Oteklé nohy, metličky a křečové žíly nejsou právě to, co by ženy chtěly na svých nohách vidět. Jediným způsobem, jak zabránit dalšímu zhoršování, je včasná prevence hned při prvních příznacích. Pokud se to týká i vás a v létě máte problém obout oblíbené boty, je ideální čas začít se právě nyní řídit podle těchto rad.
Pokud chcete posilovat, tak vleže
Pohyb zrychlí krev v žilách a je tak skvělou prevencí vzniku křečových žil. „Pravidelná chůze nebo běh působí blahodárně na řadu kardiovaskulárních chorob, křečové žíly nevyjímaje. Speciálně pro ně je důležité zapojení žilně-svalové pumpy, která napomáhá dobré práci žilního systému dolních končetin,“ říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a z Centra žilní chirurgie VASCUMED. I u pohybu platí nějaké „ale“. Naopak omezte cvičení s těžkým závažím. Při jejich zvedání se hlavně ve spodních částech těla zvyšuje nitrožilní tlak a krev pak nemůže plynule proudit. Pokud si život bez tohoto cvičení nedokážete představit, dávejte přednost posilování vleže a střídejte ho s jógou, pilates nebo strečinkem na podložce. Vhodné nejsou ani aktivity s velkými otřesy a skoky, aerobik a nedoporučuje se ani sjezdové lyžování.
Hledejte pomoc u odborníků
Otoky, metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění. Pomoc ale nehledejte v diskusních fórech, ale navštivte svého praktického lékaře. Ten vám v případě potřeby může předepsat venofarmaka, léky na posílení žilní stěny, případně kompresní punčochy. „Pokud křečové žíly a další příznaky žilního onemocnění přehlížíte, bude se jejich stav dříve či později zhoršovat. Přitom na druhou stranu při včasné léčbě venofarmaky a kompresními pomůckami můžeme dosáhnout toho, že se žilní onemocnění výrazně zpomalí. Pravdou je, že ale není trvale vyléčitelné. Proto v tomto případě platí, že čím dříve přijdete za svým praktickým lékařem, tím lépe,“ říká praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy.
Na krásu nohou má vliv i strava
Pro správné proudění krve je důležitý také dostatečný pitný režim, nejlepší službu udělají lehké čaje a voda s citronem. Věděli jste, že šťáva u citrusů obsahuje bioflavonoidy, které přispívají k pevnosti žilní stěny? Léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka) určitě nenahradí, ale konzumací citrusů chybu neuděláte. Ve vašem jídelníčku by dále neměly chybět potraviny bohaté na vlákninu, vitaminy C a E a minerály, jako je draslík pomáhající proti nadměrnému zadržování vody.
HROZÍ VÁM KŘEČOVÉ ŽÍLY?
- Křečové žíly se častěji týkají žen. Pravděpodobnost vzniku roste s četností těhotenství.
- Na stav žilního onemocnění má vliv dědičnost, proto se podívejte na nohy svých rodičů.
- Křečové žíly, otoky nohou, pocit těžkých nohou a metličky jsou příznakem chronického žilního onemocnění. Jejich léčba patří do rukou praktických lékařů.
- Nadváha a obezita znamenají velkou zátěž pro celý cévní systém, a proto zvyšují riziko křečových žil.
- Dlouhodobé stání nebo sezení mohou být stejně nebezpečné jako výše uvedené faktory. Vzhledem k tomu, že se podíl lidí se sedavým zaměstnáním zvyšuje, je potřeba začít se věnovat žilám hned při prvních nepříjemných pocitech.
Extrémní teplo a střídání teplot škodí
Projevy žilního onemocnění jsou vždy výraznější v teplém prostředí. Teplo roztahuje žíly, proto třeba v létě mají všichni nateklejší nohy. Nohy se zdravými žilami stačí hodit na chvíli nahoru, zchladit chladnou vodou a je po problému. Pro žílu s oslabenou stěnou takové řešení nestačí. Bez ohledu na okolní teplotu se kvůli nedostatečné funkci žilních chlopní hromadí krev dole v nohách a žíly se tím roztahují. Horko tedy nemoc nevyvolá, ale jen zhorší. Pokud jste milovnicí sauny, zvolte saunový svět s nižší teplotou a vyvarujte se ochlazovacího bazénku s ledovou vodou. Plynulé přechody jsou k vašim žilám daleko milosrdnější. A stejně tak u koupání v horké vodě myslete na to, že vaše oblíbená aktivita může mít i stinnou stránku.
Proč domácí recepty dnes příliš nefungují?
Také máte zaručený rodinný recept proti křečovým žilám? Často se užívají čaje, různé tinktury z rajčat a octa, zábaly z jílů a další metody předávané z generace na generaci. Je možné, že kdysi před dávnými lety to stačilo. Lidé se podstatně více hýbali, netrpěli tolik nadváhou a také neproseděli celou pracovní dobu na jednom místě. To jsou všechno faktory, které se výrazně podílí na vzniku a rozvoji žilního onemocnění. Bohužel v dnešní době je takový způsob řešení nedostačující. Svým nohám různými obklady a čaji jistě neuškodíte, ale jejich efekt na zpevnění žilní stěny je minimální.
O žilním onemocnění se dočtete víc na webu www.zilniporadna.cz nebo v mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“ určené pro pacienty s žilním onemocněním.
Komerční prezentace