Zdraví

Superpotraviny vhodné pro zdravé stravování

Udělejte ve své spíži menší revoluci. Vpusťte tam superpotraviny, které jsou přímo nabité prospěšnými látkami. Skoncujete se stereotypním jídelníčkem a zároveň uděláte něco pro svoje zdraví.

Máte neodbytný pocit, že nastal čas obohatit svůj nákupní seznam o zbrusu nové položky? Objevte jídla a nápoje s příznivým vlivem na lidské zdraví. Mánii kolem superpotravin má na svědomí americký lékař Steven Pratt, který sestavil seznam čtrnácti základních položek (patří na něj například jogurt, krůtí maso, borůvky nebo sója). Od té doby se i další jídla či nápoje hýřící zdravými látkami někdy označují jako superpotraviny. Vyzkoušejte zajímavé lahůdky, které se v poslední době často objevují ve výčtu potravin s touto lichotivou nálepkou.

Jeruzalémský artyčok – topinambur

Bojujete občas s únavou nebo střevními potížemi? Pak by se vaším věrným společníkem měly stát právě topinambury, které si španělští dobyvatelé v 16. století přivezli od jihoamerických indiánů. Pod exotickým názvem topinambury nebo jeruzalémské artyčoky se skrývají hlízy byliny, která se podobá slunečnici. Obsahují inulin, který příznivě působí na prospěšné střevní bakterie. Díky tomu pomáhá předcházet nepříjemným průjmům. Za zmínku stojí i vysoký obsah železa, který zmírňuje pocity únavy a vyčerpání. A jak si s topinambury poradit v kuchyni? Čerstvé hlízy ozvláštní zeleninové saláty nebo se dají zpracovávat podobně jako klasické brambory.

Elixír života – matcha čaj

Tradiční nápoj japonských čajových obřadů v poslední době dobývá Evropu. Všechny čaje jsou nabité antioxidanty, ale práškový čaj matcha je několikanásobně překoná. Při pití běžného čaje se vylouhované čajové lístky nakonec vyhodí. Matcha čaj, to jsou vlastně čajové lístky namleté na jemný smaragdový prášek. Zalijete je horkou vodou, našleháte bambusovou metličkou a pak svůj životabudič vypijete. Díky tomu zkonzumujete celé čajové lístky s veškerými blahodárnými látkami. Řada z nich, například antioxidanty zvané katechiny, působí preventivně proti některým druhům rakoviny. Při popíjení lahodného čaje navíc povzbudíte i svůj metabolismus, což vám v konečném efektu může pomoct s hubnutím. A ne nadarmo tomuto čaji holdují už přes 800 let i buddhističtí mniši. Díky obsahu L – theaninu umí matcha navodit stav relaxace a zároveň i povzbuzení. Ve formě prášku se dá použít i jako přísada do řady potravin zmrzlinou počínaje a zákusky konče.

Očistná řasa – chlorella

Tato jednobuněčná sladkovodní řasa udělala raketovou kariéru. Před sto padesáti lety ji ještě nikdo neznal a dnes vévodí čelným příčkám hitparády superpotravin. Drobná řasa, která roste hlavně v australských a asijských vodách, byla objevená teprve roku 1890. V minulém století se díky svým jedinečným výživovým vlastnostem stala objektem vědeckých výzkumů. Nenápadná chlorella v sobě totiž skrývá až dvakrát větší množství bílkoviny než luštěniny. Uvažuje se dokonce o tom, že má potenciál stát se potravinou budoucnosti. Blahodárně působí i na cévní a trávicí systém. Ve formě potravinových doplňků ji najdete jako doporučovanou součást očistných kúr. Dokáže na sebe navázat škodliviny a pěkně je vyprovodit ven z vašeho těla.

Přírodní antidepresivum – nepražené kakaové boby

Kakaové boby důvěrně znáte třeba jako složku sladkého lákadla – čokolády. V čokoládové tabulce je však najdete rozemleté, tepelně zpracované a smíchané s řadou dalších, nepříliš zdravých ingrediencí. Vyzkoušejte pro změnu nepražené kakaové boby, které obsahují vyšší koncentraci blahodárných antioxidantů než červené víno nebo borůvky. Obsahují i kakaové flavanoly, které podporují přeměnu tryptofanu na přírodní stabilizátor nálady serotonin. Díky tomu jsou nepražené kakaové boby přírodním antidepresivem. Můžete je chroupat jako oříšky, anebo je nasekat do müsli nebo do dezertů, které obvykle obsahují čokoládu. V obchodech se zdravou výživou dostanete speciální čokoládové výroby, které jsou vyrobené z nepražených bobů.

Připravila: Eva Čopíková

Zdroje: www.verywellfit.com/jerusalem-artichoke-nutrition-facts-and-health-benefits-5076353, www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha- tea, www.healthline.com/nutrition/benefits-of-chlorella, www.healthline.com/nutrition/cocoa-powder-nutrition-benefits#TOC_TITLE_HDR_2

Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků