžkých nohou a otoky typické pro léto 

Metličky a křečové žíly nejsou většinou prvním signálem, jak nám nohy říkají, že něco není v pořádku. Otékají vám v létě nohy nebo cítíte bolest a mravenčení? Máte potřebu dát si je nahoru? Tak to je ono, volání o pomoc „jdi k doktorovi a zeptej se ho, co s tím můžete společně udělat“. Praktický lékař vám může pomoci jak radou (cvičení, masáže…), tak léky posilujícími žilní stěnu a zmírňujícími zánět (venofarmaka). Tyto léky jsou přitom vhodné už od samotného začátku a jejich užívání je důležité i po operaci. 

3. speciální punčochy už dávno nejsou to, co dříve 

Tzv. kompresní punčochy znamenají jak okamžitou úlevu, tak prevenci dalšího zhoršování. Proto by měly být ve skříni hned, jak začnou nohy otékat a bolet. Naštěstí výrobcům došlo, že tělová není barva, proto je z čeho si vybírat. Výhodou přitom je, že nikdo nemusí nic poznat. Věřte, že dodržování těchto kroků je levnější, než moderní metody odstranění křečových žil. 

Dejte nohám dovolenou, ony ji dají vám

Nemusíte jezdit do lázní nebo chodit na masáž, abyste o své nohy pečovali. Stačí dodržovat několik zásad a vaše nohy budou připraveny na léto.

Nohy se budou mít jako po fitku: 

Aby svalová žilní pumpa, která napomáhá správnému průtoku krve, fungovala, je nutné zapojit svaly. Pomohou procházka i speciální cvičení na protažení nohou. 

Nohy se budou mít jako po posilovně: 

Volně prodejné krémy a mastičky poskytují pouze okamžitou úlevu, na léčbu zánětu v žilních stěnách nestačí. Lékař Vám ale může předepsat venofarmaka, která budou pro žíly to stejné, jako posilovna pro svaly. Jejich výhodou je, že řeší podstatu chronického žilního onemocnění, zánět. 

Nohy se budou mít jako po masáži: 

Vhodná obuv a oblečení, které nikde netlačí a neškrtí, jsou to pravé. 

Nohy se budou mít jako po kryoterapii: 

Dejte lýtkům studenou sprchu nebo se projděte po Kneippově chodníku (střídavá chůze v ledové a teplé vodě), který je již často součástí městských bazénů. 

Nohy se budou mít jako po pořádném objetí: 

chronické žilní onemocnění spočívá v rozšíření žil, kompresní punčochy pomohou žíly stlačit. Jejich výhodou je okamžitý efekt. 

Nohy se budou mít jako na vyhlídkovém letu: 

i když nám vždy říkali „nedávej nohy na stůl“, na tuhle radu zapomeňte a dávejte si nohy nahoru vždy, když je to možné. 

Další tipy a konkrétní cviky najdete např. na webových stránkách www.zilniporadna.cz nebo v bezplatné mobilní aplikaci „Bolí Vás nohy?“.

KP
Foto: FOCUS Agency


Diskuze: příspěvků