9 tipů jak jak rozhýbat děti doma

Jak zabavit děti, když není sníh a venku je mlhavo? Zabavte ratolesti v teple domova!

9 tipů jak rozhýbat děti doma
Zobrazit fotografii v galerii

Stačí jen trochu popřemýšlet, jaké „pomůcky“ máte po ruce, na některé hry si nachystat budík nebo stopky a můžete začít. Tři, dva, jedna, startujeme! 


1. Papírová koulovačka 

Tohle je bleskovka, jejíž příprava zabere pár minut. Stačí zmačkat několik listů novin nebo nepotřebného papíru. Pokud se sejde více hráčů, je lepší, když každý bude mít svoje papíry barevně odlišené. Pak postavte do středu místnosti židli, na ní hrnec nebo lavor a snažte se do něj trefit. Nebo hrnec položte na zem, na štafle, na sedačku… Házet se dá i pozadu či se zavázaným jedním okem. 


2. Židlovaná

Když už máte nachystanou židli, využijte ji. Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík doporučuje vlastní zkušenost, její potomci na židli vylézají, vyskakují nebo ji podlézají. „Někdy dám také dvě židle k sobě, na ty navážu provaz a společně s dětmi ho bez doteku musíme podlézt. Provázek samozřejmě postupně snižujeme,“ usmívá se. Kde je hodně místa, tam se nabízí ze židlí postavit slalomovou dráhu, kterou soutěžící zdolají třeba v dřepu nebo po čtyřech.


3. Schovávačky 

Co takhle schovat se za závěs do sprchového koutu? Nebo čekat, jestli vás někdo objeví za postelí? Jeden stojí za pikolou a všichni ostatní si musí najít nějakou skrýš. A když máte malý byt? Pak neschovávejte sebe, ale drobné předměty. Třeba hrací karty, nebo nastříhané barevné papírky. Dodržujte pravidlo, že každá věc musí být aspoň z části vidět, aby nebylo potřeba otevírat skříně či šuplíky. Na povel všichni začnou hledat, a kdo bude nejúspěšnější, může vymyslet důmyslné skrýše pro další hru. 


4. Háďátko 

Dětem přivažte k pasu provázek. Na jeho konec, který by měl sahat zhruba 5 až 10 centimetrů nad kolena, připevněte propisku, tužku, fixu… Pak nechte potomky, aby se tužkou strefili do hrdla prázdné láhve, která stojí na zemi (každé má svoji lahev, umístěnou mezi nohama). Abyste tuhle hru trochu zdramatizovali, můžete dětem měřit čas


5. Míčkování

Molitanové míčky jsou bezvadná pomůcka, kterou má spousta lidí. „Doma s nimi nic nezničíte, hra je tichá a bezpečná,“ říká Kristýna Přibylová, zakladatelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym. Můžete je s dětmi házet na prázdnou zeď a chytat, nebo využít třeba badmintonovou raketu a soutěžit, kdo udrží míček pinkáním o raketu co nejdéle ve vzduchu. 


6. Štafle jako prolézačka 

Štafle má doma kdekdo, stačí je jen dočasně umístit tam, kde je trochu více volného místa. Už dvouleté dítě si s nimi zažije neuvěřitelné dobrodružství. Podle věku potomků se nabízí vymýšlet různé soutěže: kdo vyleze první dva schůdky, kdo se dostane až na špičku, kdo se nebude bát až úplně nahoru a třeba se dotkne stropu či snad rovnou přeleze na druhou stranu? 


7. Domácí tunely

 „Dětský tunel doporučuji každému rodiči jako jednu z nejlepších investic. Není drahý, většinou je skládací, takže dobře skladný, a dá se s ním neuvěřitelně vyhrát,“ říká Jana Havrdová z iniciativy Česko se hýbe. S pomocí stopek můžete měřit, kdo tunel zvládne prolézt nejrychleji. Nebo kdo se jím nejrychleji proplazí třeba po zádech. A když ho nemáte, děti si rády vytvoří vlastní verzi, stačí přes židle přehodit větší deku nebo peřinu. 


8. Prima pětiminutovka 

Kolik věcí ve vaší domácnosti začíná na písmenko K a jsou tak lehké, že se dají shromáždit na jedno místo, třeba na stůl v kuchyni? Kniha, kalhoty, kamínek… Stanovte předem určitý krátký čas, například pět minut, během něhož budou děti přemýšlet a přinášet drobné předměty. Až zazvoní budík, hra končí. Kdo toho donesl nejvíce, vyhrává, a pak je třeba věci vrátit zpět na své původní místo. 


9. Čáry máry – uklizeno

Každá zábava jednou končí a pak je třeba věnovat se jiným činnostem, třeba uklízení. Ale i to můžete pojmout zvesela. Jak? Natočte budík na deset, maximálně patnáct minut, pusťte živou, avšak příjemnou hudbu a hlavně – předem dětem slibte nějakou odměnu. Vědomí, že se bude uklízet tak krátkou dobu a ještě za to něco dostanou, většinu ratolestí přiměje k bleskovému tempu. 


Vyzkoušíte si to také? 


Připravila: mar 

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

2

MÁME VNUKY ALE TY BYDLÍ DALEKO

ODPOVĚDĚT

3

jo jo děti už nemáme

ODPOVĚDĚT

4

doma jsme si hrávali s kamarády z celé ulice a rozhodně bez rodičů

ODPOVĚDĚT

5

to všechno jsme s dětmi absolvovali, když byly malé. Dnes jsem někdy skoro radši, když doma puberťačka (16) není... :o) :o)

ODPOVĚDĚT

5

naši nás podporovali ve sporotování od malička, taky s námi všude jezdili a prožívali s námi úspěchy i prohry... bylo to hezké dětství

ODPOVĚDĚT

6

no jo, ale až odejdou z domu nadobro, bude zase smutno

ODPOVĚDĚT

4

Také to máme za sebou.

ODPOVĚDĚT

4

ještě děti nemám, ale vzpomínám na čas,který jsem strávila jakodítě dítě s rodiči... bylo to fajn

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz