Bydlení

7 pravidel jak zabezpečit domov před dovolenou

Sbírání kytiček

Kdo by se netěšil na týden nebo dva zaslouženého volna, které stráví u vody nebo na horách? Na dovolenou jste se určitě pečlivě připravili. Ale než si dobalíte posledních pár věcí, zamyslete se, zda zanecháte svůj domov v bezpečí i bez vaší přítomnosti.

Pomůžou vám osvědčené triky, ochotní sousedé nebo přátelé a také pár šikovných technických vychytávek.
 

Pravidlo č. 1: Mlčeti zlato

Je sice prima svěřit se, že zanedlouho si budete užívat třeba na pláži, ale na druhé straně je to stejné, jako kdybyste veřejně vyhlásili – u nás doma teď pár dnů nikdo nebude. Vzpomeňte si na přísloví „Mlčeti zlato“ a nikde zbytečně svůj odjezd nevyhlašujte, a určitě ne prostřednictvím sociálních sítí.
 

Pravidlo č. 2: Cennosti patří do trezoru

Máte doma trezor? Tak ho nyní využijte a schovejte do něj všechny drobnosti, jež jsou vám drahé – ať už reálně či symbolicky. A když ho nemáte, můžete si trezor dočasně pronajmout třeba v některém peněžním ústavu.
 

Pravidlo č. 3: Imitace slibují bezpečí

Opravdu, ale opravdu nikdy nestahujte rolety či žaluzie, toho si za pár dnů všimne každý. A pokud máte možnost, použijte spínací zařízení, díky němuž se bude v přesně daných časech u vás doma rozsvěcet, či zhasínat, stejně tak „poběží“ i televize. „Moderní řešení si umí pamatovat vaše návyky a po čas dovolené rozsvěcují a zhasínají jednotlivé místnosti tak, jako kdybyste byli doma,“ říká Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY. A doplňuje: „Postačí však i zásuvka s mechanickými hodinami a v ní připojená bezpečná lampička.“
 

Pravidlo č. 4: Plná schránka láká

Tolikrát už to bylo řečeno, a přesto mnozí z nás právě na vybírání schránky zapomínají. Požádejte někoho opravdu spolehlivého, aby vám schránku aspoň dvakrát týdně vybíral, a třeba ho poprosíte i o zalévání květin.
 

Pravidlo č. 5: Máte dobrý zámek?

Některé vložky už můžou být zastaralé, takže pro potenciálního zloděje nepředstavují žádný problém. Jak to zjistit? Zajděte si k zámečníkovi. „Dobrý zámečník na klíči hned pozná, jakou cylindrickou vložku ve dveřích máte a zda ji není potřeba vyměnit,“ uvádí Jan Hrnčíř.


A dodává, že v případě vchodových dveří nejde jen o cylindrickou vložku – nejen ona, ale i kování a samotné dveře by měly spadat do stejné bezpečnostní třídy, za minimální optimum se považuje bezpečnostní třída č. 3 (lepší je pak č. 4). Celá soustava je totiž tak bezpečná, jak bezpečný je její nejslabší článek.
 

Pravidlo č. 6: Myslete i na okna a balkony

I dodatečně lze na okna a zasklení balkonů instalovat mříže, zejména pokud bydlíte v přízemí či prvním patře. Ještě snáze vám to půjde s aplikací bezpečnostních fólií. Díky nim sice nezabráníte, ale do jisté míry znesnadníte vniknutí případných pachatelů. Navíc fólie nejsou nápadné, nikdo si jich nevšimne.
 

Pravidlo č. 7: Obnovte pojistku

Možná jste ji zrušili s tím, že jen „vyhazujete peníze oknem“ – vás přece ještě nikdo nikdy nevykradl. To však budete říkat jen do té chvíle, než se tak stane. Pečlivě si prostudujte veškeré podmínky, porovnejte si nabídky z více pojišťoven a až pak se rozhodněte. Tímto krokem sice nezamezíte případnému vloupání, ale kdyby se tato nemilá událost přihodila, určitě bude lepší vědět, že se vám náklady na vybavení domova vrátí. I kdyby jen některé.

Připravila: Marcela
Foto: archiv NEXT
23. 6. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků