Kosmetika

Děti na sluníčku

Nezapomínejme, že dětská kůže je citlivější a prostupnější pro UV záření, než je kůže dospělých osob, a nemá ještě vyvinuty všechny přirozené ochranné mechanismy v dostatečné výši. Ochranný film je třeba obnovovat častěji než u dospělých a nejlepší je nevystavovat děti přímému slunění vůbec. Děti na slunci musejí mít vždy pokrývku hlavy i sluneční brýle. I jejich zrak je proti záření méně odolný než zrak dospělých.

Jelikož je kůže vašeho dítěte až pětkrát tenčí, může sluneční expozice v dětském věku významným způsobem ovlivnit riziko rakoviny kůže v dospělosti. Některé průzkumy uvádějí, že až 80 % slunečního záření se v kůži Evropana uloží během prvních 20 let života. Pozor, miminko do 12 měsíců slunci vůbec nevystavujte!

Tipy pro děti na slunci

Pořiďte svému dítěti pokrývku hlavy, která ochrání hlavu, krk, obličej, oči i uši. Vybírejte ze tří následujících variant, všechny ostatní včetně kšiltovky či šátečku bohužel nedostatečně chrání krk, uši a tváře. Klobouk se širokou krempou cca 7,5 cm – redukuje vliv slunečního záření na obličej a oči až o 50 %. Legionářský klobouk – ideálně chrání krk a strany obličeje. Klobouk hluboký kyblíkového typu s krempou cca 6 cm – nasazuje se hlouběji do čela.

Venkovní aktivity vždy situujte do stínu a stín s pohybem slunce následujte.
Stejnému návyku učte vaše děti již od předškolního věku. Nejlepším příkladem ve všech bodech tohoto rádce je pro dítě vaše chování.

V horkých dnech dohlížejte na pravidelný pitný režim, ideální je vlažný čaj. V době mezi 11. a 15. hodinou se sluneční expozici úplně vyhýbejte, hrozí nejen spálení kůže, ale i přehřátí organizmu.

Pokud se chystáte k moři nebo do hor, pořiďte dítěti sluneční brýle, poradí vám v optice. Ideální jsou pružné z nerozbitných testovaných materiálů, které co nejvíce zakrývají oko a dobře padnou. V našich podmínkách ovšem optici radí chránit dětské oči do 3 let pouze kloboučkem, aby se u dítěte, které má oči celé dny ve tmě, nevyvinula tzv. světloplachost.

Oblékejte i v letních měsících dítě tak, aby pomocí nějakých přírodních, případně lehkých syntetických materiálů mělo chráněno co největší plochu těla.
Ideální jsou šortky a sukýnky pod kolena, svrchní oděv pak s rukávky po lokty a nejlépe s límečkem na ochranu krku. Zbytek nezakryté kůže pravidelně mažte.

Cesta autem

Při cestě autem se snažte okna zastínit nějakou textilií. Kočárek pak vždy zastiňujte látkou, která je maximálně prodyšná, neuvrhne dítě do úplné tmy, ale zároveň dobře odstíní slunce i záření jím vydávané. Protisluneční oblečení i stínítka doporučujeme nakupovat případně nechávat vyrábět z látek, které mají UPF (UV Protection Factor) 50+. Další možností ochrany dítěte v kočárku jsou stínítka, která nahradí málo účinný slunečník a jsou k sehnání v univerzální formě na všechny kočárky.

Po celý den chraňte dětskou pokožku krémem s ochranným protislunečním faktorem minimálně 30. Ten má širokospektrou ochranu, znak UVA na obalu a je označen také jako voděodolný. Ovšem i v případě, je-li přípravek na opalování voděodolný, je třeba ochrannou vrstvu obnovovat zhruba každé dvě hodiny.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.moms.com/is-it-safe-for-kids-to-sunbathe/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků