Zdraví

Co je to bioimpedance a jak fungují přístroje na měření tuku

Zajímáte se o zdravý životní styl a hlídáte si svoji hmotnost? Sportujete a chcete vidět výsledky? Pak jste se už určitě setkali s přístrojem, který dokáže změřit množství tělesného tuku. Přečtěte si, co je bioimpedance, a jaké hodnoty můžete s pomocí bioimpedančních přístrojů sledovat.

Jak bioimpedanční přístroj vypadá

Přístroje se mohou vizuálně lišit. Buďto se jedná o malé měřicí jednotky, které odnesete v tašce, nebo jde o velký přístroj, který stojí na konkrétním místě u výživového poradce nebo ve fitku. Někde můžete narazit i na kaliper, což jsou kleště pro měření podkožního tuku.

Technologie

Bioimpedance (Bioelectrical Impedance Analysis – BIA) je běžně používanou metodou pro stanovení tělesné kompozice. Základním principem je použití stanovení tělesného odporu – proud prochází tělem, zejména svaly (konkrétně FFM – fat free mass = beztuková hmota). Na základě tohoto odporu je stanoveno množství FFM a TBW (Total Body Water = celková tělesná voda) a z hmotnosti vypočteno množství tukové tkáně (BFM – body fat mass).

SF-BIA a MF-BIA

Rozdílné frekvence

Existuje rozdíl ve způsobu průchodu proudu tkáněmi v závislosti na jeho frekvenci. Nižší frekvence (50 kHz a méně) projdou po buněčné membráně a vyšší (200 kHz a více) skrze buňku. Přístroj tak může určit i obsah intra a extracelulární tekutiny/vody (parametry ICW a ECW – intra/extracellular water). Jednodušší přístroje mají pouze jednu frekvenci, a tak je rozsah měřených veličin mnohem nižší než přístroje s několika frekvencemi.

Použití segmentového modelu

Tělo lze brát jako jeden segment, ale přesnější je jeho rozdělení na 5 segmentů (2 ruce, 2 nohy a trup) – délky jednotlivých kompartmentů jsou stanoveny na základě antropometrických údajů (hmotnost, výška, pohlaví). Proto nejlepší přístroje používají všeho uvedeného – multi-frekvenční technologii (více frekvencí a větší počet měření zvyšují přesnost) a 5segmentové měření. V domácích podmínkách takovýto přístroj pravděpodobně nenajdete, protože cena je velmi vysoká, u top modelů se pohybuje až v řádu několik set tisíc. Přístroje měřící jednotlivé segmenty pomocí více frekvencí lze zařadit do kategorie DSM-BIA.

Limity

Každá metoda má svoje limity. Pro přesné určení složení se jako referenční metoda dá považovat DEXA a CT (Dual-energy X-ray absorptiometry a výpočetní tomografie). Obě metody jsou ale drahé, časově náročné a pro běžné použití tedy nevhodné. Někteří výrobci je používají jako referenční pro kalibraci svých přístrojů a ověření matematických modelů. MF-BIA je považována za dobře použitelnou v rozmezí BMI 18 do 34 kg/m².

Tip: Body Mass Index (BMI) je ukazatelem normální tělesné hmotnosti, podváhy, nadváhy či obezity. Svůj BMI index si jednoduše vypočtete pomocí kalkulačky BMI.

Jaký přístroj na měření tuku si vybrat?

Na trhu je celá řada přístrojů, které používají různé technologie, různé počty frekvencí a různé formy výstupu. Pro domácí použití dostačuje jednodušší přístroj, klidně pouze s jednou frekvencí. Měl by i tak obsahovat elektrody na ruce i nohy (tedy ve výsledku 8 elektrod – pro každou končetinu dvě). S takovým přístrojem lze velmi dobře sledovat hmotnost i procento tuku, ale přesnost bude nižší než u přístrojů profesionálních. Do této kategorie spadá např. Tanita BC-601 nebo Tanita BC-545.

Pro profesionální použití je potřeba vybírat mezi přístroji využívající více frekvencí. Některé z těchto přístrojů se kalibrují samy při každém spuštění. Více frekvencí a odpovídající matematický model zajistí široké spektrum výsledků – sledovat tak můžete i denzitu kostní tkáně (orientační číslo), poměry mezi ECW a ICW (tedy sledovat otoky a případně i záněty), a zajímavým číslem je i množství viscerálního tuku udávaného v cm². Z možných firem tak můžeme jmenovat Bodystat, Jawon a nebo téměř zlatý standard InBody (přístroje InBody mají velmi povedený grafický výstup). A pokud chcete totální TOP, můžete si vybrat přístroje InBody 770 nebo Tanita MC-980.

Měření tělesného tuku
Měření tělesného tuku

KP

Zdroj informací: spolukiladolu.cz
Zdroj fotografií: shutterstock.com, spolukiladolu.cz
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků