Bolí vás z běhu klouby a svaly? Zkuste ChiRunning!

Přestože běh patří k přirozeným formám pohybu, které pomáhají zlepšit fyzickou kondici, ne každému sedne. Co ale běhat trochu jinak?

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Běhání je v České republice stále větším fenoménem, ale zdá se, že dnes už nestačí jen tak vyrazit do lesa. Stále vznikají nové techniky a inovace, jako například ChiRunning. V pořadu Gondíci s. r. o. si ho Dalibor Gondík dokonce sám vyzkoušel. A vy ho můžete následovat.

ChiRunning se představuje

Jde o kombinaci běhání a cvičení taiči. Běh snad popisovat netřeba a taiči? Toto původně bojové umění taiči vychází z taoistické filozofie a zaměřuje se právě na tělo i mysli, proto k němu odjakživa patří přemýšlení o obou těchto prvcích a nastavení jejich rovnováhy.

Jak říká odborník Martin Novotný, výhoda ChiRunningu spočívá v tom, že na rozdíl od běžného stylu nezatěžuje svaly ani klouby. A my dodáváme, že pomocí správného nastavení pohybového aparátu a energie chi se vaše fyzická zdatnost znovu obnoví. V každém případě však platí, že ChiRunningu můžou věnovat i lidé, kteří měli při běhu problémy, a třeba právě kvůli bolestem přestali sportovat.

Odkud přiběhl

Novou techniku vymyslel v roce 1999 americký ultramaratonec Danny Dreyer, který jako běžec na dlouhé tratě zažil, jak při nich klouby a svaly trpí. Díky tomu, že praktikoval i taiči, napadlo ho propojit obě disciplíny. A tak vznikl ChiRunning. Zanedlouho si tento běžecký styl našel své obdivovatele po celém světě a časem dorazil i k nám.

Zdravá volba

ChiRunning je řešením pro všechny, kteří se po normálním běhu cítí unavení, rádi by vylepšili ekonomiku běhu nebo si zvýšili své limity, co se týká délky běhu, ale jejich současná kondice jim to nedovolí. „Pokud nevydáváte nadbytečnou energii na neefektivní práci svalů, zůstává vaše energie zachovaná. Odměna se dostaví na konci běhu - místo toho, abyste se půl hodiny vydýchávali, máte sílu lámat skály,“ říká ChiRunner Martin Novotný.

Běh v rovnováze

Základem při ChiRunningu je běhat snadně, mít správné držení těla a být uvolněný. Rychlost není zásadní. Navíc i málo trénovaného či teprve začínajícího amatérského sportovce potěší, že tato běžecká technika minimalizuje možnost zranění.

Rozdíl oproti klasickému běhu je v držení těla, uvolněnosti a náklonu. Základem je udržet v rovině osu „dopadová noha - kyčle – ramena“. Tím mimo jiné docílíte dopadu na celou plochu chodidla a ne na patu, případně špičku. Rychlost běhu pak regulujete náklonem celého těla. Větší náklon rovná se rychlejší běh, respektive vyšší frekvence kroků, nikoliv delší kroky.

Jak začít

„Vše je jenom o technice. Začněte pomalým až velmi pomalým během. Díky tomu se naučíte techniku a zautomatizujete si ji,“ dodává Martin Novotný. Nejlepší však je přihlásit se na některý kurz, abyste si ChiRunning naučili správně, a pak už je to jen na vás.


Připravila: Marcela
Foto: FTV Prima
16. 4. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

ilustrační obrázek

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

ilustrační obrázek

Ideální sport = zumba

K nejoblíbenějším sportům patří v poslední době zumba snad proto, že je plná hudby, tance...

ilustrační obrázek

Módní trendy jara

Jaro se už pozvolna blíží a obchody už nabízejí své jarní kolekce. Podívejte se, co...

ilustrační obrázek

Nadělte pod stromeček krásné kosmetické balíčky

Vánoční kosmetické balíčky jsou oblíbeným řešením většiny z nás. Jako každý rok vám bohatý...

ilustrační obrázek

Děti potřebují více pohybu!

Pohyb je přirozenou součástí života každého zdravého dítěte. Nebo lépe řečeno – měl by být. 

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ZUBNÍ PASTY

Ahoj jakou bělící zubní pastu by jste mi doporučily?

MOČOVÉ CESTY - BRUSINKY

Zdravím, dcera má problém s močovými cestami a sháním ...

VITAMÍNY BĚHEM KOJENÍ

Holky, berete během kojení nějaké vitamíny? Děkuji

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz