Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu z nejlepších možností nabízí sport a byla by velká škoda ho opomenout.
Dříve byly děti aktivnější, samy si chodily hrát a sportovat na plácek třeba před panelák. Jenže doba se změnila. Některé děti mají strach, že nenajdou kamarády a samotné je to venku nebaví, další se bojí například bezdomovců a rodiče zase mnohdy trpí všeobecným strachem – co když se jim tam něco stane?! Je-li to i váš případ, pak by bylo nejlepší, kdybyste potomka zapsali do některého sportovního oddílu, kde bude pod odborným dohledem a vedením.
Proč je dát na sport
Sportování podporuje nejen zdatnost, ale i samostatnost. Učí vaše potomky nevzdávat se „na první dobrou“, zvládat neúspěch a prohry. Přitom se rozvíjí sociální kontakty a dobré návyky. Včetně těch, že chování fair–play se v životě vyplatí, a pomoc slabšímu není ostuda.
Mnohé rodiče odrazují od zapsání dítěte na sport určité bariéry. Jinak řečeno – i my dospělí musíme nejprve překonat „překážky“. Tou NEJ je otázka peněz: rodiče si mnohdy myslí, že na sport pro potomka prostě nemají tolik, kolik je potřeba. Vadí však i vzdálenost od domova a s tím spojená časová náročnost (kdo nemá ani jednu babička či jiného člověka na občasné hlídání či doprovod, ví, o čem je řeč), dále pak přístup trenérů a vůbec kvalita tréninků.
Teorie a praxe
Zůstaneme-li pouze u peněz, neškodí připomenout si průměrné měsíční výdaje rodin. Někteří rodiče nemají ani ponětí, kolik co stojí, a jiní zase finance jen odhadují, přičemž je většinou nadhodnocují. Názorným příkladem budiž jedna z nejlevnějších sportovních aktivit – atletika, jejíž reálné roční náklady se pohybují kolem 5 000 Kč ( záleží na místě bydliště ), avšak asi 40 procent dotazovaných rodičů se domnívá, že jde o částku několikanásobně vyšší.
Co je dobré ještě vědět
Řešení se najde rovněž tehdy, když si opravdu nemůžete dovolit dávat peníze na sport pro své potomky – protože je zkrátka nemáte. Například Česká olympijská nadace dlouhodobě podporuje sportování dětí ze sociálně znevýhodněných rodin.
Připravila: Věra Hájková