Akce

Crowdfunding a horský hotel Ještěd: co mají společného?

Sbírání kytiček

V zahraničí funguje crowdfunding už pár let, u nás je tento způsob získávání peněz na zajímavé projekty vlastně novinkou. Oč běží a co vše můžete, když budete chtít, podpořit?

Dnes se dá finančně přispívat téměř na cokoliv. Ale mezi běžným příspěvkem a crowdfundingem je přece jen rozdíl. Zatímco za běžný příspěvek například na znevýhodněné děti či seniory a podobně neočekáváte „protislužbu“, u crowdfundingu si přispěním na určitý projekt cosi kupujete. Ono „cosi“ stanovuje“ organizátor sbírky a tato odměna se samozřejmě může lišit. Vtip celé sbírky je pak v tom, že díky mnoha přispěvatelům může organizátor realizovat projekt, který vyhlásil na webu, tedy když se mu podaří dát dohromady potřebnou částku (tu musí předem stanovit). Pokud se to nepodaří, peníze se vrací těm, kteří chtěli přispět.

 

Co vše se dá podporovat

Záběr projektů je poměrně široký, může jít o podporu vydání nové knihy, CD, filmu, divadelního projektu, výtvarného díla, designu, sportovní události… Projekt si tedy můžete sami vymyslet, představit ho veřejnosti na některém ze specializovaných webů, a díky nim pak zkusit sehnat finance. Jak uvádí například web Katalyzátor, váš projekt má obsahovat úvodní stranu konkrétně popisující projekt, dále formu odměn neboli co získají přispěvovatelé, když se skutečně podaří vybrat celou částku (čím zajímavější spektrum odměn, tím větší šance na příspěvky) a rovněž je třeba stávající i potenciální podporovatele informovat o tom, v jaké fázi se projekt nachází.

 

Jak podpořit Ještěd

Jako příklad podpory si ukažme projekt spolku Ještěd 73, který se už několik let snaží obnovit dávnou krásu tohoto netradičního horského hotelu. Prozatím se spolku povedlo renovovat známý obelisk Rohanův kámen a hotelový salonek, nyní by chtěl rekonstruovat interiér baru Avion (konkrétně jde o výrobu replik originálních barových židlí, křesel a podsvícených stolků). „Vyrobit zdařilé repliky, byť máme kvalitní podklady, není vůbec snadné. Na každém kusu nábytku se podílí několik řemesel, často jsou kvůli rozličným technologiím z různých míst v republice. Cena jednoho křesílka pak vyjde na 31 000 Kč, u podsvíceného stolku dokonce 38 500 Kč,“ říká předsedkyně spolku Milena Lánská.

 

A co za to

Kromě dobrého pocitu máte šanci získat některou z odměn, v závislosti na výši vašeho příspěvku. Může jít o plakát s reprodukcí nákresu pro výrobu stolků v baru Avion s podpisem autora, nebo třeba repliku skleničky z původního ještědského nápojového setu v dárkovém balení, která není v prodeji a zatím ji nelze jiným způsobem získat. Případně budete mít šanci navštívit Ještěd a vidět místa, která nejsou běžně přístupná, a současně zde poobědvat.

Líbí se vám myšlenka podpořit obnovu Ještědu? Pak mrkněte na web Katalyzátoru. A pokud vás tento projekt neoslovil, nabízí se řada dalších, které můžete podpořit. Samozřejmě – když budete chtít. Anebo, jak jsme už zmínili, si můžete vymyslet vlastní projekt.

Připravila: Marcela
Foto: archiv spolku Ještěd 73 (hotelový salonek)
11. 2. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL