Bydlení

Chaty a chalupy v ohrožení: podívejte se na jejich zabezpečení očima zloděje

Zkuste si zahrát na zloděje a podívejte se na svou chatu či chalupu cizíma očima. Nebo si k tomu pozvěte kamaráda, který u vás ještě nebyl. Možná budete překvapení, kolik volných cest případnému zloději vlastně nabízíte.

A protože při krádeži jde kromě snahy o co nejmenší nápadnost (vzhledem, hlukem a podobně) také o čas, připravili jsme pro vás orientační časový přehled, za jak dlouho můžete být o něco chudší. 

Když je objekt vytipovaný 

Profesionální lapka se zbytečně nezdržuje. Za několik minut může mít jasno v tom, zda mu objekt stojí za vykradení, či nikoliv. A jde na věc. Hlavní přístupové cesty představují okna a dveře. Některé vchodové dveře jsou už tak staré, že by snad stačilo se do nich jen opřít a bude otevřeno. Kromě nich se nabízí vlézt do domu třeba světlíkem nebo okénkem ve sklepě. A když necháte dražší zahradní techniku v kůlně, která má poněkud omšelý zámek, je to vlastně totéž, jako kdybyste své věci nenechavým rukám dobrovolně předali. 

Umístění objektu a čas vykradení 

Když se chata či chalupa nachází v centru vesnice se stálými obyvateli

Lidé se dobře znají a kdokoliv cizí je ihned odhalený, a ještě je k vám vidět z okolních domů, zloděj musí doslova sprintovat. 

Tipovačka: 5 minut, zdolávání překážek: 5 minut, loupež: 5 minut 

Když je rekreační objekt na okraji vesnice se stálými obyvateli

Rovněž platí, že tady se lidé navzájem znají. Akorát může chybět dům poblíž, z něhož zvídavá sousedka lupiče bleskově odhalí. 

Tipovačka: 10 minut, zdolávání překážek: 5 minut, loupež: 10 minut 

Když jde o zázemí v chatové kolonii a chalupářské vesnice v sezoně

Tady už nastává problém. Sousedé nemusí poznat cizí osobu, i kdyby bylo do rekreačního objektu dobře vidět. Zloděj je totiž může zmást svým sebejistým chováním. 

Tipovačka: 15 minut, zdolávání překážek: 5 minut, loupež: 10 minut 

Když jde o zázemí v chatové kolonii a chalupářské vesnici mimo sezonu

Kromě výše uvedeného se přidává poměrně zásadní fakt: většina sousedních objektů bude prázdných. Času má zloděj tedy dost. 

Tipovačka: 25 minut, zdolávání překážek: 15 minut, loupež: 25 minut 

Když jde o rekreační objekt na samotě

Pak jen máloco zloděje zaskočí. 

Tipovačka: 25 minut, zdolávání překážek: neomezeně, loupež: neomezeně 

Dveře se stopkami v ruce 

Čas, který lapka potřebuje k překonání zámku, vyplývá ze zařazení výrobku do určité bezpečnostní třídy. „Je logické, že zloději raději volí objekty, do kterých se dá vniknout rychle a za pomoci jednoduchého nářadí,“ uvádí Jitka Vozábová ze společnosti TOKOZ. A dodává, že například u zámků zařazených do 3. bezpečnostní třídy platí, že musí odolávat alespoň pět minut síle páčidla, kladiva nebo vrtáku. A zámky ve 4. bezpečnostní třídě dokonce 10 minut elektrické vrtačce, sekeře nebo kilo a čtvrt těžkému bucharu. Následující porovnání se týká toho, za jak dlouho překoná tu či onu překážku zloděj profík či amatér. 

Staré venkovní dveře či běžné interiérové dveře uzamčené dózickým zámkem 

amatér 2 minuty profesionál 1 minuta 

Pevné dveře se zámkem ve 3. bezpečnostní třídě 

amatér 30 minut profesionál 5 minut 

Pevné dveře s visacím zámkem ve 3. bezpečnostní třídě včetně ochranné petlice

Amatér 20 minut profesionál 10 minut 

Pevné dveře se zámkem ve 4. bezpečnostní třídě 

amatér  patrně nepřakoná profesionál 15 minut 

Z výše uvedeného je nad slunce jasné, že kvalitní zámky výrazně ztíží zlodějskou cestu. Někdy až tak, že ho od jeho úmyslu odradí. 

Připravila: mar 

Foto: TOKOZ


Diskuze: příspěvků