Bydlení

Chcete vlastní či nové bydlení? Na co si dát pozor.

Sbírání kytiček

Sen o vlastním bytu či domě je krásné realizovat, když víte jak na to. Nenechte se však okouzlit prvním dojmem, pečlivě si naplánujte každý detail a všímejte si i zdánlivých maličkostí.

Sestavte si podrobný seznam jednotlivých úkonů, jež je třeba řešit, a postupujte krok za krokem. Co byste kromě jiného neměli opomenout? 

O peníze jde v první řadě 

Do celkového finančního plánu zahrňte nejen všechny položky související se stavbou (rekonstrukcí) či nákupem nového bytu (domu), ale také určitou rezervu. Pokud stavíte, byl by zázrak, kdyby se vám povedlo dodržet původní rozpočet. Ovšem ani u „hotové“ nemovitosti nemusíte mít vyhráno, protože ceny bytů stoupají (zejména ty menších rozměrů). Počítejte také s náklady typu služby notáře, odhadce a jiných odborníků, poplatek za úschovu peněz, správní poplatky, daně a jiné. 

Právě u daní nastala před půl rokem zásadní změna: 4% daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující. Další změna proběhla v dubnu letošního roku a týká se hypoték. „Zákon o poskytování hypotečních úvěrů už neumožní bankám poskytovat tzv. 100% hypotéky. To znamená, že pro sjednání půjčky musíte doložit i část peněz z vlastních zdrojů,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Když kupujete nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře a dohodnete se na smlouvě a ceně, tehdy obvykle realitní kancelář požaduje zálohu. Z ní si pak strhne provizi. Bude-li provize součástí kupní ceny, lze ji financovat z hypotéky. 

Šálivý první dojem 

Bez finančního plánu těžko uvažovat o vlastním bydlení., ale hned pak následuje správný výběr. Dejte si pozor na emoce a ukvapené závěry. V novostavbě vás třeba uchvátí krásný výhled z obýváku do zeleně, a pak pominete fakt, že se z druhé straně domu začne zanedlouho stavět další bytový dům, tudíž odsud nebude výhled tak uchvacující. Obezřetnost platí i pro starší zástavbu. Pokud jste až dosud neměli vytoužený balkon a nyní se zdá, že vaše přání bude splněné, nenechte se tím „ošálit“ a pokračujte v podrobné prohlídce bytu. Nebo ještě lépe – pozvěte si k tomu odborníka. Který uvidí například i počínající plíseň nebo vás upozorní na zastaralé potrubí (sanitu, okna…), jehož výměna vás nemine. 

Zajímejte se jak o nemovitost, tak o pozemek. Vyplatí se nahlédnout do katastru nemovitostí a zjistit majetkovou situaci, například zda na pozemku či nemovitosti nevázne „služebnost“ (dříve věcné břemeno). V případě stavby nového domu prověřte, zda je parcela skutečně stavební, což zjistíte prostudováním územního plánu. V jeho grafické části najdete i záplavové oblasti a další limity pozemku. 

Dostatek času na „papírování“ 

Před vámi je mnoho administrativních kroků, nicméně základ představuje kupní smlouva. Rozhodně ji nepodepisujte, pokud neobsahuje všechny náležitosti a něčemu nerozumíte. Nemovitost musí být ve smlouvě přesně specifikovaná: adresa, označení v katastru, výměra. Pokud by na pozemku vedle kupovaného domu byly ještě další objekty nezaevidované v katastru, o jejich zaevidování se musíte postarat. Vodítkem se můžou stát vzory smluv dostupné na internetu, ale nikdy nevíte, zda jsou stoprocentně v pořádku. Jistotu získáte, když budete smlouvu konzultovat s advokátem či notářem. 

Pak ji podepište alespoň ve třech kopiích: kromě sebe a prodávajícího ještě pro katastr. Je dobré do ní zahrnout i podmínky pro výplatu kupní ceny. Obvykle se využívá úschova peněz a v tom případě je třeba mít jasno, jak a kde budou peníze uschované, kdy a na jaký účet se uvolní. Stejně se s druhou smluvní stranou domluvte, kdo a kdy dá návrh na vklad do katastru a zaplatí poplatek. Zřejmé musí být i to, kdy dojde k předání klíčů. 

Připravila: mar 

Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL