Zdraví

5 tipů pro boj s nespavostí

Stali jste se obětí neposedného organismu, který vám nedá spát? Je vaše mysl nejbdělejší právě ve chvíli, kdy zalehnete do postele? Často se v noci budíte a těžko se vám znovu usíná? Máme pro vás hned několik tipů, jak se s těmito vrtochy vypořádat.

Pod tíhou každodenních povinností kráčejících ruku v ruce se stresem se nám nedostává kvalitního odpočinku. Nemáme čas sami na sebe. Díky vnitřnímu neklidu se často dostáváme do nekonečného kolotoče únavy a nespavosti. Jak si s tím poradit? 

1. Pravidelný denní režim

 Jedním z nejčastějších problémů i řešením zároveň je váš denní režim. Abyste si dopřáli vydatný kvalitní spánek, musí jej tělo očekávat. Stejně tak však musí očekávat probuzení. Nastavte si proto pevný denní režim, který nebudete porušovat ani o víkendech. Choďte spát a vstávejte ve stejnou hodinu s maximální odchylkou jedné hodiny. Vaše tělo si tak zapamatuje, kdy je „čas vypnout“ a dopřát si příjemných pár hodin zdravého spánku.

2. Kvalitní matrace 

Není důležité jen to, kdy spíte, nýbrž i na čem spíte. Pakliže si každý večer ustelete na lůžku, z něhož vás bolí celé tělo již při pouhém pohledu, nepřizpůsobuje se vašemu tělu a někdy celé hodiny hledáte správnou polohu pro spánek, přišel čas si pořídit novou matraci. Kvalitní matrace na spaní představuje investici do plnohodnotného odpočinku, jež se vám vrátí už po první noci.

Správná matrace by se měla vracet do svého původního vztahu, její tvrdost se pak odvíjí jednak od vaší váhy, ale rovněž od osobních preferencí.

3. Strava a pitný režim

Aspoň dvě až tři hodiny před spaním se snažte nejíst, abyste zbytečně nezatěžovali žaludek. Rovněž se vyvarujte těžkým mastným, hodně kořeněným, sladkým a tučným jídlům. Raději svou pozornost zaměřte na tekutiny. Určitě nepijte sladké limonády nebo nápoje s obsahem kofeinu. Daleko rozumnější volbou budou bylinkové čaje jako meduňkový nebo bylinné směsi určené přímo pro zkvalitnění spánku. 

4. Místnost ponořená do tmy

Váš spánek se stane vydatnějším a efektivnějším, pokud své tělo přimějete k produkci hormonu melatoninu. Ten se totiž podílí na řízení střídavého rytmu den-noc i na regulaci změn ročních období. Jeho vyplavování navádí organismus ke spánku, a tak je jeho přítomnost ve vašich žilách při snaze usnout více než žádoucí. Můžete jeho produkci podpořit prostřednictvím doplňků stravy nebo pouhým zatemněním místnosti, v níž spíte. Jakmile se ocitnete ve tmě, produkce melatoninu se automaticky zvýší. 

5. Duševní hygiena

Cestu ze světa nespavosti vám mohou vyšlapat také protahovací a meditační cvičení prováděná před spaním. Bezprostředně před ulehnutím se nedoporučují aerobní cvičení ani jiné sporty, které by vyžadovaly rychlé pohyby nebo vyšší fyzické vypětí. Na místě jsou naopak protahovací cvičení typu jóga prováděná v klidu, přítmí, případně doprovázená aromaterapií. K fyzickému cvičení můžete připojit následnou meditaci nebo autogenní trénink. Ty vám pomohou se uvolnit, zklidnit mysl a povznést se nad problémy, které vás zrazují od spánku. 

KP

Foto: iStock


Diskuze: příspěvků