Zdraví

Člověk je na baterky: Jak zacházíte se svou energií

Jak si myslíte, že fungujete? Je člověk tak výjimečný, že funguje jinak, než vše ostatní? Není. Vlastně fungujete stejně, jako váš mobil, počítač nebo tablet. A jako vše ostatní. Na energii.

Nikdy jindy v historii lidé neřešili dobíjení, jak oposledních pár let. Bez různých nabíječek a powerbank se už prostě neobejdeme. Musíme dobíjet počítače, tablety, mobily, hodinky a mnoho dalších „tak důležitých gadgets“. 

Jen si uvědomte, kolik energie a přemýšlení věnujete tomu, abyste měli všechny tyto „hračky“ řádně nabité. A jak vyvádíte, v jakém jste stresu, když zjistíte, že máte vybitý mobil nebo počítač. A nedej bože, když zjistíte, že jste nechali nabíječku doma. 

Kromě nabíjení jsme také vymysleli spousty nástrojů a aplikací, jak energii těchto přístrojů šetřit, aby nám baterie vydržela co nejdéle. Máme různé screen savery, sleepmody, aplikace, které nám hlídají, že jiné aplikace moc „nežerou baterku“ chráníme baterky našich přístrojů. 

Teď se ale podívejme, na jinou důležitou „hračku“ pro váš život –vaše tělo. Víte, že vaše tělo má svoji základní baterii, která zajišťuje hlavní funkce těla? Víte, že je nabitá na 120 let? A víte, že má sekundární baterii, která má sloužit k aktivní činnosti těla? A víte, jak se nabíjí? 

Vaše tělo se z tohoto pohledu vůbec neliší od vašeho smartphonu či notebooku. Má baterie, které umožňují jeho využívání. Tyto baterie potřebují dobíjet. 

Hlavními nabíječkami vašeho těla jsou: 

1.Strava 

2.Prostředí–vzduch 

3.Slunce 

Pokud tyto tři nabíječky neustále „zapomínáte doma“ –tj. nevyužíváte je, pak se vaše aktivní baterie velmi brzy vybije. Abyste byli schopni činnosti, přepne vaše tělo na základní baterii a čerpá z ní energii, kterou ale tělo potřebuje pro funkci vašich životních orgánů, které mají nastavenou funkcionalitu na 120 let. 

Když ale tuto baterii využíváte pro jiné činnosti, berete energii orgánům a ty pak mají méně energie a nevydrží 120 let. Tím si automaticky zkracujete život. Takže pokud špatně jíte, pohybujete se ve špatném prostředí a nevyužíváte Slunce, pak si automaticky zkracujete život. 

Pokud víte, jak využívat spořiče energie u počítače či mobilu, tj. různé screen savery či sleep mody, měli byste vědět, že i tyto „aplikace“ má k dispozici vaše tělo. Říká se jim odpočinek a spánek. Čím více je budete využívat, tím déle vám vydrží základní baterie a dožijete se poměrně slušného věku. Pokud je ale využívat nebudete, může se stát, že vaše baterie bude vybitá ještě před ukončením své běžné životnosti. 

Bohužel většina lidí se chová z tohoto pohledu lépe ke svému mobilu, než ke svému tělu. Ale nový model těla si koupit nemůžete. Mobil ano. Tak příště, až budete shánět nabíječku k mobilu, ujistěte se, že máte také nabíječku pro své tělo.

Autor: Jiří Čerňák, cernakinteriordesign.webs.com 

Foto: iStock


Diskuze: příspěvků