Rodina

Co máme společného s mravenci: budují příbytek a pěstují houby

Také tu a tam o někom řeknete – ten je chytrý jako liška, věrný jako pes nebo pilný jako včelka? Přisuzování lidských vlastností zvířatům není nic neobvyklého. My však máme hodně společného i se zvířecími druhy, u kterých bychom to vůbec nečekali. Stačí, když si připomene drobný blanokřídlý hmyz – mravence.

V čem jsme stejní?

Nejen lidé, i mravenci budují velké příbytky. Místo security pak jejich domovy hlídají stráže, které na noc „brány“ zavírají. Každý mravenec má určenou nějakou roli. Jeden shání potravu, druhý pečuje o potomky, další staví nový domov anebo se stará o královnu. Připomeňte si, podobně jsme se chovali i my lidé v dobách, kdy zemím vládli králové.

My máme dobytek, oni zase mšice

V útrobách svého domova mravenci pěstují houby a jako my chováme dobytek, oni „chovají“ hmyz kvůli jeho sladkým výměškům. Řekli byste že jedna mravenčí komunita dokáže ze mšic dostat až 500 kg medovice za rok? Mravenci dojí mšice jen poněkud jinou formou – poklepají na ně tykadly a ony začnou automaticky vylučovat mok. Ovšem stejně jako my i oni se o své „stádo“ starají. Mšice přenášejí z květiny na květinu, vybírají pro ně nejchutnější rostliny, čistí je a chrání před predátory. Někteří mravenci se dokonce v zimě starají i o jejich vajíčka a larvy v podzemí.

Inteligentní tvorové

Když si mravenci domů přinesou úlovek a už se jim nevejde do chodbiček mraveniště, nečekají, a okamžitě chodbičku rozšíří. A až nebude potřeba tak velký prostor, pak ji zase zúží. Jejich „zemědělství“ se dá rozdělit dokonce na rostlinné a živočišné.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: en.wikipedia.org/wiki/Ant, Minimax TV
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků