Bydlení

Jak se ochladit v ložnici

V zimě se bez něj neobejdeme, v létě je zase přítěží. Jak eliminovat pocit tepla, abyste se i v horkých dnech dobře vyspali?

Klimatizace je na jednu stranu bezvadná věc, na druhou však její pořízení něco stojí a navíc ne každému svědčí. Ale i bez ní se nabízí dostatek možností, jak se alespoň pocitově ochladit v místě, kde potřebujete skutečně relaxovat a nabrat síly do dalšího dne – v ložnici.

Ochlazení ve stylu „vyrobte si sami“

Často používané větráky víří vzduch a tak získáme dojem chladnějšího vánku, avšak v noci by nás jejich chod dost rušil. A když je navíc nastavíte na svou krční páteř, ráno se můžete dočkat nepříjemného překvapení.

Operativnější řešení slibuje PET lahev se zmrzlou vodou postavená na nočním stolku – pomalu tající led ochlazuje vzduch a orosená lahev jej navíc i zvlhčuje.

Méně modrého světla

Chytré telefony, notebooky, ultratenké televizory, navigace a tablety vyzařují více modré barvy, než je pro lidský organismus vhodné. Nadměrné množství modrého světla negativně působí na biologické hodiny každého organismu.

Pokud se vám špatně usíná či se často v noci budíte, ověřte si, jaké technické vychytávky máte v ložnici. A snažte se jejich počet redukovat na minimum nebo je nejlépe přestěhujte do jiných místností.

Čím se přikrýt

Nejlepší volbou se ukazuj lněné povlečení a prostěradla, jež pocitově ochlazují. Ale ne vždy nám stačí spát jen pod povlakem. Na co tedy myslet při volbě vhodné přikrývky? Přikrývka by měla být lehká, čehož se dosahuje použitím výplně s nižší gramáží. Nejkvalitnější přikrývky jsou plněné dutými vlákny o hmotnosti 200 g/m2. Letní přikrývka se vyznačuje vysokou absorpcí a schopností odvádět vlhkost, termoregulačními vlastnostmi (není pod ní zbytečně moc teplo) i antibakteriálními účinky (kvůli zvýšenému pocení stoupá riziko růstu bakterií).

Volba barev

Ložnice je obecně místem, kde byste neměli používat výrazné, energií nabité barvy (červená, zářivá fialová, žhavá oranžová). Tlumenější nebo neutrální tóny prokážou mnohem lepší službu. Platí to jak pro výmalbu nebo dekoraci stěn, tak pro volbu barev na nábytku včetně postele a samozřejmě i pro výběr dekoru povlaků. Ale také dalších interiérových prvků, včetně například koberečku u postele. Vhodnou volbou barev můžete teplotu v místnosti, byť půjde jen o váš pocit, snížit.

Více klidu

Možná vám to přijde jako zbytečnost, avšak praxe ukazuje opak. Když si těsně před spaním vyměňujete s partnerem názory a „rozžhavíte se do ruda“, těžko se vám bude dobře usínat.

Více klidu však potřebuje nejen váš mozek, ale také žaludek; proto byste neměli jít do postele po pozdní večeři. A totéž platí i pro konzumaci alkoholu, který „zahřívá“. A to je v horkém létě jistě to poslední, čeho byste chtěli dosáhnout.
Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Prospánek
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků