Zdraví

Co vám může zakalit zrak?

Sbírání kytiček

Říká se, že láska je slepá. Ale láska není jediný důvod, kvůli kterému nás mohou oči šálit. Jaké jsou ty další?

1. Slzy – bez nich by to nešlo 

Pláčeme, když jsme smutní, něco nás bolí nebo jsme naopak šťastní a dojatí. Sice se říká, „pro slzy nevidí“, ale spíše opak je pravdou. Slzy k našemu oku patří zcela přirozeně 24 hodin denně. Pokud je slzný film narušený, objeví se tak zvaný syndrom suchého oka. Typickými projevy jsou zčervenání, únava očí, pálení, řezání a pocit písku pod víčky. Už dávno přitom neplatí, že unavené a červené oči trápí pouze lidi v kancelářích. Očím můžete ulevit přirozeným odpočinkem, vědomým mrkáním i očními kapkami. Se slzami, je to ale ještě složitější. „Složení slz se s věkem mění. Kvůli tomu už s postupujícími léty nemají optimální složení a neplní tak dobře svou funkci. Tou je zvlhčování povrchu oka tak, aby víčko po povrchu oka dobře klouzalo,“ vysvětluje primář oční kliniky Lexum v Praze MUDr. Ivan Fišer, Ph.D. 

2. Šedý zákal – nejde jen o barvy

Šedý zákal je nejčastější příčinou slepoty ve světě, u nás je ale jednoduše řešitelný. Zákrok, který trvá přibližně 15 minut, se provádí ambulantně a spočívá ve výměně zakalené oční čočky za umělou. 

Hlavní nebezpečí šedého zákalu je v tom, že zhoršování zraku při intenzivním osvětlení, nebo naopak při šeru a činnostech vyžadujících zrakovou ostrost, je postupné. Lidé si často neuvědomují, jak špatně vlastně vidí. „Při řízení auta za šera, ale i při přecházení může být zhoršený zrak důvodem katastrofy. Po zákroku často slyším, že mají pacienti pocit, jako by se pro ně svět znovu rozzářil a ujišťují mě, že si až s obnoveným viděním uvědomují změnu,“ říká o zkušenostech svých pacientů MUDr. Martin Fučík, primář na klinice Lexum v Praze. 

Zákrok není dobré odkládat, a to ani v období pandemie infekčního onemocnění je snížena na minimum (www.ocividnejinapece.cz). „Dezinfekce, nošení roušek a dalších ochranných pomůcek po celou dobu pobytu na klinice je pro nás nyní běžnou součástí pracovní doby. Prostory pravidelně pečlivě větráme, dezinfikujeme a používáme germicidní lampy. Pacienty objednáváme jen do určitého počtu a na čas tak, aby nemuseli čekat a setkávat se tak s dalšími pacienty na delší dobu, než je skutečně nutné,“ říká MUDr. Věra Kalandrová, primářka kliniky Lexum v Brně. 

3. Zamlžené brýle – existuje snadná pomoc 

Většina teplého vzduchu pod ústenkou stoupá vzhůru a brýle se kvůli vodní páře, která kondenzuje na chladnějším povrchu brýlí, zamlží. Stejně jako při příchodu ze zimy do tepla. Existuje mnoho tipů, jak mlžení zmírnit nebo urychlit odmlžení. Žádný ale nefunguje na 100 %. Pokud už nikdy více nechcete zažít zamlžené brýle, využijte možnosti laserové operace očí. Odložení brýlí vám nejen umožní ukázat krásu očí, ale také zmírní riziko zánětu, pokud dáváte přednost čočkám, zpříjemní sportování, a dokonce může znamenat finanční úsporu. Cena operací se totiž pohybuje podle metody přibližně od 10 do 30 tisíc za jedno oko (více např. na www.ocividnejinapece.cz). Kolik vás stojí nové brýle nebo kontaktní čočky na rok?

Komerční prezentace
Foto: Pexels

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků