Vypěstovat si čerstvé bylinky brzy na jaře můžete i vy, stačí jen dodržet určitá pravidla. Jaké bylinky lze nyní doma rychlit?
Pokud chcete mít bylinky vypěstované dříve, vysaďte si právě nyní bylinkový truhlík a bylinky přirychlete. Dny se už prodlužují a přibývá více sluníčka. To rostlinám svědčí. Truhlík umístěte na slunečný parapet.
Kterým bylinkám dát přednost
Vhodný je základní, takzvaný polévkový truhlík, který bude mít široké použití v kuchyni. Vyberte pořádný trs pažitky, kadeřavou či naťovou petržel, keř tymiánu, dobromysl neboli oregano. A neměl by chybět stříbřitý smil italský, který je mnohem známější pod názvem maggi. Vyberte vitální kompaktní byliny ze zahradnictví, nikoliv rychlené bylinky ze supermarketů, které jsou spíše určeny k přímé spotřebě.
Volba truhlíku a zeminy
Těchto pět bylinek je vhodné vysázet do truhlíku 60 až 80 cm dlouhého. Volba nádoby na osazení by měla odpovídat vašemu vkusu a možnostem péče, kterou rostlinám můžete věnovat. Tradiční keramický truhlík je potřeba častěji zalévat. U pěstebních nádob je důležité, aby měly odtokové otvory. Dno je lepší ještě vysypat drenáží. Teprve pak dejte substrát. Běžné plastové truhlíky jsou poměrně úzké, proto se při pěstování bylin nejlépe osvědčily truhlíky širší. Vyzkoušet můžete samozavlažovací truhlíky.
Jak na to
Při přesazování se rostliny nejprve vyklepnou z pěstebního květináče tak, aby se neporušil kořenový bal. Jejich rozmístění v truhlíku záleží na vás. Pomocí lopatky nebo ruky se bal do truhlíku umístí tak, aby byly kořeny řádně zapuštěné. Truhlík není dobré naplňovat substrátem až k povrchu. Na většině nádob je optická ryska (cca 3 cm pod hranou), jež milovníkům bylinek napoví, kde končí substrát. Po vysazení substrát kolem každé sazeničky rukou lehce umáčkněte.
Pak už jen postavte truhlík na okno. Čím více mají bylinky slunečního svitu, tím budou aromatičtější. Po výsadbě rostlinky vždy hned zalijte. Do samozavlažovacího truhlíku doplňte také vodu do zásobníku, jinak truhlík opatřete miskou.
Bylinky na vaření
Tato skladba bylinek se výborně hodí do polévek. Pažitkou a petrželkou lze ochutit zeleninový a masový vývar. Tymián nesmí scházet v masových vývarech včetně rybích, dobromysl zase v bramboračce. Dobromysl a tymián dohromady pozvednou gulášovku. Trocha maggi, které má výraznou chuť, se přidává ke konci varu tak, aby v pokrmu nedominovalo, ale krásně jej scelilo a nabídlo špetku pikantnosti.
Jak je sklízet
Až se oteplí, bylinkám prospěje pobyt venku, časem jim také přilepšete hnojivem určeným na tyto rostliny. Nemáte-li opravdu jinou možnost než je pěstovat doma, počítejte s tím, že postupně zeslábnou a budete je muset obměnit. V každém případě z nich ale sklidíte dostatek natě. Neseřezávejte je však až těsně u země, vždy ponechte drobné strniště 3 až 4 cm vysoké. Pouze petrželku a pažitku můžete ustřihnout úplně nad zemí.
Připravila: Věra Hájková