Čerstvé bylinky? Vypěstujete je i na parapetu!

Vypěstovat si čerstvé bylinky brzy na jaře můžete i vy, stačí jen dodržet určitá „pravidla hry“. Jaké bylinky lze nyní doma rychlit, poradil Gondíkům s. r. o. zahradník Jakub Krulich.

Titulka pro: Čerstvé bylinky? Vypěstujete je i na parapetu!
Zobrazit fotografii v galerii

Pokud chcete mít bylinky vypěstované dříve, než na zahradě, anebo zkrátka žádnou zahrádku nemáte, vysaďte si právě nyní bylinkový truhlík a bylinky přirychlete. Dny se už prodlužují a přibývá více sluníčka, a to rostlinám svědčí. Nejlepší řešení? Truhlík umístěte na slunečný parapet.
 

Kterým bylinkám dát přednost

Pro pěstování doporučuji základní, takzvaný polévkový truhlík, který bude mít široké použití v kuchyni. Vyberte pořádný trs pažitky, kadeřavou či naťovou petržel, keř tymiánu, dobromysl neboli oregano. A neměl by chybět stříbřitý smil italský, který je mnohem známější pod názvem maggi,“ říká Jakub Krulich a dodává: „Doporučuji volit vitální kompaktní byliny ze zahradnictví, nikoliv rychlené bylinky ze supermarketů, které jsou spíše určeny k přímé spotřebě, nikoliv pro další pěstování.“
 

Volba truhlíku a zeminy

Těchto pět bylinek je vhodné vysázet do truhlíku 60 až 80 cm dlouhého. Volba nádoby na osazení by měla odpovídat vašemu vkusu a možnostem péče, kterou rostlinám můžete věnovat. Tradiční keramický truhlík je potřeba častěji zalévat. U pěstebních nádob je důležité, aby měly odtokové otvory. Dno je lepší ještě vysypat drenáží, a teprve pak dát substrát. Běžné plastové truhlíky jsou poměrně úzké, proto se při pěstování bylin nejlépe osvědčily truhlíky širší, nebo samozavlažovací, kdy je však prospěšné, aby zemina vždy před další zálivkou mírně vyschla.


Bylinkám bude vyhovovat mírně vylehčený, propustný substrát. „Nebojte se do komerčního bylinkového substrátu přidat trochu písku nebo drobného štěrku, nebo si nechte substrát připravit u zahradníka,“ radí Jakub Krulich.
 

Jak na to

Při přesazování se rostliny nejprve vyklepnou z pěstebního květináče tak, aby se neporušil kořenový bal. Jejich rozmístění v truhlíku záleží na vás. Pomocí lopatky nebo ruky se bal do truhlíku umístí tak, aby byly kořeny řádně zapuštěné a nedošlo lidově řečeno k utopení stonků. Truhlík není dobré naplňovat substrátem až k povrchu. Na většině nádob je optická ryska (cca 3 cm pod hranou), jež milovníkům bylinek napoví, kde končí substrát. Po vysazení substrát kolem každé sazeničky rukou lehce umáčkněte.
Pak už jen postavte truhlík na osluněné okno; čím více mají bylinky slunečního svitu, tím budou aromatičtější, a tedy chutnější. Po výsadbě rostlinky vždy hned zalijte. Do samozavlažovacího truhlíku doplňte také vodu do zásobníku, jinak truhlík opatřete podmiskou.
 

Bylinky na chuť i pro zdraví

Tato skladba bylinek se výborně hodí do polévek – pažitkou a petrželkou lze ochutit zeleninový a masový vývar. Tymián nesmí scházet v masových vývarech včetně rybích, dobromysl zase v bramboračce. Dobromysl a tymián dohromady pozvednou gulášovku nebo je lze dát jako přídavek do různých čajů, stačí pár lístků do šálku. Trocha maggi, které má výraznou chuť, se přidává ke konci varu tak, aby v pokrmu nedominovalo, ale krásně jej scelilo a nabídlo špetku pikantnosti. Komplex těchto bylinek navíc pokryje jarní potřebu vitaminů a dalších mikroživin, lahodí jazýčku i oku na talíři. A všechny také podporují trávení.


Jak je sklízet

Až se oteplí, bylinkám prospěje pobyt venku, časem jim také přilepšete hnojivem určeným na tyto rostliny. „Nemáte-li opravdu jinou možnost než je pěstovat doma, počítejte s tím, že postupně zeslábnou a budete je muset obměnit. V každém případě z nich ale sklidíte dostatek natě na vydatné a chutné polévky. Neseřezávejte je však až těsně u země, vždy ponechte drobné strniště 3 až 4 cm vysoké. Pouze petrželku a pažitku můžete ustřihnout úplně nad zemí,“ uzavírá téma Jakub Krulich.
 

Připravila: mar
Foto: FTV Prima
20. 3. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

1

miluji bylinky

ODPOVĚDĚT

4

bylinky pěstuji krásně voní

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Konečně můžeme zase vyrazit ven! Přemýšlíte, kam se s dětmi vrtnout jako první? Co takhle...

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Feng Shui: Jací jsou lidé s převládající energií země

Minule jste měli možnost se seznámit se základními charakteristikami lidí s energií Dřeva a Ohně.

Udělám to až zhubnu

Udělám to až zhubnu!

Opakujete si často v duchu větičku, která je titulkem tohoto článku? Odkládáte kurz salsy či...

Titulka pro: Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Také vždy obdivujete dokonale sladěné zahrady, které nabízejí nespočet útulných zákoutí a vždy vypadají, jako...

Titulka pro: OVOCNÁ ZAHRADA

OVOCNÁ ZAHRADA

Vůni čerstvého ovoce nemusíte hledat jen v letních ovocných sadech.

Titulka pro: Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Ať už patříte mezi milovníky květeny a rostlinek všeho druhu nebo si jen chcete zpestřit...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz