Zdraví

Jak na prořezávání zoubků

Když se našemu miminku klubou první zoubky, je to pohled, který nám rve srdce. Pláč a vědomí toho, že dítě musí cítit bolest, je soužením pro všechny jeho blízké. Naštěstí dnes už můžete svému miminku pomoci a ulevit mu od bolesti a sobě od trápení nejen osvědčenými „babskými“ recepty, ale i účinnými přípravky z lékárny.

Prvopočátek cesty zoubků začíná už v děloze

Ano, je to tak. Už když si trůní miminko v bříšku, začínají se mu zhruba v druhém trimestru těhotenství pod povrchem dásní tvořit zárodky zubů. Pak vyčkávají, až najednou usoudí, že je čas k probuzení se. Kořeny začnou růst a přichází období, kterému říkáme prořezávání zoubků. Mezi šestým a osmým měsícem po narození se povětšinou začnou miminku prořezávat jako první spodní řezáky vepředu a za nimi se objevují horní přední řezáky. Zhruba v prvním roce přicházejí ke slovu stoličky, jejichž prořezávání bývá opravdu bolestivé, poté špičáky a kolem druhého roku se na svět probojovávají i druhé stoličky.

Jak poznáte, že chtějí ven

Signály prořezávání zoubků jsou naštěstí vcelku jasné a čitelné. Stačí být zhruba od šestého měsíce věku dítěte ve střehu. V okamžiku, kdy začne být miminko neklidné, mrzuté, plačtivé, více sliní a má zvýšenou teplotu, je v podstatě rozhodnuto – zoubky se derou z hlubin na povrch. Krom výše popsaného se navíc můžou objevit i otoky dásní a tváří. Prořezávající se zoubky způsobují bolest a tlak v dásních.

Pomoc z domácích zdrojů

Osvědčených receptů je mnoho. První pomocí jsou studené obklady, které přikládejte několikrát denně na tváře miminka. Nezapomínejte ani na dásně, kde pomůže studená kojenecká voda a kousek sterilní gázy, kterými očistíte dásně od případných zbytků mléka či jiného jídla, a zamezíte tak proniknutí nečistot do vznikajících ranek. Při tomto očišťování provádějte i jemnou masáž dásní, která uleví alespoň trochu od bolesti.

Ať už jste nebo nejste příznivci aromaterapie, rozhodně stojí za vyzkoušení. Do aromalampy dejte vonný olej z heřmánku, jež uklidňuje. Vzhledem k tomu, že nejoblíbenější oleje mezi dětmi jsou citrusy, můžete také zvolit bergamot, tedy citroník bergamotový.

Pomoc z lékárny

Kupte speciální chladicí kousací kroužek, který je určený právě na obtíže spojené s prořezáváním zoubků. Dalšími osvědčenými přípravky z lékárny jsou masážní gely. Nabídka je opravdu široká a rozmanitá. Vyberte takový, který má příjemnou chuť, ale neobsahuje cukr.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kidshealth.org/en/parents/teething.html, www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=anatomy-and-development-of-the-mouth-and-teeth-90-P01872, www.nhs.uk/conditions/baby/babys-development/teething/tips-for-helping-your-teething-baby/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků