Akce

Adoptujte si lososa!

Pokud jste milovnice ryb a tak trošku se zajímáte o přírodu, možná vás bude zajímat, že se můžete zapojit do projektu zaměřeného na navrácení lososa obecného do českých řek.

Projekt, který byl spuštěn již v roce 1998, má už své výsledky – v Labi u soutoku s Bílinou byl nedávno zpozorován dospělý losos obecný. A dokonce nebyl sám. V Labi jich členové Českého rybářského svazu viděli víc. Výskyt těchto jedinců v letním období prokazuje, že se lososi ze Severního moře nevydávají na tah pouze na podzim, ale i na jaře či v létě, kdy se zdržují v Labi delší dobu. Na podzim pak migrují k trdlištím v přítocích Labe, aby se zde přirozeně rozmnožili. Zároveň se jedná o důkaz toho, že programy zaměřené na navrácení lososa obecného do českých řek jsou úspěšné, a je proto smysluplné v nich pokračovat.
 
„Zpráva o letních návratech lososů je povzbudivá také pro veřejnost, která se od loňského roku může do programu aktivně zapojit prostřednictvím dárcovského programu Návrat lososů,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko. K dnešnímu dni zaslali příznivci návratu lososů 1914 dárcovských zpráv, na sbírkovém účtu je již více než 51 tisíc korun. „Každá odeslaná dárcovská SMS představuje šanci na život pro jednu z těchto ušlechtilých a člověkem v minulosti vyhubených ryb. Malí lososi adoptovaní veřejností ochutnají svobodu na podzim, kdy je vypustíme do řeky Kamenice v národním parku.“
 
 Losos v řece Kamenici

Losos v řece Kamenici

Reintrodukční projekt s cílem navrátit lososa obecného do českých řek, jež spočívá v jarním vypouštění lososího plůdku, byl v roce 1998 iniciován Českým rybářským svazem. Správa NP České Švýcarsko se k projektu připojila po svém vzniku v roce 2000. V roce 2008 správa parku spustila vlastní doplňkový program podzimního vypouštění odrostlejších rybiček. Za účelem financování tohoto programu byla ve spolupráci se značkou norských konzervovaných ryb King Oscar obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Českým rybářským svazem spuštěna sbírka Návrat lososů. Dárci mohou průběh sbírky sledovat také na stránkách www.navratlososu.cz.  

 
„Věřím, že za přispění veřejnosti budeme moci na podzim vysadit co největší počet malých rybiček a znásobit tak šanci na návrat dalších dospělých jedinců do rodné řeky. Jsem rád, že již nyní naše účast na projektu přináší viditelné výsledky v podobě návratu prvních lososů,“ říká Radek Hovorka, zástupce značky King Oscar pro střední Evropu.
 
Chcete se připojit? Adoptujte svého lososa!
Pokud se chcete do programu Návrat lososů zapojit, můžete adoptovat svého lososa zasláním DMS. Více informací najdete na www.darcovskasms.cz.
 
Podrobný popisek k fotografii Losos v řece Kamenici: Na snímku rybářský hospodář Tomáš Kava s nálezem navrátivšího se lososa v řece Kamenici v Národním parku České Švýcarsko. Losos na snímku byl nalezen po vytření již uhynulý. Pozorování jak úhynů, tak i živých ryb v době tahu jsou cenným zdrojem informací pro ověření úspěšnosti reintrodukčního programu. Foto z listopadu 2008.

 

Připravila: Šárka
Foto: Václav Sojka a Národní park České Švýcarsko

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků