Děti

Děti a hygienické návyky: jak je to snadno naučit?

Bojujete se svými potomky v koupelně? Dlouze jim vysvětlujete, co je dobré dělat a proč, ale výsledky nikde? Poradíme vám, jak je naučit hygienickým návykům – snadno a hravou formou.

Každé dítě je jiné, ale totéž platí i o jeho rodičích. Některý dospělý má zkrátka více trpělivosti, když potomkovi například vysvětluje, proč je dobré čistit si zuby, nebo mýt si ruce, a jinému už dochází „dech“. Co vám pomůže? „Sama si moc dobře si pamatuji na všechno, co mě někdo učil formou hry,“ říká herečka Ivana Jirešová, patronka projektu Domestos pro školy. Zkuste to stejně! Ostatně příkazy se stejně málokdy dosáhne cíle.


S písničkou jde všechno lépe

Zmiňované čištění zubů je pro mnohé děti trošku otrava, tak ji proměňte v zábavu. Aby dodržely nejen správný postup, ale i optimální délku čištění, pusťte jim k tomu jejich oblíbenou písničku. Dítko bude vědět, kolik má na čištění času a až dozní poslední sloka, může říci – hotovo!


Nakupujte společně

Barevné zubní kartáčky, pestré ručníky se známými obrázkovými motivy nebo mýdlo zábavného tvaru (lodička, rybička…) děti spíše přivedou do koupelny. A dobrovolně. Vezměte je někdy na náklupy a nechte je vybrat, co se jim líbí.
 

Lovci bakterií

Spojte užitečné s hrou a vysvětlete svým nejmenším, proč je třeba splachovat toaletu po každém použití. Staňte se společně odvážnými lovci bakterií, kteří přece musí zkontrolovat, jak to v „míse“ vypadá. Jistě, bakterie nejsou vidět, i to dětem ale snadno vysvětlíte. A až samy dokážou poctivě splachovat, odměňujte je. Vyrobte jim například odznak lovce z papíru a přidejte reálný příslib – až budeš mít dvacet odznaků (množství volte s ohledem na věk dítěte), sám si můžeš vybrat, jak spolu strávíme sobotu. Chceš raději do kina? Do bazénu? Hrát si s kamarádem…?


Aby nebyly nemocné

Teď nemyslíme vaše děti, ale jejich oblíbené hračky. Pokud si potomci nechtějí mýt ruce, když se vrátí z hřiště nebo před jídlem, vysvětlete jim, že jejich nejmilejší hračky musí zůstat schované. Proč? Právě špinavýma rukama může dítko přenést bacily na panenku nebo autíčko. Co když pak hračka onemocní? To by přece vaše děti nechtěly…
 

Proč? Protože…

Ze zvídavých otázek jde rodičům „hlava kolem“. Jak jim nejlépe vysvětlit, proč je hygiena důležitá? Zkuste to třeba takto: v bytě si vyberte místo, které se nejsnáze uklízí. Pak jednomu potmkovi nasypte na ruce třeba mouku, druhému blýskavé třpytky. A zahrajte si například „zajíček ve své jamce, nebo „zlatá brána otevřená“. Za chvíli bude mouka či třpytky všude kolem. A tady mají děti odpověď na otázku, jak se šíří bacily.


Jděte příkladem

Jste pro ně vzorem. Děti vědomě i nevědomě své rodiče napodobují. Když to dělá máma a táta, tak to přece musí být dobře, ne? Využijte toho a prakticky jim ukažte, že správné hygienické návyky nejsou jen prádzná slova.

 

Připravila: Marcela s využitím zdroje Domestos
Foto: iStock
1. 9. 2015


Diskuze: příspěvků