Domácnost

Chovatelé koček: na jaře pozor na otevřené ventilačky

Sbírání kytiček

Jaro je tu a s ním přichází čas otevřených oken a ventilací. Chovatelé koček si ale musejí dát pozor na to, že právě oblíbené ventilačky představují pro jejich miláčky riziko. Zvědavé kočky se jimi snaží dostat ven, jen málokdy však skončí nezaklíněné. Prevence v podobě ochranných mřížek je přitom otázkou pár stokorun.

Po vlhkých a chladných měsících se s příchodem jara ve velkém otevírají na domech a bytech oblíbené ventilačky, aby si lidé konečně užili svěží vzduch. Pokud s vámi však domácnost sdílí kočka, zbystřete. „Právě otevřené ventilačky pro naše domácí šelmičky představují nebezpečí. Kočka je tvor velice zvídavý, a proto je otevřená ventilace opravdu velké lákadlo. Bohužel může pokus zdolat tuto štěrbinu zvířeti způsobit zranění,“ upozorňuje Bedřich Synek, ředitel společnosti PetExpert, která se specializuje na pojištění domácích mazlíčků.

Syndrom sklápěcího okna

Zní to sice trochu jako nemoc, ale ve skutečnosti se jedná o označení souboru zranění, která typicky vznikají při uvíznutí kočky v prostoru ventilace. Mezi ně patří například zhmožděniny, zlomeniny, ale i poškození vnitřních orgánů. Kočka se samozřejmě snaží nacpat do větší mezery u vršku okna, vahou ale zapadne hlouběji do úzkého prostoru a tam se zaklíní. Dostane se tak do šoku, začne sebou škubat a skřípne se ještě víc. Tím se jí sníží krevní průtok do zadní části těla a v důsledku změny proudění krve, ale i vnitřních zhmožděnin tkání dochází k tvorbě sraženin.

Není to maličkost, k veterináři rozhodně jděte

Pokud najdete svou kočku zaklíněnou ve ventilačce, ihned po vyproštění ji zavezte k veterináři, a to i tehdy, kdy se zvíře zdá na první pohled v pořádku. Vnitřní zranění nemusejí být totiž na první pohled patrná. „Zvíře si může z nepěkného zážitku odnést trvalé následky v podobě mechanického poškození pohybového aparátu, obvyklé jsou však i potíže neurologického charakteru. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho byla kočka zaklíněná,“ podotýká Bedřich Synek.

Opatrnost mnohdy nestačí, vsaďte na zábrany

S kočkou v domácnosti se tedy rozhodně nevyplatí nechávat otevřené ventilačky bez dozoru. Nelze ale spoléhat, že je vždy osobně uhlídáte, proto je k nezaplacení prevence. Skvěle poslouží ochranné mřížky na výklopná okna. Mřížka zakryje celý volný prostor ventilace na okně a zajistí tak zvídavé kočce bezpečí. A pořídíte ji obvykle za cenu kolem stokoruny až dvou. Rovněž existují pojistky, kterými lze prostor ventilace nastavit tak, aby se do prostoru ani mrštná kočka nedostala.

Připravil: Lukáš Pololáník

Zdroj informací: PetExpert
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků