Co byste měli vědět, než začnete prodávat kosmetiku 1. díl

V poslední době se mnoho žen pustilo do výroby vlastních mastiček, přírodních krémů nebo tonik. Ty pak prodávají na různých akcích a trzích.

Co byste měli vědět, než začnete prodávat kosmetiku 1. díl
Další 2 fotografie v galerii

Přitom si některé z nich neuvědomují, že každý kosmetický výrobek, který se v České republice prodává, musí splňovat určité podmínky. Jaké podmínky to jsou, jsme se zeptali Bohuslavy Kováčikové z CPSR – EU Experts s.r.o. 


Společnost CPSR – EU Experts s.r.o. se zabývá zpracováním kompletní Informační dokumentace k přípravkům a posouzením bezpečnosti kosmetických přípravků. 


Co je kosmetický přípravek? 

Za kosmetický přípravek se z pohledu legislativy považuje jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů. 


Co musí splňovat výrobek, který chce jeho výrobce uvést na český trh? 

Kosmetický přípravek uváděný na trh v České republice, stejně jako v jakékoli jiné členské zemi EU, musí splňovat aktuální platnou evropskou legislativu pro kosmetiku. Základním nařízením je nařízení (ES) č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích, které by si měl pročíst každý výrobce kosmetiky. Kromě povinností výrobce/dovozce/distributora je zde uvedeno, jak by měly být výrobky značeny, jaké postupy by měly být dodržovány při výrobě a v přílohách nařízení jsou potom uvedeny látky zakázané či nějakým způsobem omezené. Dalším důležitým nařízením je nařízení (EU) č. 655/2013 zabývající se tvrzeními používanými v souvislosti s kosmetickými přípravky. Je nutné, aby si výrobci uvědomili, co to vlastně kosmetika je a jaké může mít účinky. Často se setkáváme se „zázračnými“ preparáty, které dokáží úplně všechno. Nepravdivá a přehnaná tvrzení potom končí pokutou ze strany kontrolních orgánů. Našim zákazníkům proto pomáháme nejen s povinnostmi stran dokumentace, bezpečnosti a registrace, ale právě také s etiketami a případnými tvrzeními. 


Pokud se vrátím k otázce a jednoduše odpovím – Výrobek, který chcete uvést na trh v ČR musí být především bezpečný, proto je potřeba nechat si jeho bezpečnost ověřit hodnotitelem bezpečnosti, který Vám vydá Zprávu o bezpečnosti kosmetického přípravku. Výrobek i odpovědná osoba (fyzická nebo právnická osoba sídlící na území EU, která odpovídá za výrobek a je uvedená na jeho etiketě) musí být zaregistrována v evropském portálu pro kosmetické přípravky (ECAS, SAAS, CPNP). Samozřejmostí by mělo být splnění požadavků na označování. 

Bohuslava Kováčiková ze společnosti CPSR – EU Experts s.r.o. zabývající se zpracováním kompletní Informační dokumentace k přípravkům a posouzením bezpečnosti kosmetických přípravků.

Bohuslava Kováčiková ze společnosti CPSR – EU Experts s.r.o. zabývající se zpracováním kompletní Informační dokumentace k přípravkům a posouzením bezpečnosti kosmetických přípravků.


Jaké povinnosti má výrobce a jaké distributor? 

Výrobce (budu-li mluvit o případu, že se jedná o osobu/firmu sídlící v ČR) je automaticky odpovědnou osobou za daný výrobek a ručí za splnění legislativních požadavků. Je povinen vyrábět výrobek v souladu se správnou výrobní praxí, zajistit si Informační dokumentaci k přípravku včetně posouzení bezpečnosti, zaregistrovat sebe a zanotifikovat výrobek do CPNP, zajistit správné označení výrobku, uchovávat veškerou nákupní a prodejní dokumentaci (fakturace, dodací listy) a také sledovat vývoj legislativy. Protože si uvědomujeme, že je toho pro malovýrobce mnoho, snažíme se jim zprostředkovávat kompletní servis a zároveň za ně sledujeme legislativní vývoj, přičemž je v případě potřeby kontaktujeme a informujeme. 


Distributor má na trhu o něco jednodušší roli. Distributor ručí především za správný doslovný překlad a náležitosti etikety, kontroluje trvanlivost a případné porušení obalového materiálu. Pokud by shledal nějaký nesoulad na etiketě nebo třeba poškozený obal, je povinen zastavit distribuci a informovat o tom neprodleně odpovědnou osobu. Stejně jako odpovědná osoba (výrobce) je i distributor povinen se registrovat v evropském portále pro kosmetické přípravky. Zde se v rámci distribuce pouze přihlásí k přípravku, který chce distribuovat a který tam již zanotifikovala odpovědná osoba v rámci svých povinností. 


Pokud výrobce nebo distributor zjistí, že by mohl výrobek dodaný na trh ohrozit zdraví spotřebitele, je povinen o tom neprodleně informovat místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, výrobek okamžitě stáhnout z trhu a provést nápravná opatření. 


Možná by bylo dobré zmínit také pojem „dovozce“. Kromě dam, které si vyrábějí kosmetiku sami doma, je také celá řada lidí, kteří kosmetiku dováží ze zemí mimo EU. Netuší, že tímto krokem se stávají odpovědnými osobami za dané výrobky, přestože ty výrobky fyzicky sami nevyrábí. Pokud se dovozci rozhodnout dovezené výrobky prodávat v EU pod svým jménem/známkou, musí splnit všechny povinnosti odpovědné osoby.


Pokud máte na paní Kováčikovou nějaké dotazy, pošlete nám je na redakční email redakce@mezizenami.cz.


Připravila: Katka
Foto: archiv, 

DISKUZE K ČLÁNKU

5

dělám si konopnou mast...ale prodávat jí nebudu ta se musí darovat aby pomohla

ODPOVĚDĚT

2

DO toho se určitě nepustím

ODPOVĚDĚT

4

prodávat kosmetiku? to ne

ODPOVĚDĚT

2

Prodávat a hlavně vyrábět by mne nenapadlo. Každý to má jinak.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak podnikat on-line: přečtěte si rady on-line specialistky Marie Venclíčkové

Jak podnikat on-line: přečtěte si rady on-line specialistky Marie Venclíčkové

Dnes pro vás máme rozhovor s Marií Venclíčkovou, se kterou si povídala Petra Krajčinovič o...

Titulka pro: 7 kroků k úspěšnému e-shopu

7 kroků k úspěšnému e-shopu

Lámete si hlavu, jak zvýšit šance na úspěch svého e-shopu? Nechte se inspirovat několika radami,...

Zápisník zhýralé matky: O čem ženy sní a bojí se realizovat 1. díl

Zápisník zhýralé matky: O čem ženy sní a bojí se realizovat 1. díl

Víte, že každá třetí žena o podnikání sní, ale pouze osm procent svůj sen dotáhne...

Jak zvládat sociální sítě: Pomůže vám kvalitní on-line kurz

Jak zvládat sociální sítě: Pomůže vám kvalitní on-line kurz

Díky sociálním sítím nejen budujete svou značku, ale lze se díky nim snadno dostat k...

Titulka pro: Farmářské trhy - jak nakoupit a neprohloupit

Farmářské trhy - jak nakoupit a neprohloupit

Nakupujete rádi na farmářských trzích? Měli byste na nich moci koupit hlavně čerstvé zboží z...

Titulka pro: Marta a Petr Jandovi sází na papáju

Marta a Petr Jandovi sází na papáju

Marta Jandová se svým tátou k sobě mají velmi blízko. Denně si volají, neustále se...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz