Jak se měří kondice

Pokud vás zaujal náš článek týkající se pulsmetrů, dnes přinášíme volné pokračování, ve kterém se dozvíte něco málo o zátěžových testech.

Titulka pro: Jak se měří kondice
Zobrazit fotografii v galerii
Jak už jsem psala, tepová frekvence a hodnoty jednotlivých zón se dají odvodit od obecných vzorců, které vycházejí z věku a pohlaví. Většinou bývají uvedeny v návodech pulsmetrů, najdete je určitě i na internetu a nějaký čas si s nimi vystačíte.Takové hodnoty jsou ale nepřesné a vůbec nemusí odpovídat úrovni vaší kondice. Takže pokud to myslíte se sportováním a třeba i hubnutím vážně a chcete vědět, jak na tom jste, nechte se změřit. Samozřejmě to neznamená, že bez pulsmetru a znalostí své „tepovky“ nemůžete sportovat.
 
Vždycky je lepší dělat něco než nic, a to i když neznáte přesnou tepovou frekvenci a dáváte si do těla víc, než je třeba. Ale pokud chcete cvičit tak, aby to přinášelo výsledky, pak to určitě smysl má, protože své tepové frekvenci můžete přizpůsobit svůj tréninkový plán a způsob cvičení.
 
 

Jak to tedy je?

 
Pro efektivní trénink a pro hubnutí je ideální cvičit v tzv. aerobní zóně, která odpovídá cca 65-80 % vaší maximální tepové frekvence (proto je vhodné ji znát). A i když vám „tepovka“ občas vyběhne o kousek výš, nevadí. Důležité je strávit v této zóně co nejvíce času. Při pravidelném tréninku se vám zlepší kondice, vytrvalost a můžete očekávat i snížení hmotnosti, protože v této zóně dochází ke spalování tuků.
 
 

Zátěžový test

 
Samotné měření nevyžaduje žádnou přípravu, objednat se můžete hned. Zátěžový test může podstoupit každý, není určen jen pro vrcholové sportovce, ale i pro ty výkonnostní či rekreační. Vyšetření provádějí specializovaná pracoviště sportovní medicíny nebo tělesné výchovy a sportu, a to buď za použití speciálního bicyklového ergometru (něco jako rotoped), na běhátku, případně na veslařském trenažéru. Pokud se věnujete cyklistice, můžete na některých pracovištích absolvovat test i na cyklistickém trenažeru, tedy na svém vlastním kole, které se do něj upne. Záleží, co vám je příjemnější, případně, jak je dané pracoviště vybaveno. Na to se proto při objednání přeptejte. Na testy si s sebou vezměte sportovní oblečení, lahev s vodou, ručník a hygienické potřeby (po testu uvítáte možnost se osprchovat).
 
Vlastní test trvá dvacet až čtyřicet minut. Během nich absolvujete několik zátěží, z nichž každá trvá několik minut. To znamená, že během zátěže poběžíte či budete šlapat do pedálů, přičemž se budete řídit pokyny lékaře, takže nemějte strach, že nevíte, co vás čeká nebo co máte dělat. Během testu vám budou neustále měřeny hodnoty tepové frekvence a bude sledována hladina kyseliny mléčné (laktátu) v krvi. Proto se po každé zátěži odebírá krev z ušního lalůčku nebo z prstu.
 
Výsledky testu se dozvíte vzápětí. Lékař s vámi jednotlivé výsledky projde a vše vám vysvětlí. Dozvíte se, jakou máte kondici - aerobní a anaerobní práh, jaká je vaše vytrvalostní úroveň a jak při zátěži reagujete apod. a také získáte rady a doporučení jak sportovat, aby to mělo smysl a přinášelo výsledky.
 
 

Zátěžový test provádějí například:

 
Autor: Šárka
Foto: cyklotrenink.com
8. 4.2015

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Super článek, díky za tip,kde si muzu zajít na zátěžovy test.

ODPOVĚDĚT

0

Také jsem absolvovala zátěžový test a překvapilo mě, jak jsem předtím sportovala ve vysokých tepových frekvencích. Myslela jsem si, jak makám. Byla jsem unavená a tuk nešel dolu. Pak jsem zvolnila a tůček se i trochu rozpustil :-)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí III.

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí III.

V minulých dílech jste se dozvěděli, jaké máte dodržovat stravovací návyky, pokud chcete zdravě hubnout....

Titulka pro: Zbavte se tuku na břiše

Zbavte se tuku na břiše

Trápí vás tukové zásoby v oblasti břicha? Bohužel vás netrápí jen z hlediska estetiky.

Titulka pro: Sportovní ředitel TK Sparta Praha Petr Luxa radí, jak mají trénovat malí tenisté

Sportovní ředitel TK Sparta Praha Petr Luxa radí, jak mají trénovat malí tenisté

Baví vašeho potomka tenis a máte pocit, že má talent? Pokud je tomu opravdu tak,...

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

AMARYLLIS

Dostala jsem tip na Amaryllis centrum, nabídli mi k ...

HUBNUTÍ

Dámy, hubla některá z vás s poradcem? A pokud ano, tak na koho ...

VITAMÍNY PRO KOJENCE

Dobrý den, zkoušel někdo vitamíny v jiné formě než ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz